PMI Science-ը նոր լաբորատորիա է հիմնում Հայաստանում
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը hուլիսի 9-ին հանդիպում է ունեցել Philip Morris International (PMI) ընկերության տեխնոլոգիաների և հետազոտությունների գծով փոխնախագահ Լուկա Ռոսսի հետ՝ քննարկելու Հայաստանում ընկերության աճող ներգրավվածությունն ու Ինժեներական քաղաքում հիմնվող լաբորատորիայի հետազոտությունների և զարգացման (R&D) կենտրոնի ընդլայնման ծրագրերը:
Հետազոտությունների և զարգացման այս նախաձեռնությունը, որը նախատեսվում է իրականացնել Ինժեներական քաղաքի բիզնես աքսելերատորի շենքում, կնպաստի Հայաստանի տեխնոլոգիական և գիտական առաջընթացին։ Էլեկտրոնիկայի, նյութագիտության, աէրոզոլների հետազոտության և նախատիպերի մշակման ուղղվածությամբ կենտրոնը կծառայի որպես նորարարության և համագործակցության հարթակ՝ ներգրավելով հայ մասնագետների և հաստատությունների:
«Այս նախաձեռնությունը ավելին է, քան պարզապես խթանումը. այն Հայաստանի նորարարական ներուժի նկատմամբ վստահության ազդակ է, - նշել է Գոհար Աբաջյանը, - մենք բարձր ենք գնահատում PMI-ի երկարաժամկետ ներդրումը Հայաստանում և ողջունում ենք հետազոտությունների և զարգացման ոլորտում նմանատիպ ծրագրերը: «Էնթերփրայզ Արմենիան» լիովին հանձնառու է աջակցել այս նախաձեռնության ընդլայնմանը յուրաքանչյուր փուլում՝ խթանումից մինչև վերաներդրում»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև կառավարության կողմից տրամադրվող աջակցության հնարավորությունները, այդ թվում՝ հեշտացված գործընթացները, կարգավորող խորհրդատվությունը, պետական խթանները և Հայաստանի նորարարական էկոհամակարգի հետ ինտեգրումը։

PMI Science открывает новую лабораторию в Армении
9 июля генеральный директор Enterprise Armenia Гоар Абаджян встретилась с вице-президентом по технологиям и исследованиям компании Philip Morris International (PMI) Лукой Росси, с целью обсуждения расширяющегося присутствия компании в Армении и планов по развитию исследовательского центра (R&D) за счёт создания новых лабораторий в Инженерном городе.
Инициатива в области исследований и разработок (R&D), которая планируется к реализации в здании бизнес-акселератора Инженерного города, будет способствовать технологическому и научному прогрессу Армении. С фокусом на электронику, материаловедение, исследование аэрозолей и разработку прототипов, центр станет платформой для инноваций и сотрудничества, привлекая армянских специалистов и научно-образовательные учреждения.
"Эта инициатива – больше, чем просто стимул: это показатель доверия к инновационному потенциалу Армении", - отметила Гоар Абаджян. - "Мы высоко ценим долгосрочные инвестиции PMI в Армении и приветствуем программы в сфере исследований и разработок. Enterprise Armenia полностью привержена поддержке расширения этой инициативы на каждом этапе - от стимулирования до долгосрочного реинвестирования".
В ходе встречи были также обсуждены конкретные возможности государственной поддержки, включая упрощённые процессы, регуляторные консультации, государственные стимулы и интеграцию с инновационной экосистемой Армении.