Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն ամրապնդում են ներդրումային համագործակցությունը
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ և լիազոր դեսպան Նարիման Մոհամմադ Շարիֆ Ալ-Մուլլայի հետ՝ քննարկելու Հայաստան-ԱՄԷ ներդրումային համագործակցության ընդլայնման նոր հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում Գոհար Աբաջյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային քաղաքականության շրջանակը և առանձնացրել առաջնահերթ ոլորտները, ինչպիսիք են բարձր տեխնոլոգիաները, տուրիզմը, գյուղատնտեսությունը և սննդի վերամշակումը։ Կողմերը կարևորել են համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը և քննարկել համատեղ նախաձեռնությունների մեկնարկի հեռանկարները։
Ընդգծելով Պարսից ծոցի երկրների ռազմավարական դերը՝ որպես օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հիմնական աղբյուր, Գոհար Աբաջյանը վերահաստատել է ԱՄԷ ներդրողներին Հայաստանի շուկայի ուսումնասիրության և խոստումնալից ծրագրերի իրականացմանը աջակցելու «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի պատրաստակամությունը:
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ը ձգտում է ամրապնդել միջազգային գործընկերությունները և երկրի դիրքավորել որպես ներդրումային մրցունակ ուղղություն:

Armenia and UAE strengthen investment cooperation
Enterprise Armenia’s CEO Gohar Abajyan was hosted by the Ambassador of the United Arab Emirates to Armenia, H.E. Nariman Mohammad Sharif Al-Mulla, to discuss new opportunities for expanding Armenia-UAE investment cooperation.
During the meeting, Gohar Abajyan presented Armenia’s investment policy framework and highlighted priority sectors such as high technologies, tourism, agriculture, and food processing. Both sides emphasized the importance of fostering deeper collaboration and explored prospects for launching joint initiatives.
Underscoring the strategic role of Gulf countries as a key source of foreign direct investment, Ms. Abajyan reaffirmed Enterprise Armenia’s readiness to actively support UAE investors in exploring Armenia’s market and realizing promising projects.
Enterprise Armenia remains committed to investment promotion, improving Armenia’s investment climate, strengthening international partnerships, and positioning the country as an attractive and competitive investment destination.