Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիները
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2013 թվականի հուլիսի 18-ի թիվ N785-Ա որոշմամբ «ՌԱՕ ՄԱՐՍ» ՓԲԸ և «ԵրՄՄԳՀԻ» ՓԲԸ տարածքներում ստեղծվել է «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին։ Վերոնշյալ ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ է ճանաչվել «ՍԻՏՐՈՆԻԿՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲԸ: «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու մեկնարկը տրվել է 2013 թվականի օգոստոսի 1-ին։
«Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին ունի բարձր և նորարական տեխնոլոգիաների արտադրության և արտահանման ուղղվածություն` էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ ինժեներիայի, դեղագործության և բիոտեխնոլոգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգետիկայի, արտադրական դիզայնի և հեռահաղորդակցության (տվյալների/ինֆորմացիայի փոխանցման համար տեխնոլոգիական սարքավորումների, համակարգերի և նյութերի նախագծում և արտադրություն) և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չարտադրվող ապրանքատեսակների արտադրության ոլորտներում:
2013 թվականի օգոստոսի 14-ին ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության (ներկայիս՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն), և «ՍԻՏՐՈՆԻԿՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲԸ-ն կնքեցին պայմանագիր «ՌԱՕ ՄԱՐՍ» ՓԲԸ և «ԵրՄՄԳՀԻ» ՓԲԸ տարածքներում ստեղծված ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին:
Ազատ տնտեսական գոտու գործունեության ժամկետը՝ 12 տարի:
«Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթ» լեռնադահուկային համալիր
«Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթ»-ը ներդրումային յուրահատուկ հնարավորություն է տալիս տեղական և միջազգային շահագրգիռ կողմերին՝ մասնակցելու Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտի վերափոխմանը։
Նախագծի մեկնարկային փուլը պահանջում է ավելի քան 70 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ։ Ընդհանուր գնահատված բյուջեն կազմում է 250-300 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ հաջորդ տասնամյակում։ Հիմնական բաշխումները ներառում են ավելի քան €30 միլիոն՝ առաջատար ճոպանուղային համակարգերի կառուցման համար, իսկ մնացած մասն ուղղվելու է օժանդակ ենթակառուցվածքների, դահուկուղիների և հյուրերի համար նախատեսված հարմարությունների ստեղծմանը։
Գործարկումից հետո հանգստյան գոտին կսպասարկի մինչև 16,000 դահուկորդի` երեք անգամ գերազանցելով Հայաստանի ներկայիս զբոսաշրջային հոսքի ծավալը։
Ներդրումներ կատարելը «Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթ»-ում տալիս է ուլային զարգացման մոդելի շնորհիվ։ Արագած լեռան հարևանությամբ տեղակայված հանգստյան գոտին՝ իր համաշխարհային մակարդակի ենթակառուցվածքներով և գրավչությամբ երաշխավորում է կայուն զբոսաշրջային հոսք՝ ամրապնդելով այն որպես առաջնակարգ ուղղություն։
Մայլեր ԱՏԳ-ում առաջարկվող զգալի հարկային արտոնությունները ներդրողներին տալիս են ռազմավարական առավելություն՝ միաժամանակ նպաստելով Հայաստանի վերածմանը լեռնային զբոսաշրջության համաշխարհային առաջատար կենտրոնի:
ECOS
«ECOS» ազատ տնտեսական գոտին նոր թվային հարթակ է, որի նպատակը թվային բիզնես միջավայրի զարգացումն է, ինչպես նաև նորարարական տեխնոլոգիական արտադրանքների և ծառայությունների ստեղծման խթանումը։
ECOS տվյալների կենտրոնը գտնվում է Հրազդանի ջերմաէլեկտրակայանի տարածքում։ Այս պահին այն ունի ավելի քան 20,000 սարքավորում և սպասարկում է 60 մեգավատ հզորությամբ էներգետիկ ենթակառուցվածք՝ ընդլայնման հնարավորությամբ մինչև 200 մեգավատ։ Հրազդանում տեղակայված լինելը մի շարք նշանակալի առավելություններ է ընձեռում՝ այդ թվում՝ էլեկտրաէներգիայի ուղղակի ստացում ջերմաէլեկտրակայանից, իդեալական կլիմայական պայմաններ և սեփական սպասարկման կենտրոնի առկայություն։ Սարքավորումների անվտանգությունն ապահովվում է շուրջօրյա զինված պահակախմբի կողմից, իսկ մասնագետների թիմը, որը աշխատում է 24/7 ռեժիմով, երաշխավորում է անխափան գործունեությունը։
Բացի սեփական հզորություններից, որոնք տրամադրում են ամպային մայնինգի և այլ ծառայություններ, ECOS տվյալների կենտրոնը հանդիսանում է հոսթինգի հարթակ խոշոր միջազգային մայներների համար։

Свободные экономические зоны Армении: где возможности встречаются с преимуществами
Свободная экономическая зона "Альянс", основанная на базе ЗАО "РАО Марс" и ЗАО "Ереванский институт НИОКР в сфере вычислительной техники", была учреждена и получила право на функционирование согласно постановлению Правительства Республики Армения №785-A от 18 июля 2013 года. Оператором зоны признано ЗАО "SYTRONICS ARMENIA". Зона начала свою деятельность 1 августа 2013 года.
