Հայաստանը խթանում է օտարերկրյա ուղիղ ներդրումները կայուն զբոսաշրջության ոլորտում
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանն ու ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Անուշիկ Ավետյանը hանդիպում են ունեցել Միավորված ազգերի կազմակերպության զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Շեյխա Նասեր Ալ-Նուեյսի և Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպան Նարիման Մոհամմադ Շարիֆ Ալ-Մուլլայի հետ:
Քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանի աճող դերը համաշխարհային զբոսաշրջային քարտեզում։ Ուշադրություն է դարձվել միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը, ներդրումների ներգրավմանը և զբոսաշրջության դերին՝ որպես Հայաստանի տնտեսության կայուն զարգացման շարժիչ ուժ։
Զրույցի առանցքում եղել է ընդհանուր պատրաստակամությունը՝ բարձրացնելու Հայաստանի գրավչությունը որպես զբոսաշրջային ուղղություն՝ նորարարական մոտեցումների, թվային լուծումների և «խելացի» զբոսաշրջության գործիքների ներդրմամբ։ «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն և ՄԱԿ-ի ԶԿՀ-ն քննարկել են նաև համագործակցության ուղիներ, որոնք հնարավորություն կտան ներգրավել նոր ներդրումներ Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտում` ապահովելով ներառական, կայուն և միջազգայնորեն երաշխավորված զարգացում։
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ խթանելու ներդրումները զբոսաշրջության ոլորտում, զարգացնելու նորարար գործընկերությունները և ամրապնդելու Հայաստանի դերը որպես գրավիչ ներդրումային ուղղություն զբոսաշրջութփյան ոլորտում:

Armenia bets on foreign direct investment in sustainable tourism
Enterprise Armenia’s CEO, Gohar Abajyan, together with the Deputy Minister of Economy of Armenia, Anushik Avetyan, welcomed Shaikha Nasser Al Nowais, the newly elected Secretary-General of UN Tourism and Dr. Nariman Al Mulla, Ambassador of the United Arab Emirates to Armenia.
The discussions reinforced Armenia’s growing role on the global tourism map, highlighting opportunities to expand international cooperation, attract investment, and position tourism as a key driver of sustainable economic development.
At the center of the dialogue was the shared commitment to strengthening Armenia’s competitiveness as a destination through innovation, digitalization, and smart tourism solutions. Enterprise Armenia and UN Tourism explored avenues for collaboration that will bring new investment flows into Armenia’s tourism ecosystem, supporting growth that is inclusive, sustainable, and internationally connected.
Enterprise Armenia reaffirms its commitment to promoting investments in the tourism sector, fostering innovative partnerships, and strengthening Armenia’s investment promotion efforts as it positions itself as an attractive investment destination in tourism.