Հայաստանը խթանում է օտարերկրյա ուղիղ ներդրումները կայուն զբոսաշրջության ոլորտում
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանն ու ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Անուշիկ Ավետյանը hանդիպում են ունեցել Միավորված ազգերի կազմակերպության զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Շեյխա Նասեր Ալ-Նուեյսի և Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպան Նարիման Մոհամմադ Շարիֆ Ալ-Մուլլայի հետ:
Քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանի աճող դերը համաշխարհային զբոսաշրջային քարտեզում։ Ուշադրություն է դարձվել միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը, ներդրումների ներգրավմանը և զբոսաշրջության դերին՝ որպես Հայաստանի տնտեսության կայուն զարգացման շարժիչ ուժ։
Զրույցի առանցքում եղել է ընդհանուր պատրաստակամությունը՝ բարձրացնելու Հայաստանի գրավչությունը որպես զբոսաշրջային ուղղություն՝ նորարարական մոտեցումների, թվային լուծումների և «խելացի» զբոսաշրջության գործիքների ներդրմամբ։ «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն և ՄԱԿ-ի ԶԿՀ-ն քննարկել են նաև համագործակցության ուղիներ, որոնք հնարավորություն կտան ներգրավել նոր ներդրումներ Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտում` ապահովելով ներառական, կայուն և միջազգայնորեն երաշխավորված զարգացում։
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ խթանելու ներդրումները զբոսաշրջության ոլորտում, զարգացնելու նորարար գործընկերությունները և ամրապնդելու Հայաստանի դերը որպես գրավիչ ներդրումային ուղղություն զբոսաշրջութփյան ոլորտում:

Армения делает ставку на прямые иностранные инвестиции в устойчивый туризм
Генеральный директор Enterprise Armenia Гоар Абаджян и заместитель министра экономики Армении Анушик Аветяан встретились с Шейхой Нассер Аль Нувайс, новоизбранным Генеральным секретарём Всемирной туристской организации ООН и послом Объединённых Арабских Эмиратов в Армении Нариманом Мохаммедом Шарифом Аль-Муллой.
В ходе обсуждений была подчеркнута возрастающая роль Армении на глобальной туристической карте. Особое внимание уделялось расширению международного сотрудничества, привлечению инвестиций и укреплению туризма как одного из ключевых факторов устойчивого экономического развития.
Центральной темой диалога стало общее стремление повысить конкурентоспособность Армении как туристического направления за счёт внедрения инноваций, цифровизации и применения “умных” туристических решений. Enterprise Armenia и ВТО ООН рассмотрели перспективные направления сотрудничества, способные обеспечить новые инвестиционные потоки в туристическую экосистему Армении, поддерживая её инклюзивный, устойчивый и международно интегрированный рост.
Enterprise Armenia подтверждает свою приверженность содействию инвестициям в сфере туризма, развитию инновационных партнёрств и укреплению позиции Армении как привлекательного инвестиционного направления в туристической отрасли.