«Հայաստան-Իտալիա գործարար համաժողով» Նեապոլում
2023 թ. հուլիսի 4-ին Իտալիայի Նեապոլ քաղաքում կայացել է «Հայաստան-Իտալիա. բիզնես երկխոսության խթանում» գործարար համաժողովը, որը կազմակերպել էր «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամը Իտալիայում ՀՀ դեսպանության գործուն աջակցությամբ և Նեապոլի քաղաքապետարանի ու Նեապոլի արդյունաբերողների կոնֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ։
Համաժողովը միտված էր փոխադարձ գործարար կապերի հաստատմանը, երկու երկրների գործարար շրջանակների միջև համագործակցության խթանմանն ու Իտալիայի գործարարների շրջանում Հայաստանի ներդրումային գրավչության առաջմղմանը:
Միջոցառմանը բացման տեսաուղերձով հանդես է եկել Իտալիայի Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ֆեդերիկո Ֆրենին, բացման խոսքով հանդես են եկել Իտալիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը, «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը, հայ-իտալական խորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ Ջուլիո Չենտեմերոն, Նեապոլի արդյունաբերողների կոնֆեդերացիայի նախագահ Կոստանցո Յաննոտտի Պիչչին, Իտալիայի «Ապահովագրություն և ֆինանսական ծառայություններ բիզնեսի համար» ընկերության հարավային շրջանի տնօրեն Անտոնիո Բարտոլոն և Նեապոլի քաղաքապետի արտաքին գործերով խորհրդական Ֆրանչեսկո Սենեզին:
Համաժողովի շրջանակներում ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ներկայացրել են ոլորտային շնորհանդեսներ, իսկ «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի ներդրումների ներգրավման և արտաքին կապերի մենեջեր Աննա Հայրոյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային շնորհանդեսը:
Շնորհանդեսների ներկայացմանը հաջորդել է երկուստեք գործարար կապերի հաստատմանը միտված շփումների շարք, որի ընթացքում կազմակերպվել է նաև հայկական արտադրանքի համտես:
Նեապոլ կատարած այցի ընթացքում «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի պատվիրակությունն Իտալիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանի ուղեկցությամբ հանդիպումներ է ունեցել նաև իտալական փողկապների արտադրությամբ զբաղվող «Marinella» ընկերության և Նեապոլի Ֆեդերիկո II համալսարանի «Apple Developer Academy» գիտական կենտրոնի ղեկավար կազմերի հետ: Քննարկվել են վերջիններիս հետ համագործակցության հնարավորությունները:
«Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը մասնակցել է նաև Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի և Նեապոլի քաղաքապետ պրոֆեսոր Գաետանո Մանֆրեդիի միջև տեղի ունեցած հանդիպմանը:

Армяно-итальянский бизнес-форум в Неаполе направлен на укрепление деловых связей
4 июля 2023 года в Неаполе, Италия, состоялся бизнес-форум «Армения-Италия: содействие бизнес-диалогу». Форум был организован Enterprise Armenia при поддержке посольства Республики Армения в Италии и в сотрудничестве с муниципалитетом Неаполя и Конфиндустрией Неаполя.
Бизнес-форум был направлен на установление взаимных деловых связей, развитие сотрудничества между деловыми кругами двух стран, повышение инвестиционной привлекательности Армении среди итальянских предпринимателей.
Со вступительным видеообращением выступили заместитель министра экономики Италии Федерико Френи и посол РА в Италии Цовинар Амбарцумян. Перед собравшимися также выстуили генеральный директор Enterprise Armenia Левон Оганесян, руководитель парламентской группы дружбы между Италией и Арменией Джулио Чентемеро, президент Конфиндустрии Неаполя Костанцо Джанотти Пиччи, региональный директор SACE по Южной Италии Антонио Бартоло и советник мэра Неаполя по иностранным делам Франческо Сенезе.
В ходе форума с докладами выступили заместитель министра экономики РА Рафаэль Геворгян и заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Давид Саакян. Кроме того, Анна Айроян, менеджер по привлечению инвестиций и внешним связям в Enterprise Armenia, выступила с презентацией об инвестиционных возможностях, доступных в Армении.
После презентаций состоялась нетворкинг-сессия, посвященная развитию двусторонних деловых связей. В рамках сессии была организована дегустация армянских продуктов.
В рамках визита в Неаполь делегация Enterprise Armenia в сопровождении посла РА в Италии Цовинар Амбарцумян также провела встречи с руководством итальянской компании по производству галстуков Marinella и Apple Developer Academy - научным центром Неаполитанского университета им. Федерико II. Были обсуждены возможности сотрудничества с ними.
Левон Оганесян также принял участие во встрече заместителя мэра Еревана Тиграна Авиняна и мэра Неаполя, профессора Гаэтано Манфреди.