Հայաստան - Արգենտինա գործարար համագործակցության նոր հորիզոններ
Օրերս «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն, Արգենտինայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության և «Արգենտինահայկական առևտրաարդյունաբերական պալատ»-ի հետ համատեղ, Բուենոս Այրեսում կազմակերպել էր «Հայ-արգենտինյան գործարար կապեր. ներդրումային հեռանկարներ» գործարար համաժողովը։ Միջոցառման նպատակը ՀՀ ներդրումային միջավայրի և հնարավորությունների ներկայացումն էր, ինչպես նաև երկու երկրների միջև գործարար կապերի հաստատումը։
Գործարար համաժողովի բացման խոսքում «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը կարևորել է Հայաստանի և Արգենտինայի գործարար համայնքների միջև կապերի զարգացումը և անդրադարձ կատարել տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին։ Նա մասնավորապես նշել է. «Հայաստանի զարգացող տնտեսությունը, որը հիմնված է դինամիկ գործարար էկոհամակարգի և ռազմավարական դիրքի վրա, եզակի հնարավորություններ է ընձեռում ներդրողներին։ Ուղղակի կապերի և գործընկերությունների զարգացման միջոցով մենք նպատակ ունենք ստեղծել մի կամուրջ, որը կկապի մեր երկու երկրները փոխադարձ աճի և համատեղ բարգավաճման ճանապարհով»։
Համաժողովի ընթացքում կազմակերպվել են մի շարք պանելային քննարկումներ, որոնց ընթացքում «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի վարչության պետ Լիլիթ Հարոյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային միջավայրի և գործարար հնարավորությունների վերաբերյալ շնորհանդես։ Քննարկումների արդյունքում ծավալվել են շահագրգիռ զրույցներ։
«Արգենտինահայկական առևտրաարդյունաբերական պալատ»-ի նախագահ, «Sueño Fueguino» ընկերության գլխավոր տնօրեն Օհանես Բոյաջյանը բարձր է գնահատել որպես ազգային ներդրումային գործակալության`«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի նախաձեռնողականությունը և վստահություն հայտնել, որ փոխայցելությունները կնպաստեն երկու երկրների գործարար կապերի աշխուժացմանը։
Այս համատեքստում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 2025 թվականի գարնանը կազմակերպել շուրջ երկու տասնյակ արգենտինացի գործարարների այցը Հայաստան, որպեսզի նրանք տեղում ծանոթանան ներդրումային հնարավորություններին, հանդիպումներ ունենան ոլորտային գործընկերների հետ:
Գործարար համաժողովն ընդգծեց երկու երկրների համագործակցության հսկայական ներուժը։ Քննարկումների, հաջողության պատմությունների և ուղղակի շփումների միջոցով հայկական և արգենտինյան գործարար համայնքները նախանշեցին փոխշահավետ գործընկերությունների հիմքերը։

Recently, Enterprise Armenia, in collaboration with the Embassy of the Republic of Armenia in Argentina and the Armenian-Argentine Chamber of Commerce and Industry, organized the business forum "Armenia-Argentina Business Ties: Investment Perspectives" in Buenos Aires. The event aimed to present Armenia's investment environment and opportunities while fostering business connections between the two countries.
In his opening remarks, Levon Ohanyan, CEO of Enterprise Armenia, emphasized the importance of strengthening ties between the Armenian and Argentine business communities and highlighted the potential for collaboration across various economic sectors. He stated: “Armenia’s growing economy, underpinned by a dynamic business ecosystem and strategic location, offers unique opportunities for investors. By fostering direct connections and partnerships, we aim to build a bridge that links our two nations through shared growth and mutual prosperity.”
The forum featured several panel discussions, during which Lilit Haroyan, Head of Investment Promotion and Foreign Relations at Enterprise Armenia, delivered a presentation on Armenia's investment climate and business opportunities. These discussions sparked engaging conversations among participants.
The President of the Argentine-Armenian Chamber of Commerce and Industry and CEO of Sueño Fueguino, Ohannes Boyajian, highly praised Enterprise Armenia's proactive initiatives as a national investment agency. He expressed confidence that reciprocal visits would invigorate business ties between the two countries.
In this context, it was agreed to organize a visit to Armenia in the spring of 2025 for approximately 20 Argentine entrepreneurs. The visit aims to provide firsthand insights into Armenia’s investment opportunities and facilitate meetings with local industry partners.
The business forum underscored the immense potential for collaboration between Armenia and Argentina. Through discussions, success stories, and direct engagement, the Armenian and Argentine business communities laid a solid foundation for mutually beneficial partnerships.