Մասնակցություն «EDGE Investment Transparency Activity» հնգօրյա վերապատրաստման ծրագրին
Շարունակելով բարելավել Հայաստանի ներդրումային միջավայրը՝ ուրախ ենք տեղեկացնել, որ 2024 թվականի հունիսի 24-28-ը «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի պատվիրակությունը՝ գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանի գլխավորությամբ, Լեհաստանում մասնակցել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող «EDGE Investment Transparency Activity» հնգօրյա վերապատրաստման ծրագրին։Ծրագրի հիմնական նպատակն էր խթանել ներդրումային գործակալությունների շրջանում կարողությունների զարգացումը, տարբեր երկրների ներկայացուցիչների միջև փորձի փոխանակումն ու ծառայությունների լավարկումը։ Այցի շրջանակներում մասնակիցները ծանոթացել են տարբեր երկրների ներդրումների իրականացման գործընթացին և այցելել հատուկ տնտեսական գոտիներ և տեխնոպարկեր։Lեհական «Invest in Pomerania»-ն Գդանսկում հյուրընկալել էր շուրջ 8 երկրների համանուն կառույցներին՝ ներկայացնելու օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծման իր փորձը և մասնավոր հատվածի վերազգային կազմակերպությունների հետ տարված աշխատանքները և աջակցության ձևաչափը։
Այցի շրջանակում անցկացվել են հանդիպումներ «The Polish Investment and Trade Agency»-ի (PAIH), ինչպես նաև համաշխարհային մեծ ճանաչում ունեցող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, ինչպիսիք են «Northvolt», «Intel», «Wipro», «Amazon»․Կարևորելով «Fortune Global 500» ամսագրում ընդգրկված ընկերությունների տնտեսական ակտիվության ընդլայնումը դեպի Հայաստանի Հանրապետություն, այցի շրջանակում «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի ներդրումների գծով տնօրեն Գոհար Գալյանը, ներդրողների աջակցման և հետներդրումային սպասարկման վարչության պետ Վահագն Մուղնեցյանը, ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի վարչության պետ Լիլիթ Հարոյանը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել վերոնշյալ կազմակերպությունների հետ իրականացնել լրացուցիչ հեռավար հանդիպումներ՝ ներկայացնելու Հայաստանի տնտեսության ոլորտային ներուժը և գործարարությամբ զբաղվելու առավելությունները։

Участие «EDGE Investment Transparency Activity» в пятидневной подготовительной программе
Продолжая улучшение инвестиционной среды в Армении, мы с радостью сообщаем, что с 24 по 28 июня 2024 года "Enterprise Armenia" под руководством генерального директора Левона Оганесяна приняла участие в подготовке программы "EDGE Investment Transparency Activity", финансируемой Агентством США по международному развитию (USAID) в Польше.
Цель программы заключалась в стимулировании роста инвестиционных возможностей в регионе, обмене опытом между представителями различных стран и улучшении качества предоставляемых услуг. Участники мероприятия ознакомились с практикой реализации инвестиционных проектов различных стран и посетили уникальные промышленные зоны и технопарки.
Польское агентство "Invest in Pomerania" организовало встречу в Гданьске с представителями из около восьми стран для обмена лучшими практиками создания благоприятной среды для иностранных прямых инвестиций. В рамках мероприятия состоялись встречи с представителями Польского агентства по инвестициям и торговле (PAIH), а также с представителями международно признанных организаций, таких как "Northvolt", "Intel", "Wipro", "Amazon".
Считая важным участие зарегистрированных компаний из Армении в журнале "Fortune Global 500", директор по инвестициям "Enterprise Armenia" Гоар Галян, руководитель департамента по содействию инвесторам и постинвестиционному обслуживанию Ваагн Мугнецян, руководитель департамента по привлечению инвестиций и внешним связям Лилит Ароян заключили соглашение с вышеупомянутыми организациями о проведении дополнительных встреч для представления отраслевого потенциала экономики Армении.