Նոր էջ Հայաստան - Շվեդիա ներդրումային հարաբերություններում
2025 թվականի ապրիլի 23-ին Շվեդիայի Թագավորության մայրաքաղաք Ստոկհոլմում տեղի է ունեցել ՀՀ ներդրումային միջավայրին նվիրված միջոցառում` կազմակերպված Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարության բարձր հովանու ներքո: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել երկու երկրների բարձրաստիճան պետական գործիչներ, ՀՀ գործարար միջավայրով հետաքրքրված շվեդական խոշոր ընկերությունների և պետական հաստատությունների (Business Sweden, Kommerskollegium, Exportkreditnämnden, Swedfund) ներկայացուցիչներ:
«Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի կողմից շվեդ գործարար համայնքին ներկայացվել է ՀՀ գրավչությունը` որպես շահավետ ներդրումային ուղղություն: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներին առնչվող կարգավորումներին, մակրոտնտեսական ցուցանիշներին և պետական աջակցության ծրագրերին:
Շվեդիայի պետական գործակալությունների աշխատակիցները ներկայացրել են երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացմանն ուղղված իրենց նախաձեռնությունները, ծրագրերը և անհրաժեշտ գործիքակազմը:
Հիմնադրամը երկկողմ հանդիպում է ունեցել Forbes պարբերականի կողմից հրապարակվող «The World’s Most Valuable Brands» վարկանիշային ցանկում ընդգրկված շվեդական H&M (Hennes & Mauritz) ընկերության հետ: Հանդիպման շրջանակներում քննարկվել են ՀՀ-ում ընկերության ներկայացվածության հնարավորությունները և հեռանկարները:
Գործուղման շրջանակներում Հիմնադրամի տնօրենի պաշտոնակատար Գոհար Գալյանը և ներդրումների խթանման ու արտաքին կապերի մենեջեր Լիա Ապիկյանը հանդիպել են նաև Հիմնադրամի հետներդրումային սպասարկման ծառայությունների շահառու հանդիսացող շվեդական «Busmarket Sweden» ընկերության ներկայացուցիչներին: Հանդիպման շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել ներդրողի կողմից բարձրաձայնված հիմնական հարցերին, որոնք առնչվում են «Ինվեսթ պլյուս» ՍՊ ընկերության հետ համատեղ ՀՀ-ում ԵՄ չափորոշիչներին համապատասխանող ձկնամթերքի և կենդանական թափոնների վերամշակման գերժամանակակից համալիրի կառուցմանը, ձկնաբուծական արտադրանքի արտահանման ընթացակարգին, ինչպես նաև պետական աջակցության համապատասխան ծրագրերին:

On April 23, 2025, an event dedicated to Armenia’s investment environment was held in Stockholm, the capital of the Kingdom of Sweden, under the high patronage of the Ministry for Foreign Affairs of Sweden.
The event was attended by high-ranking officials from both countries, as well as representatives of major Swedish companies and public institutions interested in Armenia’s business environment, including Business Sweden, Kommerskollegium, Exportkreditnämnden, and Swedfund.
The Investment Support Center Foundation presented Armenia’s investment attractiveness to the Swedish business community, highlighting the country as a profitable investment destination.
In this context, key aspects such as foreign direct investment regulations, macroeconomic indicators, and state support programs were outlined.
Representatives of Swedish state agencies also introduced their initiatives, programs, and available tools aimed at enhancing bilateral economic relations.
The Foundation held a bilateral meeting with H&M (Hennes & Mauritz), a Swedish company listed among The World’s Most Valuable Brands by Forbes.
During the meeting, the parties discussed the opportunities and prospects for H&M’s presence in Armenia.
As part of the visit, Acting Director of the Foundation Gohar Galyan and Investment Promotion and Foreign Relations Manager Lia Apikyan also met with representatives of the Swedish company Busmarket Sweden, a beneficiary of the Foundation’s aftercare services.
The discussion focused on key issues raised by the investor regarding the construction of a state-of-the-art fishery and animal waste recycling complex in Armenia that meets EU standards, in collaboration with Invest Plus LLC. Topics also included procedures related to the export of aquaculture products and relevant state support programs.