Չինաստանի հետ նոր հնարավորությունների զարգացման ուղիներում
Փետրվարին Enterprise Armenia-ն մասնակցեց Չինաստանում կայացած CINEVE 2025 (China International New Energy Vehicle Technology, Parts, and Services Exhibition) ցուցահանդեսին՝ ներկայացնելով Հայաստանի ներդրումային միջավայրը և ընդգծելով երկրի ռազմավարական դիրքը, բարձրակարգ մասնագիտական ներուժը և ավտոմոբիլային ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։
Միջոցառումը համախմբել էր շուրջ 900 ցուցադրող ընկերություն, 2,000 նորարարական արտադրանք և ոլորտի խոշորագույն խաղացողներին՝ ներկայացնելու նոր էներգետիկ տրանսպորտային միջոցների (NEV) ոլորտի նորագույն ձեռքբերումները։
Enterprise Armenia-ի ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի մենեջեր Արմեն Դերոյանը, ներկա գտնվելով ցուցահանդեսին, ներկայացրեց Հայաստանի ներդրումային միջավայրը՝ շեշտադրելով բիզնեսի համար նպաստավոր պայմանները, բարձրակարգ մասնագիտական ներուժը և ռազմավարական աշխարհագրական դիրքը։ Նա առանձնահատուկ ընդգծեց ավտոմոբիլային և նոր էներգետիկ մեքենաների (NEV) ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները, որոնք ներդաշնակ են կանաչ էներգիայի և նորարարական տեխնոլոգիաների միջազգային միտումներին։
Պաշտոնական հանդիպումների շրջանակում Արմեն Դերոյանը բանակցություններ վարեց Չինաստանի պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ, քննարկելով Հայաստանում ներդրումային նախագծերի հնարավորությունները։ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և ՀՀ դեսպանության առևտրական կցորդի հետ միասին նա ներկայացրեց Հայաստանը որպես հուսալի և հեռանկարային ներդրումային ուղղություն չինացի ներդրողների համար։
Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը համաժողովում ամրապնդեց երկրի դիրքերը որպես աճող ներդրումային հարթակ, խթանեց նոր համագործակցությունների ձևավորմանը և բարձրացրեց Հայաստանի տեսանելիությունն ավտոմոբիլային և NEV ոլորտներում։ Առաջիկայում նախատեսվում են հետագա հանդիպումներ՝ կոնկրետ ներդրումային նախագծերի և գործընկերությունների շուրջ բանակցությունների խորացման նպատակով։

Армения на пути к новым возможностям с Китаем
В феврале Enterprise Armenia приняла участие в выставке CINEVE 2025 (China International New Energy Vehicle Technology, Parts, and Services Exhibition) в Китае, где представила инвестиционную среду Армении, подчеркнув её стратегическое расположение, высококвалифицированную рабочую силу и возможности сотрудничества в автомобильной отрасли.
Выставка собрала около 900 компаний-участников, 2000 инновационных продуктов и ключевых игроков отрасли, представивших новейшие достижения в секторе новых энергетических транспортных средств (NEV).
В рамках мероприятия Армен Дероян, менеджер по продвижению инвестиций и внешним связям Enterprise Armenia, представил инвестиционный ландшафт Армении, сделав акцент на благоприятных условиях для ведения бизнеса, профессионально подготовленной рабочей силе и стратегическом географическом положении страны. Особое внимание он уделил возможностям сотрудничества в сфере автомобильной промышленности и новых энергетических транспортных решений, что соответствует глобальным тенденциям в области зелёной энергетики и инновационных технологий.
В рамках официальных встреч Армен Дероян провёл переговоры с представителями государственных и частных структур Китая, обсудив инвестиционные возможности в Армении. Совместно с представителями Министерства экономики Армении и торговым атташе посольства Армении в Китае он представил Армению как надёжное и перспективное направление для китайских инвестиций.
Активное участие Армении в форуме укрепило её позиции как нового инвестиционного хаба, способствовало установлению новых партнёрств и повысило узнаваемость Армении в секторах автомобильной и энергетической промышленности. В ближайшее время планируются дополнительные встречи для продолжения переговоров по конкретным инвестиционным проектам и сотрудничеству.