«Մեր նպատակը հայտարարություններ անելը չէ, այլ գործարքներն ավարտին հասցնելը». Գոհար Աբաջյան
«Enterprise Armenia»-ն մասնակցեց «Sevan Startup Summit 2025»-ի Կառավարության օրվան, որն արդեն դարձել է տարածաշրջանային կարևոր հարթակ՝ միավորելով նորարարներին, ներդրողներին և քաղաքականություն մշակողներին: Սևանա լճի ափին կայացած «Innovative governance: solutions for the future» թեմայով Կառավարության օրվա նպատակը պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության միջոցով ճկուն և ապագային պատրաստ տնտեսությունների ձևավորումն էր։
Որպես ներդրումների խթանման պետական գործակալություն՝ "Enterprise Armenia"-ն, առիթն օգտագործելով, ներկայացրեց իր դերը պետական-մասնավոր համագործակցությունների (ՊՄՀ) խթանման և չափելի արդյունքներ ապահովող նորարարական նախաձեռնություններին գործում։
«Driving innovation through public-private partnerships» թեմայով պանելային քննարկման ընթացքում «Enterprise Armenia»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը միացավ պետական կառույցների, տեխնոլոգիական ոլորտի և բիզնեսի առաջատար ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու, թե ինչպես կարող է Հայաստանը պետական կառույցների և մասնավոր հատվածի նպատակային և արդյունավետ համագործակցության միջոցով Հայաստանն արագացնել նորարարության գործընթացը:
Գոհար Աբաջյանը ընդգծեց, որ արդյունավետ համագործակցությունը հիմնվում է արագության, վստահության և համընդհանուր նպատակների վրա․
«Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում արդեն նկատվում է իրական առաջընթաց։ Մենք սկսել ենք շարժվել ճիշտ ուղղությամբ։ Տեսնում ենք թե՛ կառավարության, թե՛ ոլորտի ղեկավարների, ովքեր չեն վախենում «այո՛» ասել ֆինանսավորմանը, համատեղ մշակումներին, փորձնական ծրագրերին։ Հիմա մեզ պետք են համագործակցություններ, որոնք ընթանում են ժամանակի թելադրած արագությամբ։ Պետք է մոդել, որտեղ կողմերը ոչ միայն աջակցում են նորարարությանը, այլ շարժվում են հենց դրանով»։
Նա բերեց կոնկրետ օրինակներ վերջին ՊՄՀ-ներից՝ որպես նորարարության վրա հիմնված մոտեցման օրինակներ.
«Մենք ականատեսն ենք դառնում ռազմավարական համագործակցությունների գործարկմանը։ Առանձնապես ոգևորող օրինակներ են՝ «Engineering City»-ն և «Firebird AI»-ը։ Firebird-ը կառուցում է արհեստական բանականության գործարան, որը կկարողանա ուժեղացնել թե՛ կրթությունը, թե՛ պետական ծառայությունները»։
Գոհար Աբաջյանը շեշտեց, որ «Enterprise Armenia»-ն պատրաստ է իր անունն ու հեղինակությունը դնել ՊՄՀ-ի վստահության կառուցման հիմքում․
«Մեր նպատակը հայտարարություններ անելը չէ, այլ գործարքներն ավարտին հասցնելը: Մենք գործում ենք, որպեսզի առաջ մղենք գործարքները, հասնենք համաձայնությունների և կյանքի կոչենք գաղափարները»:
«SSS25»-ն դարձել է իրական արդյունքներ ապահովող գործընկերությունների ձևավորման կարևոր հարթակ։ Կառավարության օրը ևս մեկ անգամ վկայեց մասնավոր հատվածի նորարարական կարողությունների և պետական կառույցների գործելու պատրաստակամության աճող տեմպերի մասին:

Enterprise Armenia CEO: “We’re here to push deals through, not decorate policy”
Enterprise Armenia took part in Government Day at the Sevan Startup Summit 2025, a major regional event that brought together innovators, investors and policymakers. Held at Lake Sevan, this year’s theme “Innovative governance: solutions for the future”, focused on how collaboration between sectors can shape resilient, future-ready economies.
As Armenia’s state investment promotion agency, Enterprise Armenia used the event to present its role in supporting public-private partnerships (PPPs) and contributing to innovation initiatives with measurable results
During the panel discussion “Driving innovation through public-private partnerships,” Gohar Abajyan, CEO of Enterprise Armenia, joined leaders from government, technology and business to discuss how Armenia can accelerate innovation through focused, high-impact collaboration between public institutions and the private sector.
Gohar Abajyan emphasized that effective partnerships rely on speed, trust, and shared goals:
“In the high tech, we’re seeing real momentum. We’re starting to get it right. We’re seeing High Tech Industry and government leaders who are not afraid to say yes – to fund, to co-develop, to pilot. What we need now are partnerships that move at the speed of relevance. We need a model where both sides don’t just support innovation – they run on it.”
She highlighted recent PPPs as tangible examples of what it means to run on innovation:
“We’re seeing launch of strategic PPPs. Examples I’m really excited about are Engineering City and Firebird AI. Firebird is building an AI Factory that can power everything from education to public services.”
Gohar Abajyan made clear that Enterprise Armenia is ready to put its name - and its credibility - behind building that trust. And it is our mission- we’re not here to decorate policy. We’re here to push deals through, force alignment and make things real.
The SSS25 has become a vital platform for forming partnerships that drive real outcomes. Government Day 2025 reflected a growing alignment between the private sector’s ability to innovate and the public sector’s readiness to act.