«Էնթերպրայզ Արմենիան» և «Բիզնես Ֆրանսը». ամրապնդելով համագործակցությունները
«Էնթերնփրայզ Արմենիա»-ն հյուրընկալել էր «Բիզնես Ֆրանսիա»-ի պատվիրակությանը՝ Հայաստան-Ֆրանսիա տնտեսական և ներդրումային համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված ռազմավարական հանդիպման շրջանակում։
Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Օլիվիե Դեկոտինիենի գլխավորությամբ հանդիպմանը ներկա էին «Բիզնես Ֆրանսիա»-ի տարածաշրջանային տնօրեն Իվան Բոկի-Վիրմանը և Հայաստանի ու Վրաստանի համար տնտեսական ծառայության ղեկավար Հյուգո Դեբրուազը։
«Էնթերնփրայզ Արմենիա»-ն ներկայացնում էին Գոհար Գալյանը՝ գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար, Լիլիթ Հարոյանը՝ Ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի վարչության ղեկավար, և Սոնա Միքայելյանը՝ նույն վարչության ավագ մասնագետ։
Հանդիպման կարևոր օրակարգային կետերից էր «Բիզնես Ֆրանսիա»-ի և «Էնթերնփրայզ Արմենիա»-ի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրման հարցը։ Կողմերը վերահաստատեցին գործընկերությունը պաշտոնապես ձևակերպելու իրենց պատրաստակամությունը՝ նշելով, որ հուշագիրը նախատեսվում է ստորագրել առաջիկա Հայաստան–Ֆրանսիա բարձրաստիճան միջկառավարական միջոցառման ընթացքում։
Քննարկվեց նաև երկու գործակալությունների միջև փորձի փոխանակման հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը՝ նպատակ ունենալով զարգացնել ինստիտուցիոնալ համագործակցությունն ու ներդրումների խթանման լավագույն փորձի փոխանակումը։
«Էնթերնփրայզ Արմենիա»-ն ներկայացրեց Հայաստանի Ներդրումային քաղաքականության հայտարարությունը՝ առանձնացնելով երկրի առաջնային ոլորտներն ու նպատակային երկրները օտարերկրյա ներդրումների համար, որի շրջանակում Ֆրանսիան դիտարկվում է որպես հիմնական գործընկեր։
Բացի այդ, հանդիպման ընթացքում քննարկվեց ֆրանսիական բիզնես պատվիրակության այցի հնարավոր կազմակերպումը Հայաստան 2025 թվականին։ «Էնթերնփրայզ Արմենիա»-ն իր լիարժեք պատրաստակամությունն արտահայտեց աջակցելու նախաձեռնությանը՝ կազմակերպելով այցեր առաջատար հայկական ընկերություններ և ապահովելով B2B համագործակցության հարթակ։

Enterprise Armenia и Business France на пути к стратегическому партнёрству
Enterprise Armenia провела стратегическую встречу с делегацией Business France, посвящённую расширению экономического и инвестиционного сотрудничества между Арменией и Францией.
Делегацию возглавил Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Республике Армения г-н Оливье Декотиньи, а также г-жа Иване Бокки-Вирман, региональный директор Business France, и г-н Уго Дебруа, руководитель Экономической службы по Армении и Грузии.
Со стороны Enterprise Armenia во встрече приняли участие: Гоар Галян, исполняющая обязанности генерального директора, Лилит Ароян, руководитель отдела по продвижению инвестиций и внешним связям, Сона Микаелян, старший менеджер того же отдела.
Ключевым вопросом повестки дня стало запланированное подписание Меморандума о взаимопонимании (MoU) между Business France и Enterprise Armenia. Обе стороны подтвердили заинтересованность в формализации партнёрства. Подписание Меморандума ожидается в рамках предстоящего межправительственного мероприятия высокого уровня между Арменией и Францией.
Также обсуждалась организация сессии по обмену опытом между двумя агентствами с целью усиления институционального сотрудничества и внедрения лучших международных практик в области продвижения инвестиций.
Enterprise Armenia представила Заявление Армении по инвестиционной политике, в котором были обозначены приоритетные отрасли экономики и целевые страны для привлечения иностранных инвестиций - Франция названа одним из ключевых партнёров.
Дополнительно стороны обсудили возможность визита французской бизнес-делегации в Армению в 2025 году. Enterprise Armenia выразила полную готовность оказать содействие в организации визита, включая посещения ведущих армянских компаний и проведение B2B встреч.