Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի ներուժը` Լիոնում կայացած բարեկամության օրերի առանցքում
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի պատվիրակությունը նոյեմբերի 20-ից 21-ը մասնակցել է Լիոնում կայացած «Օվերն-Ռոն-Ալպեր-Հայաստան-Սյունիք բարեկամության օրեր» միջոցառմանը, որը նպատակ ուներ ամրապնդելու Հայաստանի և Օվերն-Ռոն-Ալպեր տարածաշրջանի միջև տնտեսական, քաղաքական և ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը։
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն միջազգային գործընկերների հետ քննարկել է Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններն ու պետական աջակցության ծրագրերը։ Մասնավորապես, «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը մասնակցել է «Էներգետիկ ոլորտի տնտեսական հնարավորությունները Հայաստանում և Օվերն-Ռոն-Ալպեր տարածաշրջանում» թեմայով կլոր սեղանին, իսկ ներդրումների գծով տնօրեն Գոհար Գալյանը՝ Հայաստանի տնտեսական գրավչության և ներդրումային միջավայրի վերաբերյալ ինտերակտիվ քննարկմանը։
Քննարկումների առանցքում էր հատկապես վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտը, որը ոչ միայն Հայաստանի տնտեսության գերակա ուղղություններից է, այլև համահունչ է Հայաստանի և Ֆրանսիայի տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզին:
«Վերականգնվող էներգիայի զարգացումը ոչ միայն երկրի էներգետիկ անկախության նախապայման է, այլև Հայաստանի՝ որպես ներդրումային կենտրոնի համաշխարհային դիրքավորման կարևոր բաղադրիչ։ Մեր առաքելությունն է ստեղծել վստահելի և աջակցող միջավայր, որտեղ միջազգային ներդրողները կարող են նպաստել երկրի զարգացմանը և միաժամանակ շահավետ բիզնես իրականացնել»,- նշել է Գոհար Գալյանը` շեշտելով ներդրումային միջավայրի բարելավման կառավարության հանձնառությունը։
Այս նախաձեռնություններն ընդգծում են «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի` ռազմավարական համագործակցությունների խթանելու և Հայաստանը որպես մրցունակ ներդրումային ուղղություն դիրքավորելու առաքելությունը:

Возобновляемый энергетический потенциал Армении – в центре внимания Дней дружбы в Лионе
Делегация Enterprise Armenia приняла участие в мероприятии «Дни дружбы Овернь-Рона-Альпы–Армения–Сюник», прошедшем в Лионе с 20 по 21 ноября. Целью мероприятия было укрепление экономического, политического и институционального сотрудничества между Арменией и регионом Овернь-Рона-Альпы.
Enterprise Armenia провела встречи с международными партнёрами, чтобы обсудить инвестиционные возможности Армении и правительственные программы поддержки. Особенно стоит отметить участие Генерального директора Enterprise Armenia Левона Оганяна в круглом столе по экономическим возможностям в энергетическом секторе Армении и региона Овернь-Рона-Альпы, а также выступление Директора по инвестициям Гоар Галян, которая провела интерактивную сессию, посвящённую инвестиционной привлекательности Армении и её экономической среде.
Основное внимание в ходе обсуждений было уделено сфере возобновляемой энергетики, которая является не только приоритетом армянской экономики, но и важной частью дорожной карты экономического сотрудничества между Арменией и Францией.
«Развитие возобновляемой энергетики - это не только необходимое условие для энергетической независимости страны, но и ключевой элемент позиционирования Армении как глобального инвестиционного центра. Наша миссия - создать надёжную и благоприятную среду, в которой международные инвесторы смогут внести вклад в развитие страны, получая при этом устойчивую прибыль», - подчеркнула Гоар Галян, акцентируя внимание на стремлении правительства к улучшению инвестиционного климата.
Эти инициативы подчеркивают миссию Enterprise Armenia - развивать стратегические партнёрства и позиционировать Армению как конкурентоспособное направление для инвестиций.