Երբ օրենքը խոսում է բիզնեսի լեզվով
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն լինելով ներդրողների կողքին՝ շարունակում է վերհանել բիզնեսի առաջընթացը խոչընդոտող համակարգային խնդիրները և գտնել հասցեական, գործնական լուծումներ։
Օրերս «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն, ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը, ՄԱԿ միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հետ միասին կազմակերպել էին հանդիպում-քննարկում` ՀՀ-ում գործող օտարերկրյա կապիտալով և օտարերկրացի աշխատակիցներ ունեցող ընկերություններին ներկայացնելու «Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը:
Հանդիպում-քննարկման մոդերատոր, «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրենի ժ/պ Գոհար Գալյանը բարձրաձայնել է ներդրողներին հաճախ հանդիպող խնդիրները. մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել տեխնիկական խոչընդոտներին, ներկայացվել են առաջարկվող իրավական և տեխնիկական (permits.am) համակարգի թարմացումները և հնարավոր լուծումները, ինչպես նաև` քննարկվել են օտարերկրացի աշխատողների ներգրավվման միասնական էլեկտրոնային հարթակին (workpermit.am) առնչվող հանցերը:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության փոխնախարար Ռուբեն Սիմոնյանն ընդգծել է տաղանդների զարգացման համար նպաստավոր միջավայրի ստեղծման կարևորությունը և ողջունել պետական և մասնավոր հատվածների միջև շարունակական համագործակցությունը։

На стороне бизнеса; там, где решения говорят за себя
Enterprise Armenia, выступая в интересах инвесторов, продолжает выявлять системные барьеры, препятствующие развитию бизнеса, и разрабатывать целевые, практичные решения.
Недавно Enterprise Armenia в сотрудничестве с Службой по вопросам миграции и гражданства МВД РА и Международной организацией по миграции (МОМ) организовала встречу со стейкхолдерами - компаниями, работающими в Армении с участием иностранного капитала и международного персонала. Цель мероприятия - представить и обсудить проект поправок в Закон РА «Об иностранцах».
Мероприятие вела Гоар Галян, исполняющая обязанности генерального директора Enterprise Armenia, которая выделила повторяющиеся вызовы, с которыми сталкиваются инвесторы. В частности, были рассмотрены технические барьеры, представлены предлагаемые законодательные и системные изменения (в том числе на платформе permits.am) и обсуждены практические решения. Также был поднят вопрос, касающийся единой электронной платформы по трудоустройству иностранных работников - workpermit.am.
Рубен Симонян, заместитель министра индустрии высоких технологий Республики Армения, подчеркнул важность создания благоприятной среды для развития талантов и выразил готовность к дальнейшему сотрудничеству между государственным и частным секторами.