Մասնակցություն ՎԶԵԲ ամենամյա գործարար համաժողովին
«Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամը ՀՀ ֆինանսների նախարարի գլխավորած պատվիրակության կազմում մասնակցում է Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում անցկացվող Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տարեկան ժողովին և ամենամյա գործարար համաժողովին: Հայաստանի ազգային տաղավարում «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի ներկայացուցիչները այցելուներին են ներկայացնում Հայաստանի գործարար միջավայրը, ներդրումների համար գրավիչ ոլորտները և ներդրողներին մեկ պատուհանի սկզբունքով «Էնթերփրայզ Արմենիայի» կողմից տրամադրվող ծառայությունների շրջանակը:
Այս տարի ամենամյա համաժողովի շրջանակներում կայացել է «Հայաստանի ներդրումային հեռանկարներ» խորագրով պանելային քննարկումը: Քննարկմանը մասնակցում էին Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, ովքեր մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի ներդրումային միջավայրի և բիզնես հնարավորությունների վերաբերյալ:
Բացման խոսքով ելույթ ունեցավ պանելային քննարկման մոդերատոր, ՎԶԵԲ Երևանյան ներկայացուցչության ղեկավար Ջորջ Ախալկացին, որին հաջորդեց «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ներդրումների գծով տնօրեն Արամ Վարդանյանի՝ Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններին նվիրված շնորհանդեսի ներկայացումը:
Հաջորդիվ, պանելային քննարկման շրջանակներում, որպես բանախոսներ հանդես եկան Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը և «Ինեկոբանկ»-ի գործադիր տնօրեն Հայկ Ոսկանյանը: Բանախոսները ներկայացրեցին իրենց գործունեության ոլորտին առնչվող մանրամասներ: Պանելային քննարկումը եզրափակվեց հարց ու պատասխանով՝ հնարավորություն տալով մասնակիցներին ներգրավվել քննարկումներում՝ ստանալով իրենց հուզող հարցերի պատասխաններ:
Պանելային քննարկման ավարտին Ֆինանսերի նախարար Վահե Հովհաննիսյանի և ՎԶԵԲ գլխավոր քարտուղար Կազուհիկո Կոգուչիի միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր՝ 2024թ․ մայիս ամսին ՎԶԵԲ կառավարիչների խորհրդի ամենամյա հանդիպումն ու գործարար համաժողովը Երևանում անցկացնելու վերաբերյալ:
Հայաստանում նման հեղինակավոր միջոցառման կազմակերպումը, որը կներգավի մասնակիցների լայն շրջանակ, այդ թվում՝ կառավարությունների, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների, բանկերի ներկայացուցիչներ, ներդրողներ, գործարար առաջնորդներ և փորձագետներ ամբողջ աշխարհից, իրապես նշանակալի ձեռքբերում է։

Enterprise Armenia приняла участие в ежегодном собрании и бизнес-форуме ЕБРР
Enterprise Armenia в составе делегации, возглавляемой министром финансов РА, приняла участие в ежегодном собрании и бизнес-форуме ЕБРР в Самарканде, Узбекистан. На национальном стенде Армении были представлены основные отрасли экономики и комплексные пакеты услуг, предоставляемые инвесторам.
В этом году на ежегодном собрании имела место сессия «Инвестиционный обзор Армении». На сессии присутствовала группа экспертов из государственного и частного секторов Армении, которые поделились своим мнением об инвестиционном климате и возможностях для ведения бизнеса в стране.
Сессия началась со вступительного слова модератора, главы офиса ЕБРР в Армении Джорджа Ахалкаци, после чего директор по инвестициям в Enterprise Armenia Арам Варданян выступил с презентацией и в общих чертах представил инвестиционный климат Армении, обратив внимание на благоприятную деловую среду в стране, а также регулятивные реформы и инвестиционные стимулы, направленные на привлечение инвесторов.
После презентации состоялось панельное обсуждение с участием заместителя мэра Еревана Тиграна Авиняна, первого заместителя министра высокотехнологической промышленности Геворга Манташяна, заместителя министра экономики Армана Ходжояна, генерального директора Enterprise Armenia Левона Оганесяна и генерального директора «Инекобанка» Айка Восканяна. Обсуждение завершилось сессией вопросов и ответов, что дало участникам возможность получить дополнительные разъяснения и принять участие в обсуждениях.Сессия завершилась церемонией подписания Меморандума о взаимопонимании (МОВ) между министром финансов Ваге Оганесяном и генеральным секретарем ЕБРР Кадзухико Когучи. В Меморандуме о взаимопонимании указано, что следующее ежегодное собрание и бизнес-форум ЕБРР состоится в столице Армении Ереване в мае 2024 года.
Проведение такого престижного мероприятия является значительным достижением для Армении. Оно объединит широкий круг участников, в том числе представителей правительств, международных финансовыв институтов, банков, инвесторов, лидеров бизнеса и экспертов со всего мира.