Համատեղ ջանքեր` հանուն կայուն զարգացող զբոսաշրջության
Դեկտեմբերի 5-ին «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն կազմակերպել էր կլոր սեղան-քննարկում՝ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի, ոլորտի փորձագետների, բրենդային հյուրանոցային ցանցերի և հյուրանոցային ծառայություններ մատուցող տեղական ընկերությունների մասնակցությամբ։ Միջոցառման նպատակն էր վերհանել Հայաստանի հյուրանոցային ոլորտի զարգացումը խոչընդոտող համակարգային խնդիրները և ներկայացնել նոր միջազգային բրենդերի ներգրավման հնարավոր լուծումներ։
Քննարկման ընթացքում մասնակիցները ներկայացրել են իրենց ներդրումային ծրագրերը, մատնանշել ոլորտի համակարգային և գործառնական խնդիրները, ուղենշել հնարավոր լուծումներ։
Բարձր գնահատելով կառուցողական քննարկումները՝ «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանն ընդգծել է. «Մենք հանձնառու ենք ներդրողների կողմից բարձրաձայնված խնդիրները գույքագրել և համագործակցել պետական շահագրգիռ մարմինների հետ՝ առաջարկվող լուծումներն արդյունավետորեն կյանքի կոչելու համար»։
Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանն, իր հերթին, կարևորել է ոլորտային շահագրգիռ քննարկումների դերը. «Ոլորտի առաջընթացի համար համատեղ և փոխլրացնող աշխատանքը կարևոր է։ Այսպիսի քննարկումները նպաստում են ոլորտի զարգացման ռազմավարական ծրագրերի արդյունավետ իրագործմանը»։
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի նման նախաձեռնություններն ուղղված են ներդրումային բարենպաստ միջավայրի ձևավորմանն ու Հայաստանի զբոսաշրջային ներուժի արդյունավետ իրացմանը:

Joint Efforts for Sustainable Tourism Development
On December 5, Enterprise Armenia organized a roundtable discussion with the participation of the Ministry of Economy's Tourism Committee, industry experts, representatives of branded hotel chains, and local hospitality service providers. The event aimed to identify systemic issues hindering the development of Armenia’s hospitality sector and propose potential solutions for attracting new international brands.
During the discussion, participants presented their investment projects, highlighted both systemic and operational challenges, and outlined possible solutions.
Praising the constructive dialogue, Levon Ohanyan, CEO of Enterprise Armenia, emphasized: "We are committed to documenting the issues raised by investors and collaborating with relevant state bodies to effectively implement proposed solutions."
Lusine Gevorgyan, Chair of the Tourism Committee, underscored the importance of sector-specific discussions, stating: "Joint and complementary work is essential for the sector’s progress. Such discussions contribute to the effective implementation of strategic development programs for the industry."
Initiatives like these by Enterprise Armenia are directed at creating a favorable investment environment and unlocking the full potential of Armenia’s tourism sector.