Փոփոխություններ «Տնտեսության արդիականացման նպատակային ծրագրերը հաստատելու մասին» որոշման մեջ
➽ ՀՀ կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել «Տնտեսության արդիականացման նպատակային ծրագրերը հաստատելու մասին» որոշման մեջ:
Որոշմամբ նախատեսվում է ներդնել պետական օժանդակության նոր գործիք՝ սուբսիդավորել որոշ մետաղների վերամշակման համար վերցվող շրջանառու վարկերի տարեկան տոկոսադրույքի մինչև 10%-ը։ Ծրագիրը վերաբերում է ռազմավարական նշանակություն ունեցող մետաղների (օր.՝ երկաթ, ալյումին, պղինձ և այլն) վերամշակմամբ զբաղվող տնտեսավարողներին, որոնք ստանում են դրամային վարկեր մինչև 2 մլրդ ՀՀ դրամի չափով, առավելագույնը 1 տարվա ժամկետով։ Սուբսիդավորումը սկսվում է վարկի տրամադրման օրվանից և գործում է մինչև 2025թ. դեկտեմբերի 31-ը։ Վերամշակման համար ձեռք բերված ապրանքի օտարման դեպքում սուբսիդավորումը դադարում է, իսկ մինչ այդ տրամադրված աջակցությունը ենթակա է վերադարձի պետական բյուջե։

Amendments to the decision "On Approving the Targeted Programs for Economic Modernization."
➽ The Government of the Republic of Armenia has introduced amendments to the decision "On Approving the Targeted Programs for Economic Modernization."
The amendments introduce a new state support mechanism - subsidizing up to 10% of the annual interest rate on working capital loans used for the processing of certain strategic metals (e.g., iron, aluminum, copper, etc.).
The program targets economic operators engaged in the processing of such metals, who receive loans in Armenian drams of up to AMD 2 billion, with a maximum term of one year.
The subsidy takes effect from the loan disbursement date and remains valid until December 31, 2025. In cases where the acquired raw materials are sold instead of being processed, the subsidy is terminated, and the previously subsidized amount must be repaid to the state budget.