Կոտրելով կարծրատիպերը. Հայաստանում կանայք առաջնորդում են տեխնոլոգիական ոլորտի վերափոխումը
Թվային վերափոխման գլոբալ մրցավազքում Հայաստանն առանձնանում է ոչ միայն տեխնոլոգիական ոլորտի արագ աճով, այլև այն վճռորոշ դերակատարությամ, որը կանայք ունեն այդ գործում։ Տեխնոլոգիական աշխատուժում կանանց գրեթե 40% ներգրավվածությամբ՝ Հայաստանը գերազանցում է տարածաշրջանային և համաշխարհային շատ մրցակիցների՝ առաջարկելով ներառական, բարձր արդյունավետությամբ նորարարության համոզիչ օրինակ։
Գլոբալ մասշտաբով պատկերը միանշանակ չէ Ըստ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ կանայք կազմում են ՏՏ ոլորտի աշխատուժի ընդամենը 28%-ը, ընդ որում` ԵՄ որոշ երկրներում մասնակցության ցուցանիշը կազմում է ընդամենը 17%։ Առաջնորդական մակարդակում բացն ավել է ընդգծվում. տեխնոլոգիական C-suite դերերի միայն 11%-ն են զբաղեցնում կանայք, ինչպես հաղորդում է Gartner-ի 2023 թվականի տվյալները:
Հայաստանը, սակայն, այլ պատմություն է պատմում։ Համաձայն 2024 թվականի Հայաստանի տեխնոլոգիական շուկայի զեկույցի (պատրաստված Armenian Code Academy-ի, STEP Consulting-ի և Technological Education Foundation-ի կողմից)՝ երկրի 58,700 տեխնոլոգիական աշխատակիցներից 39,8%-ը կանայք են։ Նրանք զբաղեցնում են տեխնիկական դերերի 27%-ը: Ոչ տեխնիկական դերերի 63%-ը և կազմում են ոլորտի առաջատար ընկերությունների հիմնադիրների կամ բարձրաստիճան ղեկավարների 18,8%-ը։
Ավելին, քան հավասարություն. ռազմավարական առավելություն
Հայաստանը գենդերային հավասարությանն ինքնանպատակ չի ձգտում. այլև ներառումն օգտագործում է որպես ռազմավարական առավելություն։ Բազմաթիվ ուսումնասիրություններ, ներառյալ McKinsey-ի զեկույցը, հաստատում են, որ գենդերային բազմազան թիմերը 35%-ով ավելի հավանական է, որ գերազանցեն արդյունքները այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են արտադրանքի մշակումը և նորարարությունը։
Հայաստանում սա դրսևորվում է հետևյալ կերպ.
- Ներդրողների վստահության բարձրացում` պայմանավորված բարձր կրթություն ունեցող և գենդերային բազմազան աշխատուժով։
- Կազմակերպչական ավելի մեծ կայունություն՝ շուկաների և գլոբալ ներդրումային ցիկլերի փոփոխության պայմաններում։
- Ավելի խորը, ավելի կայուն տաղանդների խողովակաշար, որը սնվում է ներառականության և STEM կրթական նախաձեռնությունների միջոցով։
- Ներառականության մշակույթ, նորարարության ապագա
Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտում կանանց ներկայացվածությունը միտում չէ, կամ էլ բացառություն: Այն նորմա է։ Ինժեներական և տվյալների գիտությունից մինչև ռազմավարություն, կառավարում և արտադրանքի նորարարություն, կանայք ձևավորում են Հայաստանի թվային տնտեսության ուղղությունը։
Կանայք, ճարտարագիտությունից և տվյալագիտությունից մինչև ռազմավարություն, կառավարումից մինչև արտադրանքի նորարարություն, ձևավորում են Հայաստանի թվային տնտեսության ուղղությունը։
Ազդակ գլոբալ գործընկերներին
Ներառականության այս հանձնառությունը ավելին է, քան ներքին քաղաքականությունը. այն արտացոլում է Հայաստանի ձգտումը՝ առաջնորդել նորարարության, կայունության և բազմազանության միջոցով։ Գլոբալ ներդրողների և տեխնոլոգիական գործընկերների համար Հայաստանը ներկայացնում է եզակի միջավայր, որտեղ հատվում են տաղանդը, ստեղծագործ միտքն ու հավասարությունը։
Ճանաչելով կանանց վճռորոշ դերը աճի և վերափոխման խթանման գործում՝ Հայաստանը կառուցում է ապագային պատրաստ տնտեսություն՝ ներառական ձևաչափով և մրցունակ բնույթով։ Սա պարզապես մի հանգրվան չէ։ Սա մեր մոդելն է։

Преодолевая барьеры: женщины меняют технологический сектор Армении
В глобальной гонке за цифровой трансформацией Армения становится выдающимся игроком - не только благодаря быстрому росту своего технологического сектора, но и благодаря решающей роли, которую женщины играют в формировании этого импульса. С почти 40% женщин в своей технологической рабочей силе Армения опережает многих региональных и мировых коллег, предлагая убедительный пример инклюзивных, высокопроизводительных инноваций.
В мировом масштабе картина более неоднородна. По данным UNESCO, женщины составляют всего 28% рабочей силы в сфере ИТ, при этом в некоторых странах ЕС показатели участия составляют всего 17%. На руководящем уровне разрыв увеличивается: только 11% руководящих должностей в сфере технологий занимают женщины, как сообщает Gartner в 2023 году.
Армения рассказывает другую историю. Согласно отчету Armenian Tech Market Report за 2024 год (подготовленному Armenian Code Academy, STEP Consulting и Technological Education Foundation), 39,8% из 58 700 сотрудников технологического сектора страны составляют женщины. Они занимают 27% технических должностей, 63% нетехнических должностей и составляют 18,8% учредителей или высших руководителей в ведущих компаниях отрасли.
Больше, чем равенство: стратегическое преимущество
Армения не просто ставит галочку в графе гендерного равенства - она использует инклюзивность как стратегическое преимущество. Многочисленные исследования, включая знаковый отчет McKinsey, подтверждают, что гендерно разнообразные команды на 35% чаще превосходят ожидания в таких областях, как разработка продуктов и инновации.
В Армении это выражается в следующем:
- Повышение доверия инвесторов, обусловленное высокообразованной и гендерно разнообразной рабочей силой.
- Большая организационная устойчивость в условиях меняющихся рынков и глобальных инвестиционных циклов.
- Более глубокий, более устойчивый кадровый резерв, формируемый благодаря инклюзивности и инициативам в области STEM-образования.
- Культура инклюзивности, будущее инноваций
Женщины в технологическом секторе Армении - это не тенденция и не исключение - это норма. От инженерии и науки о данных до стратегии, управления и инноваций в продуктах, женщины определяют направление цифровой экономики Армении.
Сигнал глобальным партнерам
Эта приверженность инклюзивности - больше, чем внутренняя политика - она отражает амбиции Армении лидировать благодаря инновациям, устойчивости и разнообразию. Для глобальных инвесторов и технологических партнеров Армения представляет собой уникальную среду, где пересекаются талант, креативность и равенство.
Признавая каталитическую роль женщин в стимулировании роста и трансформации, Армения строит экономику, готовую к будущему - инклюзивную по замыслу и конкурентоспособную по своей природе. Это не просто веха. Это наша модель.