Հայաստան-ԱՄԷ գործարար համաժողով. նոր հնարավորություններ համագործակցության համար
Ս․թ․ սեպտեմբերի 18-ին «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի, Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպանության և ԱՄԷ առևտրաարդյունաբերական պալատների ֆեդերացիայի ջանքերով մեկնարկել է Հայաստան-ԱՄԷ գործարար համաժողովը։
Համաժողովին ողջույնի խոսքով ելույթ են ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ՀՀ-ում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպան Ն․Գ․ տկն Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլան, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, ԱՄԷ պատվիրակության ղեկավար, ԱՄԷ առևտրաարդյունաբերական պալատների ֆեդերացիայի նախագահ Ն․Գ. Աբդուլլահ ԱլՄազրուին և «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը։
Վերջինս իր խոսքում շեշտել է, որ նման ձևաչափով անցկացվող հանդիպումները նպաստում են Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև առևտրատնտեսական և ներդրումային կապերի ամրապնդմանը։ Լևոն Օհանեսյանը նաև անդրադարձել է երկկողմանի հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներին և Հայաստանում գործարարությամբ զբաղվելու արտոնություններին։
Համաժողովի շրջանակներում ստորագրվել են փոխըմբռնման հուշագրեր «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի և ԱՄԷ առևտրաարդյունաբերական պալատների ֆեդերացիայի միջև, ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի և ԱՄԷ առևտրաարդյունաբերական պալատների ֆեդերացիայի միջև, Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի և ԱՄԷ գործարար կանանց խորհրդի միջև։
Համաժողովի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվել են Հայաստանի ներդրումային գրավչությունն ու բիզնես հնարավորությունները, ինչպես նաև Հայաստանում էմիրաթական կապիտալով գործող ընկերությունների հաջողության պատմությունները։
Այնուհետև տեղի են ունեցել ներդրումային գծով B2B հանդիպումներ, որոնց ժամանակ հայկական ընկերությունների ներդրումային ծրագրերը ներկայացվել են ԱՄԷ ներդրողներին, որոնց հաջորդել են արտահանման և առևտրի գծով B2B հանդիպումներ։ Վերջիններիս շրջանակներում ներկայացվել են ԱՄԷ խոշոր կազմակերպությունները, ինչպես նաև հայ արտահանողներն ու ներմուծողները։

Бизнес-форум Армения-ОАЭ: новые возможности для сотрудничества
Совместными усилиями Enterprise Armenia, Посольства Объединенных Арабских Эмиратов в Армении и Федерации торгово-промышленных палат ОАЭ 18 сентября 2023 года стартовал бизнес-форум Армения-ОАЭ.
С приветственной речью выступили Ваан Керобян, министр экономики РА, Е.П. Нариман Мохаммед Шариф Аль-Мулла, посол Объединенных Арабских Эмиратов в Республике Армения, Ваан Костанян, заместитель министра иностранных дел РА, Е.П. Абдулла Аль-Мазруи, глава делегации ОАЭ, президент Федерации торгово-промышленных палат ОАЭ, и Левон Оганесян, генеральный директор Enterprise Armenia.
Последний в своем выступлении подчеркнул, что встречи в очном формате способствуют укреплению торгово-экономических и инвестиционных связей между Арменией и ОАЭ. Левон Оганесян также коснулся сфер двусторонних интересов и льгот для ведения бизнеса в Армении.
В рамках форума были подписаны меморандумы о взаимопонимании между Enterprise Armenia и Федерацией торгово-промышленных палат ОАЭ, Торгово-промышленной палатой РА и Федерацией торгово-промышленных палат ОАЭ, а также Ассоциацией молодых женщин Армении и Дубайским советом деловых женщин.
В ходе мероприятия участникам были представлены инвестиционная привлекательность и бизнес-возможности Армении, а также истории успеха работающих в Армении компаний с эмиратским капиталом.
Затем состоялась инвестиционная B2B-сессия, в ходе которой инвесторам ОАЭ были представлены инвестиционные проекты армянских компаний. После сессии состоялись B2B-встречи по вопросам экспорта и торговли, в ходе которых были представлены крупные организации ОАЭ, а также армянские экспортеры и импортеры.