Հայաստանի մարզերի հզորացումը՝ տեխնոլոգիաների միջոցով
Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը և Armenian Code Academy-ն հայտարարում են «Քո ուղին դեպի ՏՏ» անվճար կրթական փոխակերպող ծրագրի մեկնարկի մասին, որը նպատակ ունի Հայաստանի նոր սերնդի տաղանդների համար բացել դռները դեպի թվային տնտեսություն:
Այս նախաձեռնությունը «Մասսայական ուսուցում» բաղադրիչի մի մասն է, որն իրականացնում է «Մասնագետների պատրաստման բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ-մասնավոր հատված համագործակցություն» ծրագիրը և ուղղված է մարզերում ապագային հմտությունների հասանելիության ուժեղացմանը։
Շիրակի և Լոռու մարզերից ավելի քան 200 մասնակիցներ, այդ թվում՝ ավագ դպրոցի և համալսարանի ուսանողներ, ինչպես նաև սկսնակ ՏՏ մասնագետներ, մասնակցելու են համալիր ուսուցման հետևյալ հիմնական ուղղություններով.
- ծրագրավորման հիմունքներ,
- UX/UI ձևավորում,
- մեքենայական ուսուցում,
- կիբերանվտանգություն և ֆիշինգի մասին իրազեկում,
- առաջատար տեխնոլոգիաներ:
«Քո ուղին դեպի ՏՏ» ծրագիրը նպատակ ունի նպաստել մարզերի բնակչության տեխնոլոգիական գրագիտության բարձրացմանը` զինելով մասնակիցներին անհրաժեշտ գործիքներով և վստահությամբ, որպեսզի նրանք կարողանան արդյունավետորեն կողմնորոշվել Հայաստանի արագ զարգացող ՏՏ ոլորտում և կայացնել գիտակցված կարիերային որոշումներ։
Նայելով ապագային՝ «Մասսայական ուսուցում» նախաձեռնությունը նախատեսում է 2025 թվականին ընդգրկել մինչև 700 մասնակից Հայաստանի 7 մարզերից:
Հայաստանը հանձնառու է կառուցել ավելի ուժեղ ու խելացի երկիր, որտեղ նորարարությունը սահմաններ չունի, իսկ հնարավորությունները հասնում են յուրաքանչյուր անկյուն։

Empowering Armenia’s regions through tech
The Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia and Armenian Code Academy announce the launch of “Your Path to IT” - a transformative, tuition-free educational program designed to open doors to the digital economy for Armenia’s emerging talent.
This initiative - part of the “Mass Education” component under the “University-Private Sector Cooperation for Workforce Development” program - is specifically designed to strengthen regional access to future-ready skills.
Over 200 participants from Shirak and Lori, including high school and university students as well as aspiring tech professionals, will take part in comprehensive training across key areas such as:
• Programming fundamentals
• UX/UI design
• Machine learning
• Cybersecurity and phishing awareness
• Emerging technologies
By bridging the digital divide, “Your Path to IT” aims to equip participants with the tools and confidence to navigate Armenia’s fast-growing tech sector and to make informed, empowered career decisions.
Looking ahead, the Mass Education initiative is set to scale significantly, reaching up to 700 participants across 7 regions of Armenia in 2025.
Armenia is committed to building a stronger, smarter nation, where a high literacy rate in Armenia, innovation, and opportunity reach every corner of the country, supporting long-term investment promotion and the growth of its tech ecosystem..