Չինաստանի հետ նոր հնարավորությունների զարգացման ուղիներում
Փետրվարին Enterprise Armenia-ն մասնակցեց Չինաստանում կայացած CINEVE 2025 (China International New Energy Vehicle Technology, Parts, and Services Exhibition) ցուցահանդեսին՝ ներկայացնելով Հայաստանի ներդրումային միջավայրը և ընդգծելով երկրի ռազմավարական դիրքը, բարձրակարգ մասնագիտական ներուժը և ավտոմոբիլային ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։
Միջոցառումը համախմբել էր շուրջ 900 ցուցադրող ընկերություն, 2,000 նորարարական արտադրանք և ոլորտի խոշորագույն խաղացողներին՝ ներկայացնելու նոր էներգետիկ տրանսպորտային միջոցների (NEV) ոլորտի նորագույն ձեռքբերումները։
Enterprise Armenia-ի ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի մենեջեր Արմեն Դերոյանը, ներկա գտնվելով ցուցահանդեսին, ներկայացրեց Հայաստանի ներդրումային միջավայրը՝ շեշտադրելով բիզնեսի համար նպաստավոր պայմանները, բարձրակարգ մասնագիտական ներուժը և ռազմավարական աշխարհագրական դիրքը։ Նա առանձնահատուկ ընդգծեց ավտոմոբիլային և նոր էներգետիկ մեքենաների (NEV) ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները, որոնք ներդաշնակ են կանաչ էներգիայի և նորարարական տեխնոլոգիաների միջազգային միտումներին։
Պաշտոնական հանդիպումների շրջանակում Արմեն Դերոյանը բանակցություններ վարեց Չինաստանի պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ, քննարկելով Հայաստանում ներդրումային նախագծերի հնարավորությունները։ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և ՀՀ դեսպանության առևտրական կցորդի հետ միասին նա ներկայացրեց Հայաստանը որպես հուսալի և հեռանկարային ներդրումային ուղղություն չինացի ներդրողների համար։
Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը համաժողովում ամրապնդեց երկրի դիրքերը որպես աճող ներդրումային հարթակ, խթանեց նոր համագործակցությունների ձևավորմանը և բարձրացրեց Հայաստանի տեսանելիությունն ավտոմոբիլային և NEV ոլորտներում։ Առաջիկայում նախատեսվում են հետագա հանդիպումներ՝ կոնկրետ ներդրումային նախագծերի և գործընկերությունների շուրջ բանակցությունների խորացման նպատակով։

Armenia on the Path to New Opportunities with China
In February, Enterprise Armenia participated in CINEVE 2025 (China International New Energy Vehicle Technology, Parts, and Services Exhibition) in China, presenting Armenia’s investment environment and highlighting the country’s strategic location, highly skilled workforce, and opportunities for cooperation in the automotive sector.
The exhibition brought together around 900 exhibiting companies, 2,000 innovative products, and key industry players to showcase the latest advancements in the New Energy Vehicle (NEV) sector.
During the event, Armen Deroyan, Enterprise Armenia’s Manager of Investment Promotion and Foreign Relations, introduced Armenia’s investment landscape, emphasizing business-friendly conditions, a highly skilled professional workforce, and a strategic geographic position. He placed particular focus on collaboration opportunities in the automotive and NEV sectors, which align with global trends in green energy and innovative technologies.
As part of the official meetings, Armen Deroyan held negotiations with representatives of China’s public and private sectors, discussing investment opportunities in Armenia. Together with representatives from the Ministry of Economy of Armenia and the Commercial Attaché of the Armenian Embassy, he positioned Armenia as a reliable and promising investment destination for Chinese investors.
Armenia’s active participation in the forum reinforced the country’s position as an emerging investment hub, fostered new partnerships, and increased Armenia’s visibility in the automotive and NEV sectors. Further meetings are planned to advance negotiations on specific investment projects and partnerships.