Հայաստանը՝ գլոբալ տեխնոլոգիական նորարարության հանգույց/հաբ
Գլոբալ տեխնոլոգիական զարգացման պայմաններում Հայաստանն ամրապնդում է իր դիրքերը`որպես տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) առաջնային ուղղություն։ Երկրի դինամիկ և կենսունակ ՏՀՏ էկոհամակարգը գրավում է գլոբալ առաջատարներին, ինչը վկայում է Հայաստանի ՏՀՏ ներուժի հանդեպ բարձր վստահության մասին։
Հայաստանի ՏՀՏ հաջողության պատմություն. «SuperAnnotate»
2019 թվականին հիմնադրված «SuperAnnotate»-ը բազմամոդալ ԱԲ-ի (multimodal AI) տվյալների հավաքածուների կառավարման ոլորտում գլոբալ առաջատարներից է։ Նրա ներդրումային ներկայությունը վառ օրինակ է, թե ինչպես է Հայաստանը կարողանում զարգացնել գրավիչ ներդրումային միջավայր գլոբալ ընկերությունների համար։
Վերջերս «SuperAnnotate»-ը հաջողությամբ փակեց 36 միլիոն դոլարի Series B ներդրումային փուլը, որին մասնակցեցին նաև ոլորտի հսկաներ «NVIDIA»-ն և «Databricks Ventures»-ը։ Ընկերությունը, օգտագործելով Հայաստանի նորարար աշխատուժն ու դինամիկ էկոհամակարգը, ընդլայնում է իր գլոբալ գործունեությունը՝ միաժամանակ նպաստելով երկրի տեխնոլոգիական առաջընթացին։
«Էնթերփրայզ Արմենիա». համապարփակ աջակցություն
Ռազմավարական դիրքից, ավելի քան 200 հետազոտական և զարգացման կենտրոններից, 41,000 ՏՀՏ մասնագետներից, աճող ստարտափ համայնքից և այլ տեխնոլոգիական ռեսուրսներից բացի, Հայաստանը, ի դեմս «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի, ներդրողներին առաջարկում է նաև համապարփակ աջակցություն:
Որպես «մեկ պատուհան» ծառայություն՝ «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն ներդրողներին տրամադրում է շարունակական աջակցություն՝ հաղթահարելու ներդրումային և հետներդրումային դժվարությունները, ինչի շնորհիվ ընկերություններիը ոչ միայն արդյունավետ ներդրումներ, այլև շահավետ վերանդրումներ կատարելու հնարավորություն են ունենում:
«Մեկ պատուհան»-ի ծառայությունը ներառում է`
- Անհատական խորհրդատվություն ՀՀ տնտեսության ներդրումային ներուժ ունեցող ոլորտների առանձնահատկությունների, օրենսդրական դաշտի, ներդրումային կարգավորումների, պետական աջակցության ծրագրերի վերաբերյալ։
- Անհատական ուղորդում տեղական և միջազգային ֆինանսական աղբյուրների հասանելիության, հողամասի և գույքի օտարման, վարձակալության, քաղաքաշինական թույլտվությունների ստացման և այլ հարցերում։
- Ներդրումային ծրագրի անհատական ճանապարհային քարտեզի կազմում։
- Ծրագրի գործարկման ողջ ընթացքում անհատական մենեջերի կողմից աջակցություն, առաջացող խնդիրներին օպերատիվ արձագանքում և լուծում։
- Պետական աջակցության ծրագրերի, հարկային արտոնությունների, լիցենզիաների, սերտիֆիկատների, քաղաքաշինական և այլ թույլտվությունների ստացման աջակցություն, բյուրոկրատական խոչընդոտների հնարավորինս մեղմում։
- Համայնքային, պետական և միջազգային կառույցների հետ կապի ապահովում և աշխատանքների համակարգում։
2022 թվականից «SuperAnnotate»-ը ևս համալրեց «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի հետներդրումային ծառայություններից օգտվող ՏՀՏ ընկերությունների շարքը:
«SuperAnnotate»-ի հաջողության պատմությունը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի ձեռքբերումները կերտում են ոչ միայն լոկալ այլև գլոբալ տեխնոլոգիական ապագան:

In the evolving global technology landscape, Armenia is solidifying its position as a premier destination for Information and Communication Technology (ICT) investments. The country’s dynamic and vibrant ICT ecosystem attracts global leaders, showcasing the high level of confidence in Armenia’s ICT potential.
Armenia’s ICT Success Story: SuperAnnotate
Founded in 2019, SuperAnnotate has become a global leader in managing multimodal AI datasets. Its presence in Armenia stands as a prime example of the country’s ability to cultivate an attractive investment environment for global enterprises.
Recently, SuperAnnotate successfully closed a $36 million Series B funding round, with participation from industry giants like NVIDIA and Databricks Ventures. Leveraging Armenia’s innovative workforce and dynamic ecosystem, the company is expanding its global operations while contributing to the country’s technological advancement.
Enterprise Armenia: Comprehensive Support for InvestorsIn addition to its strategic location, over 200 research and development centers, 41,000 ICT professionals, a growing startup community, and other technological resources, Armenia - through Enterprise Armenia - offers comprehensive support to investors.
As a "Single Window" service for investors, Enterprise Armenia provides continuous support to help overcome investment and post-investment challenges, enabling companies to achieve not only effective investments but also profitable reinvestments.
The "Single Window" service includes:
- Personalized consultations on the specifics of Armenia's investment potential sectors, legislative framework, investment regulations, and state support programs.
- Individual guidance on access to local and international financial resources, land and property acquisition or lease, urban planning permissions, and more.
- Development of a customized roadmap for the investment project.
- Support throughout the project’s implementation, with a dedicated manager providing prompt solutions to operational issues and assistance in overcoming challenges.
- Facilitation of state support programs, including assistance with obtaining tax benefits, licenses, certificates, urban planning, and other permissions, as well as mitigating bureaucratic obstacles.
- Establishing connections and coordinating work with local, state, and international institutions.
Since 2022, SuperAnnotate has joined the list of ICT companies benefiting from Enterprise Armenia's post-investment services.
The success story of SuperAnnotate is yet another testament to how Armenia's ICT sector is crafting not only a local but also a global technological future.