Արտահանվող հիմնական ապրանքներ
Հայաստանը վարում է արտաքին առևտրի բազմավեկտոր քաղաքականություն և հետևողականորեն դիվերսիֆիկացնում է արտահանման ուղղությունները։ Կարող է թվալ, թե հայաստանյան շուկան սահմանափակվում է 3 մլն սպառողներով, սակայն երկիրը ծառայում է որպես յուրահատուկ հարթակ՝ հասանելիություն ապահովելով դեպի մեծ շուկաներ։ Հայաստանյան արտադրանքն անխոչընդոտ կամ նվազեցված մաքսատուրքերով հասանելի է աշխարհում 1 մլրդ սպառողների:
image
ԵԱՏՄ անդամակցություն
2015 թ․-ից ի վեր Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է և օգտվում է մի շարք արտոնություններից, որոնք տրամադրվում են Միության անդամներին և Միության տարածքում գործող ընկերություններին։
Ազատ տեղաշարժ
ԵԱՏՄ տարածքում գործում է մեկ միասնական շուկա, և անդամ երկրների միջև ապրանքներն ու ծառայությունները ազատ տեղաշարժվում են առանց մաքսատուրքերի, սակագնային խոչընդոտների և տեխնիկական կանոնակարգերի։
Ընդհանուր մաքսային տարածք
ԵԱՏՄ անդամ երկրների շրջանում գործում են համընդհանուր մաքսային ընթացակարգեր և հսկողության կանոնակարգեր։
Փոխադարձ ճանաչում
ԵԱՏՄ տարածքում գործում է լիցենզիաների, վկայականների և համապատասխանության հավաստագրերի փոխադարձ ճանաչում։
Քաղաքականությունների ներդաշնակում
Մակրոտնտեսական կայուն զարգացում ապահովելու նպատակով ԵԱՏՄ անդամ պետությունների շրջանում իրականացվում է ոլորտային քաղաքականության ներդաշնակում։
Շուկա
184,000,000
Լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ՝ Հայաստանն ունի անսահմանափակ մուտք դեպի 184 միլիոն սպառողների շուկա:
Անդամ պետություններ
Maps_Armenia
Հայաստան
Maps_Russia
Ռուսաստան
Maps_Kazakhstan
Ղազախստան
Maps_Kyrgyzstan
Ղրղզստան
Maps_Belarus
Բելառուս
Առևտրի արտոնյալ ռեժիմներ
ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում ազատ առևտրի համաձայնագրեր
ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում ազատ առևտրի համաձայնագրեր են կնքվել Վիետնամի, Սինգապուրի, Սերբիայի և Իրանի հետ (ժամանակավոր)։
Առանձին ազատ առևտրի համաձայնագրեր
Հայաստանը նաև առանձին ազատ առևտրի համաձայնագրեր ունի ԱՊՀ երկրների և Վրաստանի հետ։
GSP ռեժիմներ
Բացի այդ, Հայաստանն օգտվում է ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Կանադայի, Շվեյցարիայի և Նորվեգիայի հետ GSP ռեժիմներից (արտոնյալ առևտրի ընդհանրացված և համալրված համակարգ)՝ մոտ 3500 անուն ապրանքատեսակների համար:
Համախառն ներքին արդյունք
$ 23,500,000,000
Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2023 թ․ կազմել է շուրջ 23․5 միլիարդ դոլար, մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն՝ մոտավորապես 8168 դոլար։

Преференциальные торговые режимы
Армения ведет многовекторную внешнеторговую политику, и правительство последовательно работает над диверсификацией направлений экспорта. Хотя может показаться, что рынок Армении ограничен 3 млн потребителей, тем не менее, страна служит уникальной площадкой, открывая доступ к крупным рынкам. Армянская продукция доступна миллиардам потребителей в мире без препятствий или со сниженными пошлинами.
image
Членство в ЕАЭС
С 2015 года Армения является членом Евразийского экономического союза и пользуется рядом льгот, предоставляемых членам Союза и компаниям, работающим на территории Союза.
Свободное перемещение
На территории ЕАЭС действует единый рынок, а товары и услуги между странами-членами могут свободно перемещаться без таможенных пошлин, тарифных барьеров и технических регламентов.
Единая таможенная территория
Государства-члены ЕАЭС действуют на единой таможенной территории, что позволяет использовать единый подход к таможенным правилам, процедурам и контролю.
Взаимное признание
На территории ЕАЭС действует взаимное признание сертификатов, лицензий и других соответствующих документов.
Координация политики
В целях обеспечения стабильного макроэкономического развития осуществляется координация отраслевой политики государств-членов ЕАЭС.
Рынок
184,000,000
Будучи членом Евразийского экономического союза, Армения имеет неограниченный доступ к рынку в 184 миллиона потребителей.
Государства-члены
Maps_Armenia
Армения
Maps_Russia
Россия
Maps_Kazakhstan
Казахстан
Maps_Kyrgyzstan
Кыргызстан
Maps_Belarus
Беларусь
01
Соглашения о свободной торговле в рамках ЕАЭС
В рамках ЕАЭС действуют соглашения о свободной торговле с Вьетнамом, Сингапуром, Сербией и Ираном (временно).
02
Отдельные соглашения о свободной торговле
Армения также имеет отдельные соглашения о свободной торговле со странами СНГ и Грузией.
03
Режимы ВСП
Армения пользуется преимуществами режимов ВСП (GSP) с Соединенными Штатами, Японией, Канадой, Швейцарией и Норвегией в отношении примерно 3500 наименований товаров.
Валовой внутренний продукт
$ 23,500,000,000
ВВП Армении в 2023 году оценивался примерно в 23․5 миллиарда долларов США, а ВВП на душу населения - примерно в 8168 долларов США.