Քննարկվել է Հայաստանի արտահանման 2025-2030 թթ. ռազմավարական ծրագրի նախագիծը
Հայաստանի արտահանման 2025-2030 թթ. ռազմավարական ծրագրի նախագիծը ներկայացվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում, որին մասնակցել է նաև «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գործադիր գլխովոր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը։
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նախագծի առաջնահերթությունները, գործողությունների ծրագիրն ու արդյունքային շրջանակը: Մանրամասներ են ներկայացվել նաև արտահանմանը նպաստող մրցունակ միջավայրի ապահովման, ենթակառուցվածքների զարգացման և լոգիստիկ հասանելիության ապահովման, արտահանողների և նրանց կարողությունների զարգացման, շուկաների և հաճախորդների ընդլայնման վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել արտահանման առանցքային ապրանքների ու ծառայությունների ընտրությանը, ինչպես նաև թիրախային շուկաներին:
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն ռազմավարական նշանակություն է տալիս արտահանման քաղաքականության հստակեցմանը՝ դիտարկելով այն որպես արտաքին շուկաներում հայկական արտադրանքի դիրքավորման և ներդրումային հետաքրքրության խթանման առանցքային գործիք։

Draft strategic export program of Armenia for 2025-2030 discussed
The draft of Armenia’s Strategic export program for 2025-2030 was presented during a meeting, chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, with the participation of Gohar Abajyan, CEO of “Enterprise Armenia”.
During the meeting, the priorities of the program, its action plan and performance framework were discussed. Detailed insights were shared regarding the creation of a competitive environment conducive to exports, infrastructure development and improved logistics accessibility, the development of exporters and their capacities, as well as market and customer expansion.
The discussion also touched upon the selection of key export products and services, along with the identification of target markets.
“Enterprise Armenia” places strategic importance on clarifying export policy, viewing it as a vital tool for positioning Armenian products in foreign markets and stimulating investment interest.