«Դալան» տեխնոլոգիական կենտրոնի հիմնարկեքի արարողությունը
Դեռևս 2022 թվականին ազդարարվեց «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի կողմից ուղեկցվող ամենախոշոր ներդրումային ծրագրերից մեկի՝ «Դալան» տեխնոլոգիական կենտրոնի հիմնման նախագծի մեկնարկը: Ընդամենը մեկ տարի անց՝ ս.թ. մայիսի 23-ին «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն պատիվ ունեցավ մասնակցելու «Դալան» տեխնոլոգիական կենտրոնի հիմնարկեքի՝ առաջին բետոնի լիցքի արարողությանը:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը, Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Լևոն Հովհաննիսյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը, ով իր ելույթում ընդգծել է «Դալան» տեխնոլոգիական համալիրի առանձնահատուկ նշանակությունը որպես տարածաշրջանում նախադեպը չունեցող, միջազգային բարձր չափանիշներին համապատասխան բազմաֆունկցիոնալ կենտրոն, որի կառուցումը կնպաստի Հայաստանում տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանը:
Մեծապես կարևորելով պետություն-մասնավոր հատվածի միջև ձևավորված ամուր համագործակցությունը՝ Լևոն Օհանեսյանը իր ելույթում վերհաստատեց «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի պատրաստակամությունը՝ աջակցել ծրագրի բոլոր փուլերում գործընթացների սահուն իրականացմանը:

Enterprise Armenia приняла участие в церемонии закладки фундамента технологического центра «Далан»
В 2022 году было объявлено о запуске одного из крупнейших инвестиционных проектов, поддержанных Enterprise Armenia – строительства технологического центра «Далан». Спустя год, 23 мая, Enterprise Armenia удостоилась чести принять участие в церемонии закладки первого камня вышеупомянутого центра.
В мероприятии приняли участие премьер-министр РА Никол Пашинян, министр территориального управления и инфраструктуры Гнел Саносян, министр экономики Ваан Керобян, заместитель министра высокотехнологичной промышленности Давид Саакян, председатель Комитета по градостроительству Армен Гуларян, первый заместитель мэра Еревана, исполняющий обязанности мэра Левон Ованнисян и другие официальные лица.
На мероприятии со вступительной речью выступил генеральный директор Enterprise Armenia Левон Оганесян. В своем выступлении он подчеркнул важность проекта в качестве беспрецедентного многофункционального центра в регионе, строительство которого будет способствовать развитию технологической экосистемы Армении.
Придав большое значение тесному сотрудничеству между государством и частным сектором, Левон Оганесян подтвердил готовность Enterprise Armenia содействовать беспрепятственной реализации проекта на всех этапах.