Կայունություն ու տեսլական. ձեր հաջորդ ներդրումային ուղղությունը՝ Հայաստան
Հարցրեք ցանկացած ներդրողի, թե ինչն է այսօր ամենակարևորը բիզնես միջավայրում և կստանաք հստակ պատասխան՝ կայունություն։ Հայաստանում կայունությունն արդեն դարձել է տեխնոլոգիական ոլորտի այցեքարտը։
Հայաստանը ներդրումային ուղղություն է, որը համաշխարհային անկայունության պայմաններում ոչ միայն կանգուն մնաց, այլ նաև աճ գրանցեց։ 2024-ին Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի շրջանառությունը կազմել է շուրջ 2.3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար և կազմել է երկրի ՀՆԱ-ի մոտ 7%-ը։ Սա միայն թիվ չէ։ Սա ապացույց է, որ այստեղ տեխնոլոգիաները զարգանում են ոչ թե ի հեճուկս բարդ պայմանների, այլ նաև դրանց շնորհիվ։
Ի՞նչն է Հայաստանին դարձնում դիմակայուն տեխնոհաբ
Սկսենք նախապատմությունից: Հայաստանը տեխնոլոգիաների հետ կապ ունի շատ ավելի երկար, քան կարող եք պատկերացնել։ Ինժեներական արմատները գալիս են դեռևս խորհրդային շրջանից, երբ երկիրը հայտնի էր իր ռադիոէլեկտրոնիկայով։ Ժամանակակից սերունդն այդ ժառանգությունն այսօր համադրում է ձեռնարկատիրական մտքի, ստեղծագործ մոտեցման և գլոբալ հավակնությունների հետ։ Բայց դա դեռ ամենը չէ։ Կարևոր է, որ Հայաստանն ունի ապագայի տեսլական` հիմնված պետական աջակցության վրա։
Օրենք, որին արժե ուշադրության արժանացնել
2025 թվականի հունվարից ուժի մեջ մտած «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքը հստակ ցույց է տալիս, որ կառավարությունը մտածում է երկարաժամկետ լուծումների մասին։ Ուշադրություն դարձրեք՝ աջակցությունը նախատեսված է մինչև 2032 թվականը։ Այսինքն՝ սա ժամանակավոր խթան չէ, այլ հստակ կառուցված խաղի կանոններ, որոնք օգնում են բիզնեսին պլանավորել, աճել, ընդլայնվել:
Օրենքով նախատեսված հիմնական աջակցությունը, որ ստանում են ոլորտի ընկերությունները՝
- Նոր աշխատողներ ներգրավելու դեպքում՝ մինչև 60% եկամտային հարկի փոխհատուցում
- Միգրանտ մասնագետներ ներգրավելու դեպքում՝ ևս 60% փոխհատուցում (մինչև 2025թ․ վերջ)
- Վերապատրաստում անցած աշխատողների համար՝ մինչև 50% եկամտային հարկի փոխհատուցում
- Շրջանառության հարկի նվազեցում՝ 5%-ից 1%
- Հետազոտությունների և զարգացման ոլորտում ներգրավված մասնագիտական աշխատողների եկամտային հարկի նվազեցում 20%-ից 10%
Թվերը գուցե մի փոքր տեխնիկական են, բայց գաղափարն է կարևոր. եթե դուք Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամարագում եք, երկիրն անում է ամեն ինչ, որ դուք ոչ միայն աճեք, այլև ընդլայնվեք։
Ի՞նչ ունենք այսօր․ զարգացող հարթակ՝ մեծ քայլերի համար
Հայաստանում այսօր ինտերնետային ծածկույթը հասել է 97%-ի։ Տեխնոլոգիական ընկերությունների մոտ 79%-ը արդեն դուրս են եկել միջազգային շուկաներ։Ու սա դեռ սկիզբն է։
Երբ մտածում ենք «ներդրումային ուղղություն» հասկացության մասին, հաճախ պատկերացնում ենք մեծ ու հագեցած շուկաներ։ Բայց իրական զարգացումները հաճախ լինում են այն տեղերում, որտեղ կառուցելու շատ բան կա:

Ask any investor what matters most in today’s business environment and you’ll hear a clear answer: stability. In Armenia, stability has become a hallmark of the country’s tech sector.
Armenia is an investment destination that not only withstood global turbulence but also demonstrated growth, especially in Armenia employment within the high-tech sector. In 2024, the turnover of Armenia’s high-tech sector reached approximately $2.3 billion USD and contributed about 7% of the country’s GDP. That number isn’t just impressive - it’s proof that technology in Armenia thrives not in spite of global challenges, but often because of its resilience to them.
What makes Armenia a resilient tech hub?
Let’s start with the foundation. Armenia’s connection to technology goes back much further than many realize. Deep engineering roots trace back to the Soviet era, when the country was renowned for its radio electronics. Today, a new generation driven by innovation builds on that legacy - adding entrepreneurial spirit, creative thinking and global ambition. But that's not all. It's important that Armenia has a vision for the future - and it's backed by state support.
A law worth paying attention to
A major signal of this long-term thinking is Armenia’s investment law — the “Law on state support for the high-tech sector,” which came into effect in January 2025.
It’s not a short-term push - it’s a structured, long-term strategy.Support is guaranteed through 2032, providing businesses with the clarity and predictability they need to plan, scale and attract investment.
Here’s a snapshot of what this law offers to companies in the sector:
- Up to 60% reimbursement of income tax for hiring new employees.
- Another 60% reimbursement for hiring migrant specialists (available through the end of 2025).
- Up to 50% reimbursement of income tax for employees who have completed training.
- Reduced turnover tax, from 5% to 1%.
- Reduced income tax for professional employees engaged in R&D from 20% to 10%.
Yes, these numbers may seem technical - but the idea is simple: if you're part of Armenia’s tech ecosystem, the country is doing everything it can to help you not just grow - but scale.
What do we have today? Emerging platform for bold moves
Today, 97% of Armenia is covered by broadband internet. And around 79% of tech companies in the country already operate in global markets.
And this is only the beginning.
When we think of an “investment destination,” we often imagine large, saturated markets. But real growth often happens where there’s still room to build.
Armenia is exactly that - small, agile and full of potential, with ongoing investment promotion initiatives designed to attract and support international partners