«Մեր նպատակը հայտարարություններ անելը չէ, այլ գործարքներն ավարտին հասցնելը». Գոհար Աբաջյան
«Enterprise Armenia»-ն մասնակցեց «Sevan Startup Summit 2025»-ի Կառավարության օրվան, որն արդեն դարձել է տարածաշրջանային կարևոր հարթակ՝ միավորելով նորարարներին, ներդրողներին և քաղաքականություն մշակողներին: Սևանա լճի ափին կայացած «Innovative governance: solutions for the future» թեմայով Կառավարության օրվա նպատակը պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության միջոցով ճկուն և ապագային պատրաստ տնտեսությունների ձևավորումն էր։
Որպես ներդրումների խթանման պետական գործակալություն՝ "Enterprise Armenia"-ն, առիթն օգտագործելով, ներկայացրեց իր դերը պետական-մասնավոր համագործակցությունների (ՊՄՀ) խթանման և չափելի արդյունքներ ապահովող նորարարական նախաձեռնություններին գործում։
«Driving innovation through public-private partnerships» թեմայով պանելային քննարկման ընթացքում «Enterprise Armenia»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը միացավ պետական կառույցների, տեխնոլոգիական ոլորտի և բիզնեսի առաջատար ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու, թե ինչպես կարող է Հայաստանը պետական կառույցների և մասնավոր հատվածի նպատակային և արդյունավետ համագործակցության միջոցով Հայաստանն արագացնել նորարարության գործընթացը:
Գոհար Աբաջյանը ընդգծեց, որ արդյունավետ համագործակցությունը հիմնվում է արագության, վստահության և համընդհանուր նպատակների վրա․
«Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում արդեն նկատվում է իրական առաջընթաց։ Մենք սկսել ենք շարժվել ճիշտ ուղղությամբ։ Տեսնում ենք թե՛ կառավարության, թե՛ ոլորտի ղեկավարների, ովքեր չեն վախենում «այո՛» ասել ֆինանսավորմանը, համատեղ մշակումներին, փորձնական ծրագրերին։ Հիմա մեզ պետք են համագործակցություններ, որոնք ընթանում են ժամանակի թելադրած արագությամբ։ Պետք է մոդել, որտեղ կողմերը ոչ միայն աջակցում են նորարարությանը, այլ շարժվում են հենց դրանով»։
Նա բերեց կոնկրետ օրինակներ վերջին ՊՄՀ-ներից՝ որպես նորարարության վրա հիմնված մոտեցման օրինակներ.
«Մենք ականատեսն ենք դառնում ռազմավարական համագործակցությունների գործարկմանը։ Առանձնապես ոգևորող օրինակներ են՝ «Engineering City»-ն և «Firebird AI»-ը։ Firebird-ը կառուցում է արհեստական բանականության գործարան, որը կկարողանա ուժեղացնել թե՛ կրթությունը, թե՛ պետական ծառայությունները»։
Գոհար Աբաջյանը շեշտեց, որ «Enterprise Armenia»-ն պատրաստ է իր անունն ու հեղինակությունը դնել ՊՄՀ-ի վստահության կառուցման հիմքում․
«Մեր նպատակը հայտարարություններ անելը չէ, այլ գործարքներն ավարտին հասցնելը: Մենք գործում ենք, որպեսզի առաջ մղենք գործարքները, հասնենք համաձայնությունների և կյանքի կոչենք գաղափարները»:
«SSS25»-ն դարձել է իրական արդյունքներ ապահովող գործընկերությունների ձևավորման կարևոր հարթակ։ Կառավարության օրը ևս մեկ անգամ վկայեց մասնավոր հատվածի նորարարական կարողությունների և պետական կառույցների գործելու պատրաստակամության աճող տեմպերի մասին:

“Наша цель - не формировать декларации, а доводить сделки до результата”: Гоар Абажян
Enterprise Armenia приняла участие в Дне Правительства на Sevan Startup Summit 2025 - важном региональном мероприятии, объединившем новаторов, инвесторов и политиков. Саммит прошёл на озере Севан под темой года: "Инновационное управление: решения для будущего", сосредоточенной на том, как сотрудничество между государственным и частным секторами может формировать устойчивую и готовую к вызовам экономику.
Как государственное агентство по продвижению инвестиций, Enterprise Armenia воспользовалась этим случаем, чтобы представить свою роль в поддержке государственно-частных партнёрств (ГЧП) и участии в инновационных инициативах с конкретными, измеримыми результатами.
Во время панельной дискуссии "Продвижение инноваций через государственно-частные партнёрства" генеральный директор Enterprise Armenia Гоар Абажян присоединилась к лидерам из сферы государственного управления, технологий и бизнеса, чтобы обсудить, как Армения может ускорить внедрение инноваций за счёт целенаправленного и высокоэффективного сотрудничества между государственными институтами и частным сектором.
Гоар Абажян подчеркнула, что эффективные партнёрства зависят от скорости, доверия и общих целей:
"В высоких технологиях мы наблюдаем настоящий импульс. Мы начинаем действовать правильно. Мы видим лидеров отрасли и правительства, которые не боятся сказать "да" -на финансирование, на совместную разработку, на пилотные проекты. Сейчас нам нужны партнёрства, движущиеся с актуальной скоростью. Нам нужна модель, где обе стороны не просто поддерживают инновации - они работают на них."
Она привела в пример недавние государственно-частные партнёрства как конкретные доказательства инновационного подхода:
"Мы наблюдаем запуск стратегических ГЧП. Примеры, которые особенно вдохновляют - это Engineering City и Firebird AI. Firebird создаёт AI-фабрику, которая сможет обеспечить искусственным интеллектом всё - от образования до государственных услуг."
Гоар Абажян подчеркнула, что Enterprise Armenia готова поручиться своим именем и репутацией во имя укрепления доверия. Это наша миссия - мы не для того, чтобы украшать политику. Мы есть, чтобы продвигать сделки, добиваться согласованности и превращать идеи в реальность.
SSS25 стал важной платформой для формирования партнёрств, приносящих реальные результаты. День Правительства 2025 отразил усиливающееся согласие между способностью частного сектора к инновациям и готовностью государства к действию.