Մասնակցություն «EDGE Investment Transparency Activity» հնգօրյա վերապատրաստման ծրագրին
Շարունակելով բարելավել Հայաստանի ներդրումային միջավայրը՝ ուրախ ենք տեղեկացնել, որ 2024 թվականի հունիսի 24-28-ը «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի պատվիրակությունը՝ գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանի գլխավորությամբ, Լեհաստանում մասնակցել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող «EDGE Investment Transparency Activity» հնգօրյա վերապատրաստման ծրագրին։Ծրագրի հիմնական նպատակն էր խթանել ներդրումային գործակալությունների շրջանում կարողությունների զարգացումը, տարբեր երկրների ներկայացուցիչների միջև փորձի փոխանակումն ու ծառայությունների լավարկումը։ Այցի շրջանակներում մասնակիցները ծանոթացել են տարբեր երկրների ներդրումների իրականացման գործընթացին և այցելել հատուկ տնտեսական գոտիներ և տեխնոպարկեր։Lեհական «Invest in Pomerania»-ն Գդանսկում հյուրընկալել էր շուրջ 8 երկրների համանուն կառույցներին՝ ներկայացնելու օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծման իր փորձը և մասնավոր հատվածի վերազգային կազմակերպությունների հետ տարված աշխատանքները և աջակցության ձևաչափը։
Այցի շրջանակում անցկացվել են հանդիպումներ «The Polish Investment and Trade Agency»-ի (PAIH), ինչպես նաև համաշխարհային մեծ ճանաչում ունեցող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, ինչպիսիք են «Northvolt», «Intel», «Wipro», «Amazon»․Կարևորելով «Fortune Global 500» ամսագրում ընդգրկված ընկերությունների տնտեսական ակտիվության ընդլայնումը դեպի Հայաստանի Հանրապետություն, այցի շրջանակում «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի ներդրումների գծով տնօրեն Գոհար Գալյանը, ներդրողների աջակցման և հետներդրումային սպասարկման վարչության պետ Վահագն Մուղնեցյանը, ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի վարչության պետ Լիլիթ Հարոյանը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել վերոնշյալ կազմակերպությունների հետ իրականացնել լրացուցիչ հեռավար հանդիպումներ՝ ներկայացնելու Հայաստանի տնտեսության ոլորտային ներուժը և գործարարությամբ զբաղվելու առավելությունները։

Enterprise Armenia participated in the EDGE Investment Transparency Activity training program
In our ongoing efforts to enhance Armenia's investment environment, we are pleased to announce that from June 24-28, 2024, a delegation from Enterprise Armenia, led by general director Levon Ohanyan, participated in the five-day EDGE Investment Transparency Activity training program in Poland, funded by USAID.
The program focused on strengthening the capabilities of investment agencies, promoting the exchange of experiences among international representatives, and improving service delivery. Participants gained insights into investment processes across various countries and visited Special Economic Zones and Technology Parks.
During the visit to Gdańsk, Invest in Pomerania welcomed representatives from eight countries to showcase its expertise in creating a favorable environment for foreign direct investment and collaborating with multinational private sector entities and support mechanisms. The visit included meetings with the Polish Investment and Trade Agency (PAIH) and representatives from globally recognized organizations such as Northvolt, Intel, Wipro, and Amazon.
In light of the expanding economic activities of companies listed in the Fortune Global 500 magazine into the Republic of Armenia, Gohar Galyan, Investment Director, Vahagn Mughnetsyan, Head of the Investor Support and Aftercare Service Department, and Lilit Haroyan, Head of the Investment Promotion and Foreign Relations Department at Enterprise Armenia, have committed to organizing additional remote meetings. These meetings aim to showcase Armenia's investment attractiveness and the benefits of doing business in our country.