Կոտրելով կարծրատիպերը. Հայաստանում կանայք առաջնորդում են տեխնոլոգիական ոլորտի վերափոխումը
Թվային վերափոխման գլոբալ մրցավազքում Հայաստանն առանձնանում է ոչ միայն տեխնոլոգիական ոլորտի արագ աճով, այլև այն վճռորոշ դերակատարությամ, որը կանայք ունեն այդ գործում։ Տեխնոլոգիական աշխատուժում կանանց գրեթե 40% ներգրավվածությամբ՝ Հայաստանը գերազանցում է տարածաշրջանային և համաշխարհային շատ մրցակիցների՝ առաջարկելով ներառական, բարձր արդյունավետությամբ նորարարության համոզիչ օրինակ։
Գլոբալ մասշտաբով պատկերը միանշանակ չէ Ըստ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ կանայք կազմում են ՏՏ ոլորտի աշխատուժի ընդամենը 28%-ը, ընդ որում` ԵՄ որոշ երկրներում մասնակցության ցուցանիշը կազմում է ընդամենը 17%։ Առաջնորդական մակարդակում բացն ավել է ընդգծվում. տեխնոլոգիական C-suite դերերի միայն 11%-ն են զբաղեցնում կանայք, ինչպես հաղորդում է Gartner-ի 2023 թվականի տվյալները:
Հայաստանը, սակայն, այլ պատմություն է պատմում։ Համաձայն 2024 թվականի Հայաստանի տեխնոլոգիական շուկայի զեկույցի (պատրաստված Armenian Code Academy-ի, STEP Consulting-ի և Technological Education Foundation-ի կողմից)՝ երկրի 58,700 տեխնոլոգիական աշխատակիցներից 39,8%-ը կանայք են։ Նրանք զբաղեցնում են տեխնիկական դերերի 27%-ը: Ոչ տեխնիկական դերերի 63%-ը և կազմում են ոլորտի առաջատար ընկերությունների հիմնադիրների կամ բարձրաստիճան ղեկավարների 18,8%-ը։
Ավելին, քան հավասարություն. ռազմավարական առավելություն
Հայաստանը գենդերային հավասարությանն ինքնանպատակ չի ձգտում. այլև ներառումն օգտագործում է որպես ռազմավարական առավելություն։ Բազմաթիվ ուսումնասիրություններ, ներառյալ McKinsey-ի զեկույցը, հաստատում են, որ գենդերային բազմազան թիմերը 35%-ով ավելի հավանական է, որ գերազանցեն արդյունքները այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են արտադրանքի մշակումը և նորարարությունը։
Հայաստանում սա դրսևորվում է հետևյալ կերպ.
- Ներդրողների վստահության բարձրացում` պայմանավորված բարձր կրթություն ունեցող և գենդերային բազմազան աշխատուժով։
- Կազմակերպչական ավելի մեծ կայունություն՝ շուկաների և գլոբալ ներդրումային ցիկլերի փոփոխության պայմաններում։
- Ավելի խորը, ավելի կայուն տաղանդների խողովակաշար, որը սնվում է ներառականության և STEM կրթական նախաձեռնությունների միջոցով։
- Ներառականության մշակույթ, նորարարության ապագա
Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտում կանանց ներկայացվածությունը միտում չէ, կամ էլ բացառություն: Այն նորմա է։ Ինժեներական և տվյալների գիտությունից մինչև ռազմավարություն, կառավարում և արտադրանքի նորարարություն, կանայք ձևավորում են Հայաստանի թվային տնտեսության ուղղությունը։
Կանայք, ճարտարագիտությունից և տվյալագիտությունից մինչև ռազմավարություն, կառավարումից մինչև արտադրանքի նորարարություն, ձևավորում են Հայաստանի թվային տնտեսության ուղղությունը։
Ազդակ գլոբալ գործընկերներին
Ներառականության այս հանձնառությունը ավելին է, քան ներքին քաղաքականությունը. այն արտացոլում է Հայաստանի ձգտումը՝ առաջնորդել նորարարության, կայունության և բազմազանության միջոցով։ Գլոբալ ներդրողների և տեխնոլոգիական գործընկերների համար Հայաստանը ներկայացնում է եզակի միջավայր, որտեղ հատվում են տաղանդը, ստեղծագործ միտքն ու հավասարությունը։
Ճանաչելով կանանց վճռորոշ դերը աճի և վերափոխման խթանման գործում՝ Հայաստանը կառուցում է ապագային պատրաստ տնտեսություն՝ ներառական ձևաչափով և մրցունակ բնույթով։ Սա պարզապես մի հանգրվան չէ։ Սա մեր մոդելն է։

In the global race toward digital transformation, Armenia is emerging as a standout – not only for rapid growth of its tech sector, but for the decisive role women are playing in shaping that momentum. With nearly 40% of its tech workforce made up of women, Armenia is outpacing many regional and global peers, offering a compelling case study in inclusive, high-performance innovation.
Globally, the picture is more uneven. According to UNESCO, women make up only 28% of the IT workforce, with in some EU countries reporting participation rates as low as 17%. At the leadership level, the gap widens: only 11% of tech C-suite roles are held by women, as reported by Gartner in 2023.
Armenia tells a different story. According to the 2024 Armenian Tech Market Report (produced by Armenian Code Academy, STEP Consulting and the Technological Education Foundation), 39.8% of the country’s 58,700 tech employees are women. They hold 27% of technical roles, 63% of non-technical roles and represent 18.8% of founders or top executives in leading companies across the industry.
More than equality: a strategic advantage
Armenia is not simply ticking the box on gender equality – it is leveraging inclusivity as a strategic advantage. Multiple studies, including McKinsey’s landmark report, confirm that gender-diverse teams are 35% more likely to outperform in areas like product development and innovation.
In Armenia, this translates to:
- Enhanced investor confidence, driven by a highly educated and gender-diverse workforce.
- Greater organizational resilience amid shifting markets and global investment cycles.
- A deeper, more sustainable talent pipeline, nurtured through inclusivity and STEM education initiatives.
- A Culture of inclusion, a future of innovation
Women in Armenia’s tech sector is not a trend, nor an exception – t’s a norm. From engineering and data science to strategy, management and product innovation, women are shaping the direction of Armenia’s digital economy.
A signal to global partners
This commitment to inclusion is more than internal policy – it reflects Armenia’s ambition to lead through innovation, resilience and diversity. For global investors and technology partners, Armenia presents a unique environment where talent, creativity and equity intersect.
By recognizing the catalytic role of women in driving growth and transformation, Armenia is building a future-ready economy – one that is inclusive by design and competitive by nature. This is not just a milestone. It’s our model.