«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն հյուրընկալել է Իրանի բարձրաստիճան բիզնես պատվիրակությանը
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն ընդունել է Իսլամական Հանրապետության բարձրաստիճան բիզնես պատվիրակությանը՝ գլխավորությամբ Իրանի արդյունաբերության, հանքարդյունաբերության և գյուղատնտեսության պալատի (ICCIMA) փոխնախագահ Մոհամմադրեզա Բահրամանի։ Պատվիրակության կազմում էին ավելի քան 50 ազդեցիկ գործարարներ, որոնք ներկայացնում էին տարբեր ոլորտներ՝ հանքարդյունաբերություն, գյուղատնտեսություն, շինարարություն և նորաձևություն։
Ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի վարչության պետ Լիլիթ Հարոյանը կարևորել է երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության խորացման ռազմավարական նշանակությունը` նշելով.
«Իրանի հետ բիզնես գործընկերության ամրապնդումը Հայաստանի համար ռազմավարական կարևորություն ունի։ Համատեղ աշխատանքով մենք կարող ենք բացել նոր հնարավորություններ, որոնք օգուտ կբերեն մեր ժողովուրդներին»։
Հանդիպման շրջանակում ներկայացվել են Հայաստանի տնտեսական հեռանկարները, ներդրումային հնարավորությունները և բիզնես գործունեությունը խթանող պետական աջակցման գործիքները։ Իսկ հարցուպատասխանի ընթացքում պատվիրակության անդամները հնարավորություն են ունեցել պատկերացում կազմել Հայաստանի ներդրումային միջավայրի և համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ։
Միջոցառմանը մասնակցեցում էին նաև ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան - Իրան բարեկամության խմբի ղեկավար Նարեկ Բաբայանը և Իրաննում Հայաստանի առևտրային կցորդ Հայկ Նազարյանը, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծեց Հայաստանի և Իրանի տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ աջակցությունը։
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն շարունակում է ծառայել որպես կամուրջ միջազգային ներդրողների և բիզնեսների համար՝ խթանելով փոխշահավետ համագործակցություններ:

Enterprise Armenia принял высокопоставленную иранскую бизнес-делегацию
Enterprise Armenia приняла высокопоставленную бизнес-делегацию из Исламской Республики Иран во главе с Мохаммадрезой Бахраманом, вице-президентом Торгово-промышленной палаты, горнодобывающей и сельскохозяйственной промышленности Ирана (ICCIMA). В состав миссии вошли более 50 влиятельных иранских бизнес-лидеров, представляющих различные сектора - от горнодобывающей промышленности и сельского хозяйства до строительства и моды.
Лилит Ароян, руководитель департамента по продвижению инвестиций и внешним связям Enterprise Armenia, подчеркнула стратегическую важность развития более тесных экономических связей между двумя странами:
"Укрепление деловых партнерств с Ираном имеет стратегическое значение для Армении. Совместными усилиями мы можем открыть новые возможности, которые принесут пользу нашим народам."
Программа включала подробные презентации об экономических перспективах Армении, инвестиционных возможностях и государственных механизмах поддержки, направленных на содействие предпринимательской деятельности. В рамках сессии вопросов и ответов члены делегации получили практическую информацию о деловой среде Армении и перспективах сотрудничества.
В мероприятии также приняли участие Нарек Бабаян, руководитель группы дружбы Армения - Иран в Национальном собрании РА, и Айк Назарян, торговый атташе Республики Армения в Иране, что подчеркнуло институциональную поддержку развитию армяно-иранских экономических отношений.
Enterprise Armenia остаётся приверженной своей миссии - служить мостом для международных инвесторов и бизнеса, способствовать взаимовыгодному партнёрству.