Հարկային և մաքսային արտոնությունների մեծ շրջանակ
Սահմանամերձ համայնքներում իրականացվող տնտեսական գործունեությունն ազատվում է ավելացված արժեքի հարկից (ԱԱՀ), շահութահարկից և շրջանառության հարկից: ՀՀ Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքում և հարակից շրջաններում 2 միլիարդ դրամը (մոտ 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար) գերազանցող ներդրումային ծրագրերը կարող են ազատվել ԱԱՀ-ից և շահութահարկից։
Ներդրումային ծրագրի շրջանակում ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումների և հումքի մաքսատուրքից ազատում
Գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը, հումքը և նյութերը հնարավորություն ունեն ազատվելու ներմուծման մաքսատուրքից։ Բացի այդ, հետագա վերամշակման համար ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումների և հումքի մեծ մասի նկատմամբ կիրառվում է 0% ավելացված արժեքի հարկ (ԱԱՀ):
Հարկային արտոնություններ ԲՏ ոլորտի համար
ԲՏ ոլորտի շարունակական զարգացումն ապահովելու համար տրամադրվում է հատուկ հարկային արտոնություն, մասնավորապես. 1) միգրանտ աշխատողների ներգրավման աջակցություն, 2) Նոր աշխատողների ներգրավման աջակցություն, 3) Դասընթացների և վերապատրաստման իրականացման աջակցության:
Հարկային արտոնություններ բժշկական ոլորտի համար
Բժշկական ոլորտը ևս ստանում է հարկային զգալի արտոնություններ։ Մասնավորապես՝ պրոթեզաօրթոպեդիկ պարագաների, բժշկական տեխնիկայի և բժշկական նշանակության ապրանքների օտարումը, բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների մատուցումն ազատվում են ԱԱՀ-ից։ Տվյալ արտոնության նպատակն է՝ ավելի մատչելի դարձնել առողջապահական ծառայությունները հանրության համար։

Широкий спектр налоговых льгот для привлечения инвестиций и стимулирования роста бизнеса
Экономическая деятельность, осуществляемая в приграничных населенных пунктах, освобождается от налога на добавленную стоимость (НДС), налога на прибыль и подоходного налога. Инвестиционные проекты превышающих 2 миллиарда армянских драмов (приблизительно 5 миллионов долларов США), в пределах деятельности в общине Дилижан (Тавушская область) и прилегающих районах могут быть освобождены от уплаты НДС и налога на прибыль.
Освобождение от таможенных пошлин при ввозе технологического оборудования и сырья в рамках инвестиционных проектов
В рамках экспортно-ориентированных инвестиционных проектов правительство Армении предлагает освобождение от таможенных пошлин на ввоз технологического оборудования, сырья и материалов из стран, не входящих в ЕАЭС (Евразийский экономический союз). Кроме того, к большинству производственного оборудования и сырья, ввозимого для дальнейшей переработки, применяется налог на добавленную стоимость (НДС) по ставке 0%.
Налоговые льготы для сектора высоких технологий
Предусмотрены специальные налоговые льготы для обеспечения непрерывного развития сектора, в частности: 1) Поддержка профессиональных трудовых мигрантов, 2) Поддержка при найме новых сотрудников, 3) Поддержка в подготовке и переподготовке кадров.
Налоговые льготы для медицинского сектора
Медицинский сектор пользуется значительными налоговыми льготами. В частности, от НДС освобождаются отчуждение протезно-ортопедических изделий, медицинской техники и изделий медицинского назначения, оказание медицинской помощи и сервисных услуг. Благодаря этим льготам медицинские услуги становятся более доступными для населения.