«ՏՏ ոլորտի ապագան․ պետություն-մասնավոր երկխոսություն» կլոր-սեղան քննարկում
Նոյեմբերի 18-ին Երևանում տեղի է ունեցել «ՏՏ ոլորտի ապագան․ պետություն-մասնավոր երկխոսություն» խորագրով կլոր-սեղան քննարկում՝ «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքի նախագծի և հարակից օրենքների նախագծերի վերաբերյալ։ Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայաստանի ազգային ներդրումային գործակալության՝ «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի կողմից։
Մասնակիցների շարքում էին Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը, Ֆինանսների նախարարության և Պետական եկամուտների կոմիտեի պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարները, ՏՏ առաջատար ընկերությունների և փորձագիտական հանրույթի ներկայացուցիչներ։
Միջոցառումը մեկնարկել է «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանի և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանի բացման խոսքերով։ Պաշտոնյաները, ողջունելով ներկաներին, իրենց ելույթներում ընդգծել են ՏՏ ոլորտի նոր օրենսդրության շուրջ պետական-մասնավոր երկխոսության կարևորությունը, որը թույլ կտա հարստացնել փաստաթուղթը փոխընդունելի առաջարկներով և ապահովել դրա արդյունավետ կիրարկումը:
Հաջորդիվ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ներկայացրել է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքի նախագծի առանցքային դրույթները, որին հետևել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակությունը՝ հարցուպատասխանի ձևաչափով։
Քննարկման առարկա են եղել ՏՏ նոր օրենսդրության առանձնահատկությունները, հնարավոր դրական և բացասական ազդեցությունները։ Պետական մարմինների ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ նոր օրենսդրության նպատակն է խթանել ՏՏ հետագա զարգացումը, և ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է ամրապնդելու համագործակցությունը ՏՏ ձեռնարկությունների և փորձագիտական հանրության հետ՝ գործուն հետադարձ կապ ապահովելու և մասնագիտական կարծիքներ ու առաջարկություններ ստանալու համար։

Дискуссионный форум «Будущее сектора информационных технологий: государственно-частный диалог»
18-ого ноября в Ереване был проведен дискуссионный форум, посвященный новому законодательству ИТ сферы, а именно законопроекту «О государственной поддержке сферы высоких технологий» и другим прилегающим законопроектам. Мероприятие проводилось под названием «Будущее ИТ сектора: государственно-частный диалог», организатором являлось национальное инвестиционное агентство Армении «Enterprise Armenia».
В обсуждении за круглым столом приняли участие представители как государственного, так и частного сектора: Министр высокотехнологической промышленности Роберт Хачатрян, Генеральный директор «Enterprise Armenia» Левон Оганесян, заместитель министра экономики Рафаел Геворкян, заместитель министра высокотехнологической промышленности Давит Саакян, руководители соответствующих подразделений Министерства финансов и Комитета государственных доходов, а также представители ведущих ИТ компаний и экспертного сообщества.
Приветственными словами выступили Генеральный директор «Enterprise Armenia» Левон Оганесян и Министр высокотехнологической промышленности Роберт Хачатрян. Высокопоставленные чиновники отметили важность государственно-частного диалога касательно нового законодательства ИТ сектора, который поспособствует обогащению документа взаимовыгодными идеями и эффективной имплементации.
Замминистром высокотехнологической промышленности Давитом Саакяном были представлены основные пункты законопроекта «О государственной поддержке сферы высоких технологий».
Во время последующего обмена мнениями были обсуждены особенности нового законодательства, возможные позитивные и негативные аспекты. Представителями государственного сектора было подчеркнуто, что законопроект направлен на дальнейшее развитие информационных технологий в Армении, и Правительство Армении заинтересовано в укреплении сотрудничества с ИТ компаниями в целях обеспечения эффективной обратной связи и обогащения данного законодательства профессиональными предложениями.