Մասնակցություն ՎԶԵԲ ամենամյա գործարար համաժողովին
«Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամը ՀՀ ֆինանսների նախարարի գլխավորած պատվիրակության կազմում մասնակցում է Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում անցկացվող Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տարեկան ժողովին և ամենամյա գործարար համաժողովին: Հայաստանի ազգային տաղավարում «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի ներկայացուցիչները այցելուներին են ներկայացնում Հայաստանի գործարար միջավայրը, ներդրումների համար գրավիչ ոլորտները և ներդրողներին մեկ պատուհանի սկզբունքով «Էնթերփրայզ Արմենիայի» կողմից տրամադրվող ծառայությունների շրջանակը:
Այս տարի ամենամյա համաժողովի շրջանակներում կայացել է «Հայաստանի ներդրումային հեռանկարներ» խորագրով պանելային քննարկումը: Քննարկմանը մասնակցում էին Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, ովքեր մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի ներդրումային միջավայրի և բիզնես հնարավորությունների վերաբերյալ:
Բացման խոսքով ելույթ ունեցավ պանելային քննարկման մոդերատոր, ՎԶԵԲ Երևանյան ներկայացուցչության ղեկավար Ջորջ Ախալկացին, որին հաջորդեց «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ներդրումների գծով տնօրեն Արամ Վարդանյանի՝ Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններին նվիրված շնորհանդեսի ներկայացումը:
Հաջորդիվ, պանելային քննարկման շրջանակներում, որպես բանախոսներ հանդես եկան Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը և «Ինեկոբանկ»-ի գործադիր տնօրեն Հայկ Ոսկանյանը: Բանախոսները ներկայացրեցին իրենց գործունեության ոլորտին առնչվող մանրամասներ: Պանելային քննարկումը եզրափակվեց հարց ու պատասխանով՝ հնարավորություն տալով մասնակիցներին ներգրավվել քննարկումներում՝ ստանալով իրենց հուզող հարցերի պատասխաններ:
Պանելային քննարկման ավարտին Ֆինանսերի նախարար Վահե Հովհաննիսյանի և ՎԶԵԲ գլխավոր քարտուղար Կազուհիկո Կոգուչիի միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր՝ 2024թ․ մայիս ամսին ՎԶԵԲ կառավարիչների խորհրդի ամենամյա հանդիպումն ու գործարար համաժողովը Երևանում անցկացնելու վերաբերյալ:
Հայաստանում նման հեղինակավոր միջոցառման կազմակերպումը, որը կներգավի մասնակիցների լայն շրջանակ, այդ թվում՝ կառավարությունների, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների, բանկերի ներկայացուցիչներ, ներդրողներ, գործարար առաջնորդներ և փորձագետներ ամբողջ աշխարհից, իրապես նշանակալի ձեռքբերում է։

Enterprise Armenia is participating in the EBRD Annual Meeting and Business Forum
Enterprise Armenia, within the delegation led by the Minister of Finance of the Republic of Armenia, is participating in the EBRD Annual Meeting and Business Forum (Annual Meeting) in Samarkand, Uzbekistan. At the Armenia’s national stand the team of Enterprise Armenia presents to the visitors Armenia’s business environment, attractive sectors of the economy and one-stop shop services provided to investors.
This year the Annual Meeting featured Armenia’s Investment Outlook Session. The session was attended by a distinguished panel of experts from public are private sectors of Armenia, who shared insights regarding Armenia's investment climate and business opportunities.
The session kicked off with opening remarks by the moderator of the session, Mr. George Akhalkatsi, Associate Director, Head of EBRD Armenia, followed by country presentation by the Investment Director of Enterprise Armenia Mr. Aram Vardanyan, who provided an overview of the investment climate and highlighted the country's favorable business environment, regulatory reforms and investment incentives designed to attract investors.
Following the presentation, panel discussion with the participation of Mr. Tigran Avinyan, Deputy Mayor of Yerevan, Mr. Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of the High-Tech Industry, Mr. Arman Khojoyan, Deputy Minister of Economy, Mr. Levon Ohanesyan, General Director of Enterprise Armenia and Mr. Hayk Voskanyan, CEO of Inecobank, took place. The panelists shared insights and details regarding their respective areas of competence. The session concluded with a Q&A session, providing attendees with an opportunity to seek further clarification and engage in the discussions.
Outlook session was concluded with a ceremony of signing of the Memorandum of Understanding (MOU) between the Minister of Finance Mr. Vahe Hovhannisyan and Mr.Kazuhiko Koguci, the Secretary General of the EBRD. The MOU specifically stated that the next EBRD Annual Meeting & Business Forum will be held in Yerevan, Armenia in May 2024.
This is truly significant achievement for Armenia, to host such prestigious event, which will attract a wide range of participants, including Governments, international financial institutions, banks, investors, business leaders and experts from around the world.