Խոստումնալից ոլորտներ
Հայաստանի ՏՏ ոլորտը վերջին տարիներին զգալի աճ ու զարգացում է ապրում։ Երկիրը դարձել է գրավիչ վայր տեխնոլոգիական ընկերությունների և ստարտափների համար՝ շնորհիվ իր բարենպաստ բիզնես միջավայրի, փորձառու աշխատուժի և կառավարության կողմից տրամադրվող արտոնությունների:
Ներդրումային նախադրյալներ
Կայուն աճի տեմպեր
ՏՏ ոլորտը դարձել է Հայաստանի ամենաարագ զարգացող ճյուղերից մեկը՝ տարեկան 17.3% աճով։
Տեխնոլոգիական հաբեր
Հայաստանում կան մի քանի տեխնոլոգիական հաբեր և ինովացիոն կենտրոններ, և երկրում տեղ են գտել 1 մլրդ դոլար կամ ավելի ընթացիկ գնահատմամբ մասնավոր ՏՏ ստարտափներ:
Փորձառու աշխատուժ
Հայաստանն ունի ՏՏ ոլորտի բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների մեծ բանակ, որը մշտապես համալրվում է տեղի համալսարանների կողմից տրամադրվող որակյալ կրթական ծրագրերի շնորհիվ։
Ստարտափներ և նորարարություն
Հայաստանն ունի կենսունակ ստարտափ էկոհամակարգ, որտեղ վերջին տարիներին ի հայտ են գալիս բազմաթիվ հաջողված տեխնոլոգիական ստարտափներ և ձեռնարկություններ:
05
Կառավարության աջակցություն
ՀՀ կառավարությունը պետական խթանների և աջակցության ծրագրերի միջոցով ակտիվորեն նպաստում է ոլորտի զարգացմանը։
Միջազգային ճանաչում
Հայկական ՏՏ ընկերությունները և մասնագետները միջազգային ճանաչում են ձեռք բերել իրենց փորձի և նորարար լուծումների շնորհիվ:
Ծրագրային ապահովում
Ոլորտի հայաստանյան ընկերությունները մեծ համբավ ունեն։ Շատ ընկերություններ մասնագիտացած են անհատական ծրագրային լուծումների, բջջային հավելվածների և առցանց առևտրի ծրագրային ապահովման մշակման մեջ:
EnterpriseArmenia_Investment_ITC_Expand_Software-Development
Արհեստական բանականություն և մեքենայական ուսուցում
Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել AI և ML ոլորտում. երկրում կան տաղանդավոր տվյալագետներ, հետազոտողներ և ինժեներներ, որոնք ակտիվ աշխատում են ժամանակակից AI տեխնոլոգիաների զարգացման վրա:
EnterpriseArmenia_Investment_ITC_Expand_ArtificialIntelligence
Կիբերանվտանգություն
Տեխնոլոգիական զարգացման պայմաններում մեծ կարևորություն է տրվում կիբերանվտանգությանը, ինչը հանգեցրել է տվյալ ոլորտում ընկերությունների թվի աճին։
EnterpriseArmenia_Investment_ITC_Expand_Cybersecurity
Ֆինանսական տեխնոլոգիաներ
Երկրում բացվել են նորարար ֆինանսատեխնոլոգիական ստարտափներ, որոնք առաջարկում են այնպիսի ծառայություններ, ինչպիսիք են առցանց բանկինգը, թվային վճարային լուծումները և բլոկչեյն տեխնոլոգիաները:
EnterpriseArmenia_Investment_ITC_Expand_Fintech
Համակարգչային խաղեր և անիմացիա
Հայաստանում սրընթաց զարգացում է ապրում համակարգչային խաղերի և անիմացիայի արդյունաբերությունը։ Տեղի փորձառու մասնագետները ներգրավված են միջազգային հաջողված մի շարք նախագծերի մեջ։
EnterpriseArmenia_Investment_ITC_Expand_GamingAnimation
Հիմնական փաստեր
17.3%
տարեկան աճ, 2024
$ 2.6 bln
ՏՀՏ-ի արդյունքը
45 610
մարդ ՏՀՏ-ում
Ազատ տնտեսական գոտիներ
Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիներում ստեղծված է բիզնես գործունեությամբ զբաղվելու բարենպաստ միջավայր, տրամադրվում է հարկային արտոնությունների համապարփակ փաթեթ, և գործում են պարզեցված ընթացակարգեր։

Информационно-коммуникационные технологии
ИТ-индустрия Армении в последние годы переживает значительный рост и развитие. Страна стала привлекательным местом для технологических компаний и стартапов благодаря благоприятной деловой среде, квалифицированной рабочей силе и государственной поддержке.
Инвестиционный потенциал сектора
01
Быстрорастущий сектор
Сектор ИТ стал одной из самых быстрорастущих отраслей в Армении с устойчивым ежегодным темпом роста 41․4%.
02
Технологические хабы
Армения создала несколько технологических хабов и инновационных центров, а также стала домом для компаний-единорогов.
03
Квалифицированная рабочая сила
Армения обладает большим резервом высококвалифицированных специалистов в сфере ИТ. На протяжении многих лет престижные вузы страны предлагают программы технического образования.
04
Стартапы и инновации
В Армении динамичная стартап-экосистема, в которой за последние годы появилось множество успешных технологических стартапов и предприятий.
05
Государственная поддержка
Правительство РА активно способствует развитию сектора через государственные программы стимулирования и поддержки.
06
Международное признание
Армянские ИТ-компании и специалисты получили международное признание благодаря своему опыту и инновационным решениям.
Перспективные направления
Разработка программного обеспечения
Армянские компании в этой сфере имеют отличную репутацию. Многие компании в Армении специализируются на разработке индивидуальных программных решений и мобильных приложений.
Искусственный интеллект и машинное обучение
Армения добилась прогресса в области AI и машинного обучения. В стране есть талантливые специалисты по данным, исследователи и инженеры, которые активно работают над развитием AI технологий.
Кибербезопасность
В условиях технологического развития большое значение придается кибербезопасности, что привело к увеличению количества компаний в этой сфере.
Финансовые технологии
По всей стране открываются инновационные финтех-стартапы, предлагающие такие услуги, как онлайн-банкинг, цифровые платежи и технологии блокчейн.
Игры и анимация
В Армении стремительно развивается индустрия компьютерных игр и анимации. Местные специалисты участвуют в ряде успешных международных проектов.
Обзор сектора
41․4%
ежегодный рост
$ 1 bln
поступления от ИКТ
41,386
людей в ИКТ
Свободные экономические зоны
В свободных экономических зонах Армении созданы благоприятные условия для ведения бизнеса, предоставляется комплексный пакет налоговых льгот и действуют упрощенные процедуры.