Հայ-գերմանական գործարար երկխոսություն՝ ներդրումային համագործակցության նոր ուղիներ
Վերջերս տեղի ունեցավ «Հայ-գերմանական գործարար երկխոսություն» խորագրով առցանց միջոցառումը, որը կազմակերպվել և իրականացվել էր «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի,  Գերմանիայի տնտեսության Արևելյան հանձնաժողովի (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft) և Գերմանական տնտեսական միավորման (Deutscher Wirtschaftsverband) ջանքերով:
Միջոցառումը նպատակ ունենալով խորացնել գործարար համագործակցություններն ու ներկայացնել ներդրումային հնարավորությունները, իր շուրջ էր հավաքել ավելի քան 60 մասնակցի` ներառյալ պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, ներդրողներ և ոլորտային փորձագետներ։
Բանախոսությունների շարքը բացեց Գերմանիայում ՀՀ գերագույն և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը, ով ներկայացրեց Հայաստանի ներքին զարգացումներն ու աշխարհաքաղաքական անվտանգության հիմնադրույթները՝ կարևոր շեշտադրում կատարելով օտարերկրյա ներդրողների համար անհրաժեշտ կայունության գործոնների վրա։
Դոկտոր Ռիկարդո Գյուչչին՝ Berlin Economics կազմակերպությունից, հանդես եկավ Հայաստանի տնտեսական հեռանկարների վերաբերյալ վերլուծությամբ, ներկայացնելով հիմնավոր վիճակագրական տվյալներ ու հիմնական միտումներ։
Աննա Հովհաննիսյանը՝ «Ներդրումների աջակցման կենտրոն»-ից, անդրադարձավ Հայաստանի ներդրումային միջավայրին, կառավարության կողմից ներդրողներին տրամադրվող խթանիչ գործիքակազմին, ինչպես նաև բազմաբնույթ հնարավորություններին, մասնավորապես՝ բարձր տեխնոլոգիաների, վերականգնվող էներգետիկայի, շինարարության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, տուրիզմի և ծառայությունների ոլորտներում։
Շնորհանդեսներից հետո կայացավ ինտերակտիվ քննարկում, որի ընթացքում մասնակիցները խորությամբ ծանոթացան Հայաստանում բիզնես հիմնելու ընթացակարգերին, ներդրումային ռիսկերին, օրենսդրական դաշտին և հեռանկարային ճյուղերին։
«Հայ-գերմանական գործարար երկխոսությունը» վերածվեց նպատակային և առարկայական հարթակի՝ ներդրողների և ոլորտի մասնագետների միջև կապերի ամրապնդման և հայ-գերմանական տնտեսական գործընկերության հաջորդ փուլը ձևավորելու տեսանկյունից։

Германо-Армянский бизнес-диалог: развитие двустороннего экономического сотрудничества
Германо-Армянский бизнес-диалог, организованный Восточным комитетом германской экономики (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft), Enterprise Armenia и Германским деловым союзом в Армении, собрал ключевых заинтересованных лиц из Германии и Армении для целенаправленного онлайн-обмена по вопросам инвестиционного сотрудничества и экономического партнёрства.
В мероприятии приняли участие более 57 представителей - лидеров бизнеса, политиков и отраслевых экспертов. Диалог стал стратегической платформой для изучения инвестиционных возможностей и углубления двустороннего экономического взаимодействия.
Среди почётных спикеров - Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Германии Виктор Енгибарян, который представил всесторонний обзор внутренней ситуации в Армении и аспектов геополитической безопасности - ключевых факторов для международных инвесторов, заинтересованных в стабильности в регионе.
Доктор Рикардо Гьюччи из Berlin Economics представил макроэкономический обзор Армении, выделив ключевые показатели и прогнозные тренды. Представляя Enterprise Armenia, Анна Ованнисян рассказала о развивающемся инвестиционном ландшафте страны, подчеркнув приоритетные сектора: высокие технологии, возобновляемую энергетику, строительство, здравоохранение, сельское хозяйство, туризм и бизнес-услуги. Также она акцентировала внимание на государственных программах стимулирования иностранных инвестиций.
Модераторами дискуссии выступили Алена Акулич, региональный директор по Восточной Европе Восточного комитета германской экономики, и Мэри Навасарян, исполнительный директор Германского делового союза в Армении. Их профессионализм обеспечил структурированную и содержательную дискуссию между германскими и армянскими участниками.
Этот высокоуровневый форум подтвердил взаимную приверженность укреплению германо-армянских экономических связей и расширению возможностей для обоюдного роста. Организаторы благодарят всех спикеров и участников за активное участие и значимый вклад в развитие устойчивого и ориентированного на будущее делового партнёрства.