Հայաստանի մարզերի հզորացումը՝ տեխնոլոգիաների միջոցով
Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը և Armenian Code Academy-ն հայտարարում են «Քո ուղին դեպի ՏՏ» անվճար կրթական փոխակերպող ծրագրի մեկնարկի մասին, որը նպատակ ունի Հայաստանի նոր սերնդի տաղանդների համար բացել դռները դեպի թվային տնտեսություն:
Այս նախաձեռնությունը «Մասսայական ուսուցում» բաղադրիչի մի մասն է, որն իրականացնում է «Մասնագետների պատրաստման բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ-մասնավոր հատված համագործակցություն» ծրագիրը և ուղղված է մարզերում ապագային հմտությունների հասանելիության ուժեղացմանը։
Շիրակի և Լոռու մարզերից ավելի քան 200 մասնակիցներ, այդ թվում՝ ավագ դպրոցի և համալսարանի ուսանողներ, ինչպես նաև սկսնակ ՏՏ մասնագետներ, մասնակցելու են համալիր ուսուցման հետևյալ հիմնական ուղղություններով.
- ծրագրավորման հիմունքներ,
- UX/UI ձևավորում,
- մեքենայական ուսուցում,
- կիբերանվտանգություն և ֆիշինգի մասին իրազեկում,
- առաջատար տեխնոլոգիաներ:
«Քո ուղին դեպի ՏՏ» ծրագիրը նպատակ ունի նպաստել մարզերի բնակչության տեխնոլոգիական գրագիտության բարձրացմանը` զինելով մասնակիցներին անհրաժեշտ գործիքներով և վստահությամբ, որպեսզի նրանք կարողանան արդյունավետորեն կողմնորոշվել Հայաստանի արագ զարգացող ՏՏ ոլորտում և կայացնել գիտակցված կարիերային որոշումներ։
Նայելով ապագային՝ «Մասսայական ուսուցում» նախաձեռնությունը նախատեսում է 2025 թվականին ընդգրկել մինչև 700 մասնակից Հայաստանի 7 մարզերից:
Հայաստանը հանձնառու է կառուցել ավելի ուժեղ ու խելացի երկիր, որտեղ նորարարությունը սահմաններ չունի, իսկ հնարավորությունները հասնում են յուրաքանչյուր անկյուն։

Расширяя возможности регионов Армении с помощью технологий
Министерство высокотехнологической промышленности Республики Армения и Armenian Code Academy объявляют о запуске программы “Твой путь в ИТ” - преобразующего, бесплатного образовательного проекта, направленного на открытие дверей в цифровую экономику для талантливой молодежи Армении.
Эта инициатива - часть компонента “Массовое образование” в рамках программы “Сотрудничество университетов и частного сектора для развития кадрового потенциала»” -специально разработана для усиления доступа к передовым навыкам в регионах страны.
Более 200 участников из Ширака и Лори, включая школьников, студентов и начинающих специалистов в сфере ИТ, пройдут комплексное обучение по ключевым направлениям:
- Основы программирования
- UX/UI-дизайн
- Машинное обучение
- Кибербезопасность и осведомлённость о фишинге
- Передовые технологии
Преодолевая цифровой разрыв, программа “Твой путь в ИТ” стремится дать участникам инструменты и уверенность, необходимые для успешной ориентации в стремительно развивающемся технологическом секторе Армении и принятия взвешенных, уверенных карьерных решений.
В перспективе инициатива “Массовое образование” будет значительно расширена: в 2025 году она охватит до 700 участников в 7 регионах Армении.
Армения стремится построить более сильную и умную страну, где инновации не знают границ, а возможности достигают каждого уголка.