«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն հյուրընկալել է Իրանի բարձրաստիճան բիզնես պատվիրակությանը
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն ընդունել է Իսլամական Հանրապետության բարձրաստիճան բիզնես պատվիրակությանը՝ գլխավորությամբ Իրանի արդյունաբերության, հանքարդյունաբերության և գյուղատնտեսության պալատի (ICCIMA) փոխնախագահ Մոհամմադրեզա Բահրամանի։ Պատվիրակության կազմում էին ավելի քան 50 ազդեցիկ գործարարներ, որոնք ներկայացնում էին տարբեր ոլորտներ՝ հանքարդյունաբերություն, գյուղատնտեսություն, շինարարություն և նորաձևություն։
Ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի վարչության պետ Լիլիթ Հարոյանը կարևորել է երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության խորացման ռազմավարական նշանակությունը` նշելով.
«Իրանի հետ բիզնես գործընկերության ամրապնդումը Հայաստանի համար ռազմավարական կարևորություն ունի։ Համատեղ աշխատանքով մենք կարող ենք բացել նոր հնարավորություններ, որոնք օգուտ կբերեն մեր ժողովուրդներին»։
Հանդիպման շրջանակում ներկայացվել են Հայաստանի տնտեսական հեռանկարները, ներդրումային հնարավորությունները և բիզնես գործունեությունը խթանող պետական աջակցման գործիքները։ Իսկ հարցուպատասխանի ընթացքում պատվիրակության անդամները հնարավորություն են ունեցել պատկերացում կազմել Հայաստանի ներդրումային միջավայրի և համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ։
Միջոցառմանը մասնակցեցում էին նաև ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան - Իրան բարեկամության խմբի ղեկավար Նարեկ Բաբայանը և Իրաննում Հայաստանի առևտրային կցորդ Հայկ Նազարյանը, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծեց Հայաստանի և Իրանի տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ աջակցությունը։
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն շարունակում է ծառայել որպես կամուրջ միջազգային ներդրողների և բիզնեսների համար՝ խթանելով փոխշահավետ համագործակցություններ:

Enterprise Armenia welcomed a high-level business delegation from the Islamic Republic of Iran, headed by Mohammadreza Bahraman, Vice President of the Iran Chamber of Commerce, Industries, Mines and Agriculture (ICCIMA). The mission brought together over 50 influential Iranian business leaders representing diverse sectors, including mining, agriculture, construction, and fashion.
Lilit Haroyan, head of investment promotion and foreign relations at Enterprise Armenia, emphasized the strategic importance of fostering stronger economic ties between the two countries:
“Strengthening business partnerships with Iran is of strategic importance for Armenia. By working together, we can unlock new opportunities that will benefit both our nations.”
The program included detailed presentations on Armenia’s economic outlook, investment opportunities, and state support programs designed to facilitate business operations. A lively Q&A session allowed members of the delegation to gain practical insights into Armenia’s business environment and cooperation prospects.
The event also featured the participation of Narek Babayan, Head of the Armenia - Iran Friendship Group of the RA National Assembly, and Hayk Nazaryan, Trade Attaché of the Republic of Armenia in Iran, underscoring the institutional support for advancing Armenia-Iran economic relations.