ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել գյուղատնտեսական խոշոր ներդրումային ծրագրի
Արմավիրի մարզի Մայիսյան գյուղում ժամանակակից խոզաբուծական համալիր կառուցելու «Իջեվանյան բեկոն» ընկերության ծրագիրը պաշտոնապես հավանություն է ստացել ՀՀ Կառավարության կողմից։ Սա մոտ 2.1 միլիարդ դրամ ծավալով ներդրումային ծրագիր է, որը նպատակ ունի ստեղծել 49 նոր աշխատատեղ և արտադրել տարեկան 2,280 տոննա խոզի միս` առաջատար արդյունաբերական խաչասերման տեխնոլոգիաների կիրառմամբ:
Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում արդեն կատարվել է մոտ 863 մլն ՀՀ դրամի ներդրում, առաջիկայում նախատեսվում է ներգրավել ևս մոտ 1.2 միլիարդ ՀՀ դրամ։
Ծրագիրը կիրականացվի ինչպես «Իջևանյան բեկոն»-ին պատկանող տարածքներում, այնպես էլ կառավարության որոշմամբ ձեռք բերվող համայնքային հողատարածքներում։ Ընկերությունն այս տարածքներում նախատեսում է իրականացնել նաև վերամշակված գոմաղբով հողի բարելավում (ռեկուլտիվացիա), ինչը կապահովի արդյունավետ և շրջակա միջավայրի նկատմամբ պատասխանատու գործունեություն։
«Իջեվանյան բեկոն»-ի ներդրումային ծրագիրը «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի հերթական հաջողության պատմությունն է: Մեկնարկից ի վեր «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն ուղեկցել է ծրագիրը` ապահովելով համապարփակ աջակցություն ներդրումային բոլոր փուլերում։ Մեր աջակցությունն ընդգրկել է ներդրումային նախաձեռնության իրականացմանը նպաստող տարբեր գործընթացներ` ներառյալ կազմակերպչական, իրավական, վարչական և պետական կառույցների հետ համագործակցությանը վերաբերող միջոցառումներ։
Մենք շարունակում ենք մեր ջանքերը՝ Հայաստանում ստեղծելու ներդրումների համար առավել բարենպաստ միջավայր և նպաստելու մեր երկրի կայուն տնտեսական աճին։

The government of Armenia approves a major agricultural investment project
The Government of Armenia has officially approved the investment program of Ijevan Bekon company to build a modern pig farming complex in the village of Mayisyan, Armavir province. This is an investment project worth approximately 2.1 billion AMD, aiming to create 49 new jobs and produce 2,280 tons of pork annually using advanced industrial crossbreeding technologies.
As part of the investment project, about 863 million AMD has already been invested and an additional 1.2 billion AMD is expected to be attracted soon.
The project will be implemented both on land owned by Ijevan Bekon and on community land plots to be acquired by government decision. The company also plans to use these areas for land improvement (recultivation) using processed manure, which will ensure effective and environmentally responsible operations.
The investment project of Ijevan Bekon is another success story supported by Enterprise Armenia. Since the beginning, Enterprise Armenia has accompanied the project, providing comprehensive support at all stages of the investment process. Our support has included various activities to facilitate the implementation of the investment initiative, including organizational, legal, administrative and cooperation-related processes with government bodies.
We continue our efforts to create a more favorable investment environment in Armenia, advance investment promotion, and contribute to the country's sustainable economic development.