«Էնթերպրայզ Արմենիան» և «Բիզնես Ֆրանսը». ամրապնդելով համագործակցությունները
«Էնթերնփրայզ Արմենիա»-ն հյուրընկալել էր «Բիզնես Ֆրանսիա»-ի պատվիրակությանը՝ Հայաստան-Ֆրանսիա տնտեսական և ներդրումային համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված ռազմավարական հանդիպման շրջանակում։
Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Օլիվիե Դեկոտինիենի գլխավորությամբ հանդիպմանը ներկա էին «Բիզնես Ֆրանսիա»-ի տարածաշրջանային տնօրեն Իվան Բոկի-Վիրմանը և Հայաստանի ու Վրաստանի համար տնտեսական ծառայության ղեկավար Հյուգո Դեբրուազը։
«Էնթերնփրայզ Արմենիա»-ն ներկայացնում էին Գոհար Գալյանը՝ գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար, Լիլիթ Հարոյանը՝ Ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի վարչության ղեկավար, և Սոնա Միքայելյանը՝ նույն վարչության ավագ մասնագետ։
Հանդիպման կարևոր օրակարգային կետերից էր «Բիզնես Ֆրանսիա»-ի և «Էնթերնփրայզ Արմենիա»-ի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրման հարցը։ Կողմերը վերահաստատեցին գործընկերությունը պաշտոնապես ձևակերպելու իրենց պատրաստակամությունը՝ նշելով, որ հուշագիրը նախատեսվում է ստորագրել առաջիկա Հայաստան–Ֆրանսիա բարձրաստիճան միջկառավարական միջոցառման ընթացքում։
Քննարկվեց նաև երկու գործակալությունների միջև փորձի փոխանակման հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը՝ նպատակ ունենալով զարգացնել ինստիտուցիոնալ համագործակցությունն ու ներդրումների խթանման լավագույն փորձի փոխանակումը։
«Էնթերնփրայզ Արմենիա»-ն ներկայացրեց Հայաստանի Ներդրումային քաղաքականության հայտարարությունը՝ առանձնացնելով երկրի առաջնային ոլորտներն ու նպատակային երկրները օտարերկրյա ներդրումների համար, որի շրջանակում Ֆրանսիան դիտարկվում է որպես հիմնական գործընկեր։
Բացի այդ, հանդիպման ընթացքում քննարկվեց ֆրանսիական բիզնես պատվիրակության այցի հնարավոր կազմակերպումը Հայաստան 2025 թվականին։ «Էնթերնփրայզ Արմենիա»-ն իր լիարժեք պատրաստակամությունն արտահայտեց աջակցելու նախաձեռնությանը՝ կազմակերպելով այցեր առաջատար հայկական ընկերություններ և ապահովելով B2B համագործակցության հարթակ։

Enterprise Armenia welcomed a delegation from Business France for a strategic meeting focused on expanding economic and investment cooperation between Armenia and France.
The delegation was led by H.E. Olivier Decottignies, Ambassador of France to the Republic of Armenia Armenia alongside with Mse. Yvane Bocchi-Wirman, Regional Director of Business France, and Mr. Hugo Debroise, Head of the Economic Service for Armenia and Georgia.
Representing Enterprise Armenia were Ms. Gohar Galyan, Acting General Director, Ms. Lilit Haroyan, Head of Investment Promotion and Foreign Relations, and Ms. Sona Mikayelyan, Senior Manager for Investment Promotion and Foreign Relations.
A key topic of the meeting was the planned signing of a Memorandum of Understanding (MoU) between Business France and Enterprise Armenia. Both parties confirmed their interest in formalizing the partnership, with the MoU expected to be signed during a forthcoming high-level intergovernmental event between Armenia and France.
The sides also discussed organizing an experience exchange session between the two agencies, with the aim of enhancing institutional cooperation and sharing best practices in investment promotion.
Enterprise Armenia presented Armenia’s Investment Policy Statement, outlining the country’s priority sectors and target countries for foreign investment—with France identified as a key partner.
Additionally, the meeting included discussions around the potential visit of a French business delegation to Armenia in 2025. Enterprise Armenia expressed its full readiness to support the initiative by arranging site visits to leading Armenian companies and facilitating B2B engagement opportunities.