ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել գյուղատնտեսական խոշոր ներդրումային ծրագրի
Արմավիրի մարզի Մայիսյան գյուղում ժամանակակից խոզաբուծական համալիր կառուցելու «Իջեվանյան բեկոն» ընկերության ծրագիրը պաշտոնապես հավանություն է ստացել ՀՀ Կառավարության կողմից։ Սա մոտ 2.1 միլիարդ դրամ ծավալով ներդրումային ծրագիր է, որը նպատակ ունի ստեղծել 49 նոր աշխատատեղ և արտադրել տարեկան 2,280 տոննա խոզի միս` առաջատար արդյունաբերական խաչասերման տեխնոլոգիաների կիրառմամբ:
Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում արդեն կատարվել է մոտ 863 մլն ՀՀ դրամի ներդրում, առաջիկայում նախատեսվում է ներգրավել ևս մոտ 1.2 միլիարդ ՀՀ դրամ։
Ծրագիրը կիրականացվի ինչպես «Իջևանյան բեկոն»-ին պատկանող տարածքներում, այնպես էլ կառավարության որոշմամբ ձեռք բերվող համայնքային հողատարածքներում։ Ընկերությունն այս տարածքներում նախատեսում է իրականացնել նաև վերամշակված գոմաղբով հողի բարելավում (ռեկուլտիվացիա), ինչը կապահովի արդյունավետ և շրջակա միջավայրի նկատմամբ պատասխանատու գործունեություն։
«Իջեվանյան բեկոն»-ի ներդրումային ծրագիրը «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի հերթական հաջողության պատմությունն է: Մեկնարկից ի վեր «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն ուղեկցել է ծրագիրը` ապահովելով համապարփակ աջակցություն ներդրումային բոլոր փուլերում։ Մեր աջակցությունն ընդգրկել է ներդրումային նախաձեռնության իրականացմանը նպաստող տարբեր գործընթացներ` ներառյալ կազմակերպչական, իրավական, վարչական և պետական կառույցների հետ համագործակցությանը վերաբերող միջոցառումներ։
Մենք շարունակում ենք մեր ջանքերը՝ Հայաստանում ստեղծելու ներդրումների համար առավել բարենպաստ միջավայր և նպաստելու մեր երկրի կայուն տնտեսական աճին։

Правительство Армении одобрило крупный инвестиционный проект в сельском хозяйстве
Правительство Армении официально одобрило инвестиционную программу компании “Иджеван Бекон” по строительству современного свиноводческого комплекса в селе Майисян Армавирской области. Это инвестиционный проект объёмом около 2,1 миллиарда драмов, целью которого является создание 49 новых рабочих мест и производство 2 280 тонн свинины в год с применением передовых технологий промышленного скрещивания.
В рамках проекта уже инвестировано около 863 миллионов драмов, и в ближайшее время планируется привлечь ещё около 1,2 миллиарда драмов.
Проект будет реализован как на принадлежащих компании “Иджеван Бекон” землях, так и на участках, приобретаемых по решению правительства из числа общинных земель. На этих территориях компания также планирует осуществлять рекультивацию земель с использованием переработанного навоза, что обеспечит эффективную и экологически ответственную деятельность.
Инвестиционный проект компании “Иджеван Бекон” является очередной историей успеха при поддержке организации “Enterprise Armenia”. С самого начала мы сопровождали реализацию проекта, предоставляя всестороннюю поддержку на всех этапах инвестиционного процесса. Наша помощь включала мероприятия, способствующие реализации инвестиционной инициативы, в том числе организационные, правовые, административные вопросы, а также взаимодействие с государственными структурами.
Мы продолжаем прилагать усилия для создания более благоприятной инвестиционной среды в Армении и содействуем устойчивому экономическому росту нашей страны.