Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի ներուժը` Լիոնում կայացած բարեկամության օրերի առանցքում
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի պատվիրակությունը նոյեմբերի 20-ից 21-ը մասնակցել է Լիոնում կայացած «Օվերն-Ռոն-Ալպեր-Հայաստան-Սյունիք բարեկամության օրեր» միջոցառմանը, որը նպատակ ուներ ամրապնդելու Հայաստանի և Օվերն-Ռոն-Ալպեր տարածաշրջանի միջև տնտեսական, քաղաքական և ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը։
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն միջազգային գործընկերների հետ քննարկել է Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններն ու պետական աջակցության ծրագրերը։ Մասնավորապես, «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը մասնակցել է «Էներգետիկ ոլորտի տնտեսական հնարավորությունները Հայաստանում և Օվերն-Ռոն-Ալպեր տարածաշրջանում» թեմայով կլոր սեղանին, իսկ ներդրումների գծով տնօրեն Գոհար Գալյանը՝ Հայաստանի տնտեսական գրավչության և ներդրումային միջավայրի վերաբերյալ ինտերակտիվ քննարկմանը։
Քննարկումների առանցքում էր հատկապես վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտը, որը ոչ միայն Հայաստանի տնտեսության գերակա ուղղություններից է, այլև համահունչ է Հայաստանի և Ֆրանսիայի տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզին:
«Վերականգնվող էներգիայի զարգացումը ոչ միայն երկրի էներգետիկ անկախության նախապայման է, այլև Հայաստանի՝ որպես ներդրումային կենտրոնի համաշխարհային դիրքավորման կարևոր բաղադրիչ։ Մեր առաքելությունն է ստեղծել վստահելի և աջակցող միջավայր, որտեղ միջազգային ներդրողները կարող են նպաստել երկրի զարգացմանը և միաժամանակ շահավետ բիզնես իրականացնել»,- նշել է Գոհար Գալյանը` շեշտելով ներդրումային միջավայրի բարելավման կառավարության հանձնառությունը։
Այս նախաձեռնություններն ընդգծում են «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի` ռազմավարական համագործակցությունների խթանելու և Հայաստանը որպես մրցունակ ներդրումային ուղղություն դիրքավորելու առաքելությունը:

The Potential of Armenia's Renewable Energy at the Center of Lyon Friendship Days
The delegation of Enterprise Armenia participated in the "Auvergne-Rhône-Alpes-Armenia-Syunik Friendship Days" held in Lyon from November 20 to 21. The event aimed to strengthen economic, political, and institutional cooperation between Armenia and the Auvergne-Rhône-Alpes region.
Enterprise Armenia engaged with international partners to discuss Armenia's investment opportunities and government support programs. Notably, Levon Ohanyan, CEO of Enterprise Armenia, participated in a roundtable discussion on economic opportunities in the energy sector in Armenia and the Auvergne-Rhône-Alpes Region, while Gohar Galyan, Director of Investments, led an interactive session on Armenia’s economic attractiveness and investment environment.
The discussions primarily focused on the renewable energy sector, which is not only a priority for Armenia’s economy but also aligns with the roadmap for economic cooperation between Armenia and France.
“The development of renewable energy is not only a prerequisite for the country’s energy independence but also a key element in positioning Armenia as a global investment hub. Our mission is to create a reliable and supportive environment where international investors can contribute to the country’s development while achieving profitable business outcomes,” said Gohar Galyan, emphasizing the government’s commitment to improving the investment climate.
These initiatives highlight Enterprise Armenia's mission to foster strategic partnerships and position Armenia as a competitive investment destination.