СЭЗ «Альянс» ориентирована на производство и экспорт высоких и инновационных технологий в таких отраслях, как электроника, точное машиностроение, фармацевтика и биотехнологии, информационные технологии, альтернативная энергетика, промышленный дизайн и телекоммуникации (разработка и производство технологического оборудования, систем и материалов для передачи данных/информации), а также на производство товаров, не выпускаемых в Армении.
14 августа 2013 года Министерство экономики Армении (в настоящее время - Министерство экономики и инвестиций) от имени Правительства Республики Армения подписало договор с ЗАО "SYTRONICS ARMENIA" о функционировании СЭЗ на базе "РАО Марс" и "Ереванского института НИОКР".
Срок действия СЭЗ - 10 лет.
Горнолыжный курорт "Myler Mountain Resort"
"Myler Mountain Resort" - это амбициозный 18-летний проект, реализуемый поэтапно с целью создания самого крупного и современного горнолыжного курорта в Армении.
Проект предлагает уникальную инвестиционную возможность для местных и международных партнёров, желающих внести вклад в трансформацию туристического сектора Армении. Финансовая модель курорта основана на механизме государственно-частного партнёрства, стимулирующем сотрудничество между правительством, частными инвесторами и стратегическими партнёрами.
Для реализации первого этапа проекта требуются инвестиции свыше $70 миллионов. Общий предполагаемый бюджет на ближайшие 10 лет составляет от $250 до $300 миллионов. Более €30 миллионов планируется направить на строительство современных канатных дорог, а оставшиеся средства - на развитие инфраструктуры, горнолыжных трасс и объектов гостеприимства.
После ввода в эксплуатацию курорт сможет принимать до 16 000 лыжников в пиковый сезон - втрое больше, чем текущий максимум туристов в зимний период по всей Армении.
Проект реализуется компанией "Myler FEZ" LLC - официальным организатором Свободной экономической зоны "Myler", учреждённой Правительством Армении постановлением №1302 от 15 августа 2024 года. Этот проект демонстрирует согласованность целей частного и государственного секторов по созданию горнолыжного курорта мирового уровня.
Инвестирование в "Myler Mountain Resort" представляет собой возможность устойчивого роста, опирающегося на поэтапное развитие и финансовую стабильность. Курорт, расположенный у подножия горы Арагац, обеспечит круглогодичный туристический поток благодаря передовой инфраструктуре и многофункциональным объектам.
Благодаря налоговым льготам в рамках СЭЗ "Myler", инвесторы получают стратегические преимущества и одновременно способствуют укреплению позиций Армении как мирового лидера в горнолыжном туризме.
ECOS
Свободная экономическая зона ECOS представляет собой цифровую платформу нового поколения, направленную на развитие цифровой бизнес-среды и производство инновационных технологических продуктов и услуг.
Дата-центр ECOS расположен на территории Разданской теплоэлектростанции. В настоящее время в центре установлено более 20 000 устройств, и он располагает энергетической инфраструктурой мощностью 60 МВт с потенциалом расширения до 200 МВт. Размещение в Раздане предоставляет ряд преимуществ: прямое получение электроэнергии с ТЭС, благоприятные климатические условия, наличие собственного сервисного центра.
Безопасность оборудования обеспечивается круглосуточной охраной, а команда инженеров работает на объекте 24/7, гарантируя бесперебойную работу.
Помимо собственных мощностей, предоставляющих услуги облачного майнинга и другие продукты, дата-центр ECOS выступает в роли хостинг-площадки для крупных международных майнинговых компаний.