Հայաստանն ու Սլովենիան նոր հնարավորություններ են բացում միջազգային ներդրողների համար
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն և «Սփիրիթ Սլովենիա»-ն ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված ներդրումային համագործակցության զարգացմանն ու Հայաստանի և Սլովենիայի միջև տնտեսական կապերի ամրապնդմանը։
Հուշագիրը ստորագրել են «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը և «Սփիրիթ Սլովենիա»-ի գործադիր տնօրեն Տամարա Զայեց Բալաժիչը՝ Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում։ Ստորագրման արարողությանը ներկա է եղել նաև Չեխիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանն Աշոտ Հովակիմյանը։
Միջոցառման ընթացքում «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը կարևորել է նման գործընկերությունների ինստիտուցիոնալացումը և նշել.
«Այս համաձայնագիրը կարևոր փուլ է մեր երկրների համագործակցության ընդլայնման գործում։ Ստեղծելով կայուն տնտեսական կամուրջներ՝ մենք բացում ենք նոր հնարավորություններ ներդրողների համար և ամրապնդում երկարաժամկետ գործընկերությունը Հայաստանի և Սլովենիայի միջև»։
Հուշագիրը նախատեսում է համատեղ ջանքեր գործադրել գործարար կապերի զարգացման, փոխադարձ ներդրումների խթանման և տնտեսական համագործակցության նոր ուղղությունների բացման համար՝ էլ ավելի ամրապնդելով Հայաստանի դիրքը որպես միջազգային ներդրողների համար գրավիչ երկիր։

Armenia and Slovenia build economic bridges to empower investors
Enterprise Armenia has signed a Memorandum of Understanding (MoU) with Spirit Slovenia to advance investment cooperation and foster stronger economic ties between Armenia and Slovenia.
The MoU was formalized by Gohar Abajyan, CEO of Enterprise Armenia, and Tamara Zajec Balažič, CEO of Spirit Slovenia, during Spirit Slovenia’s official visit to Armenia. The signing ceremony was also attended by H.E. Ashot Hovakimyan, Ambassador of Armenia to the Czech Republic.
Speaking at the event, Gohar Abajyan, CEO of Enterprise Armenia, highlighted the importance of the partnership:
“This agreement marks a significant milestone in expanding collaboration between our two countries. By building sustainable economic bridges, we are opening new opportunities for investors and strengthening long-term cooperation between Armenia and Slovenia.”
The memorandum provides for joint efforts to develop business contacts, promote mutual investments, and explore new areas of economic cooperation, further strengthening Armenia’s investment promotion efforts and its position as an attractive destination for international investors.