Հայաստանը՝ գլոբալ ներդրումային քարտեզի գրավիչ ուղղություն
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն նոյեմբերի 25-ից 27-ը մասնակցել է Սաուդյան Արաբիայի Ռիադ քաղաքում կայացած Ներդրումների խթանման գործակալությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (WAIPA) 28-րդ համաժողովին։
Համաժողովի ընթացքում «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը հանդես է եկել որպես խոսնակ «To Finish First, First You Have to Finish: Operational Excellence in IPAs for the Benefit of Our Investors» թեմայով պանելային քննարկմանը՝ կիսվելով ներդրումային ոլորտում գործառնությունների և դրանց կառավարման իր փորձով։
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի պատվիրակությունը համաժողովի շրջանակներում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել բարձրաստիճան պատվիրակությունների և մասնավոր ընկերությունների հետ՝ ներկայացնելով Հայաստանի ներդրումային միջավայրի առանձնահատկություններն ու գերակայությունները, ինչպես նաև «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի համապարփակ ծառայությունները։
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն «Մայլեռ» լեռնադահուկային հանգստի գոտու ներդրումային ծրագրով նաև մասնակցել է ասոցիացիայի «Գերազանցության մրցանակ»-ի մրցույթին։ Հաշվի առնելով ծրագրի շուրջ մասնակիցների մեծ հետաքրքրությունը՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 2025 թվականին կազմակերպել առցանց սեմինար՝ ներկայացնելու «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գործունեությունը, ինչպես նաև նրա ձեռքբերումները ներառելու WAIPA-ի հրապարակումներում։
Գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը պահանջված և արդյունավետ է գնահատել «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի մասնակցությունն ու շփումները Ներդրումների 28-րդ Համաշխարհային Համաժողովում` նշելով . «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի մասնակցությունը համաժողովին ևս մեկ անգամ ընդգծեց Հայաստանի դիրքը որպես ներդրումային գրավիչ ուղղություն։ Համաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ու կապերը նոր հնարավորություններ կստեղծեն երկկողմ համագործակցության և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման համար»։
Համաժողովի ընթացքում տեղի ունեցած հանդիպում-քննարկումների արդյունքում նախանշվել են գործնական համագործակցության ուղիներ։

Armenia: An Attractive Destination on the Global Investment Map
Enterprise Armenia participated in the 28th Annual Conference of the World Association of Investment Promotion Agencies (WAIPA), held from November 25 to 27 in Riyadh, Saudi Arabia.
During the conference, Levon Ohanesyan, CEO of Enterprise Armenia, served as a speaker on the panel discussion titled "To Finish First, First You Have to Finish: Operational Excellence in IPAs for the Benefit of Our Investors", sharing his expertise in managing operations in the investment sector.
As part of the conference, the Enterprise Armenia delegation held multiple meetings with high-level delegations and private companies, presenting the unique features and priorities of Armenia’s investment environment along with Enterprise Armenia’s comprehensive services.
Enterprise Armenia also participated in WAIPA’s "Excellence Awards" competition, presenting the Mayler Ski Resort Investment Project. Given the significant interest in the project from participants, it was agreed to organize an online seminar in 2025 to showcase Enterprise Armenia’s activities, with its achievements also to be featured in WAIPA’s publications.
CEO Levon Ohanyan evaluated Enterprise Armenia's participation and engagements at the 28th World Investment Conference as impactful and effective, stating:"Enterprise Armenia's presence at the conference once again highlighted Armenia's position as an attractive investment destination. The agreements and connections established during the event will create new opportunities for bilateral cooperation and attracting foreign investments."
The meetings and discussions during the conference outlined practical pathways for future collaboration.