Հայաստանյան ՏՏ ոլորտը 2025-ի առաջին եռամսյակում արձանագրել է 24.5% աճ
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի 2025թ. հունվար-մարտի տվյալների համաձայն՝ ՏՏ ոլորտի ծառայությունների ծավալը կազմել է 142.2 միլիարդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրանցելով 24.5% աճ: Այս ցուցանիշը զգալիորեն գերազանցում է ծառայությունների ընդհանուր ոլորտի միջին աճը՝ 11.5%: Միայն ՏՏ ոլորտը ապահովում է ծառայությունների շուկայի 16.4%-ը:
Ոլորտի դինամիկ զարգացման մասին է վկայում նաև այն, որ 2025թ. առաջին եռամսյակում տեղեկատվության և կապի ոլորտն արձանագրել է 18%-անոց իրական աճ, որը ծառայությունների ոլորտների շարքում երկրորդ ամենաբարձր ցուցանիշն է՝ զիջելով միայն ֆինանսական ոլորտին (20.1%):
Համեմատության համար նշենք, որ ՏՏ ոլորտի 142.2 միլիարդ դրամ ծավալը գերազանցում է նույն ժամանակահատվածում այնպիսի կարևոր ոլորտների ցուցանիշներ, ինչպիսիք են կացության և հանրային սննդի կազմակերպումը (74 միլիարդ դրամ), առողջապահությունը (40.7 միլիարդ դրամ), տրանսպորտը (76.3 միլիարդ դրամ) և կրթությունը (23.3 միլիարդ դրամ):
Այն տպավորիչ աճը վկայում է կայուն և արագ զարգացող թվային տնտեսության մասին, որը գրավիչ հնարավորություններ է առաջարկում ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային ներդրողների համար` դիրքավորելով Հայաստանը որպես կայուն և բարձր ներուժ ունեցող ուղղություն տեխնոլոգիական ներդրումների համար:

The Armenian tech sector recorded a 24.5% growth in the first half of 2025
According to the Statistical Committee of the Republic of Armenia, the volume of IT sector services reached AMD 142.2 billion in January–March 2025, marking a 24.5% growth compared to the same period of the previous year. This figure significantly exceeds the average growth rate of the overall services sector, which stood at 11.5%.
The sector’s dynamic development is also reflected in the fact that the information and communication sector recorded a real growth of 18% in the first quarter of 2025, ranking as the second-highest growth rate among service sectors—second only to the financial sector, which posted a 20.1% increase.
For comparison, the IT sector’s AMD 142.2 billion output in this period surpasses the figures of several other important sectors, such as:
• Accommodation and food service activities – AMD 74 billion
• Healthcare – AMD 40.7 billion
• Transportation – AMD 76.3 billion
• Education – AMD 23.3 billion
This robust growth in Armenia’s IT sector enhances the country’s profile as a competitive and high-potential destination for tech-driven investments. It signals a stable, rapidly expanding digital economy that offers attractive opportunities for both local and international investors.