Հայաստանը հավակնում է դառնալ տարածաշրջանային ԱԲ տվյալային հանգույց
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանում արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոնի ստեղծման շուրջ քննարկում է ունեցել «Firebird» ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռազմիկ Հովակիմյանի, «NVIDIA» ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանի և «Team Telecom Armenia» ընկերության համահիմնադիր ու տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գործադիր գլխավոր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են մոտ 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ներդրումային ծրագրի հիմնական ուղղությունները։ Նախագիծը նպատակ ունի Հայաստանում հիմնել արդյունավետ ու մասշտաբային տվյալային ենթակառուցվածք, որը հնարավոր կդարձնի տեղակայել հազարավոր NVIDIA Blackwell GPU-ներ՝ ապահովելով ավելի քան 100 մեգավատ հզորությամբ տեխնոլոգիական միջավայր։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է ծրագրի ռազմավարական նշանակությունը՝ այն դիտարկելով որպես նոր փուլ Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջընթացի և նորարարական ներուժի զարգացման ճանապարհին։ Նա վերահաստատել է ՀՀ կառավարության լիարժեք աջակցությունը՝ նման նախաձեռնությունների իրականացման համար։

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held discussions regarding the establishment of a major artificial intelligence data center in Armenia with Razmik Hovaghimian, Co-founder and CEO of Firebird, Rev Lebaredian, Vice President of NVIDIA, and Aleksandr Yesayan, Co-founder and Chairman of the Board of Directors of Team Telecom Armenia. The meeting was also attended by Gohar Abajyan, CEO of Enterprise Armenia.
During the discussion, the main directions of an investment project valued at approximately USD 500 million were presented. The project aims to establish a highly efficient and scalable data infrastructure, boosting IT technology in Armenia, enabling the deployment of thousands of NVIDIA Blackwell GPUs and creating a technological environment with over 100 megawatts of capacity.
Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized the strategic importance of the project, viewing it as a new stage in Armenia’s technological advancement and the development of its innovation potential. He reaffirmed the Government of Armenia’s full support for the implementation of such initiatives.