«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրենը` «Yerevan International Hospitality Forum 2024»-ի խոսնակ
«Yerevan International Hospitality Forum 2024»-ը շարունակվում է՝ հանդես գալով որպես Հայաստանի հյուրընկալության ոլորտի աճող ներուժի շուրջ կարևոր քննարկումների հարթակ։
Համաժողովի շրջանակում «Հայաստանի հյուրանոցային շուկան. հիմնական մարտահրավերներն ու զարգացման ուղիները» պանելային քննարկման ընթացքում որպես խոսնակ հանդես եկավ «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը։ Նա ներկայացրեց ներդրումների աջակցման կենտրոնի` «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի կողմից մատուցվող ծառայությունները՝ նշելով վիճակագրական տվյալներ. «Մեր գործունեության ընթացքում մենք սերտորեն համագործակցել ենք հյուրընկալության ոլորտի տեղական և օտարերկրյա բազմաթիվ ընկերությունների հետ, իսկ հետներդրումային սպասարկման շրջանակում աշխատել 14 օտարերկրյա կապիտալով և միջազգային բրենդ հանդիսացող ընկերությունների հետ` նպաստելով Հայաստանում նրանց սահուն գործունեությանը։ Նշված 14 ընկերությունները Հայաստանում ստեղծել են շուրջ 1000 աշխատատեղ։ Մեր գործունեության արդյունքում զբոսաշրջության ոլորտում մեկնարկել է 10 ներդրումային ծրագիր, որի նախատեսվող ներդրման ծավալը կազմում է մոտ 520 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Ներկայումս մենք ուղեկցում ենք ոլորտի շուրջ 20 ներդրումային ծրագիր»:
Պանելային քննարկումից առաջ «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ներդումների խթանման մենեջեր Աննա Հովհաննիսյանը հանդես է եկել Հայաստանի ներդրումային գրավչության մասին շնորհանդեսով` ընդգծելով Հայաստանի եզակի հնարավորությունները՝ ռազմավարական դիրքից և հարուստ մշակութային ժառանգությունից մինչև պետական աջակցություն և դինամիկ բիզնես էկոհամակարգ։

Генеральный директор Enterprise Armenia выступил на Международном Форуме Гостеприимства в Ереване
Международный Форум Гостеприимства в Ереване 2024 продолжает оставаться важной платформой для обсуждения нераскрытого потенциала и перспектив развития индустрии гостеприимства Армении.
В рамках форума генеральный директор Enterprise Armenia Левон Оганесян выступил в панельной дискуссии на тему «Гостиничный рынок Армении: ключевые вызовы и пути развития». Он подчеркнул важную роль Enterprise Armenia как национального агентства по привлечению инвестиций и представил ключевые достижения:
«В ходе нашей деятельности мы тесно сотрудничали с рядом местных и международных компаний в сфере гостеприимства. В рамках послепроектного сопровождения мы поддержали 14 компаний с иностранным капиталом и международным брендом, обеспечив их успешную деятельность в Армении. Эти компании создали около 1 000 рабочих мест в стране. В результате наших усилий в туристическом секторе было запущено 10 инвестиционных проектов, общий объем инвестиций которых составляет около 520 миллионов долларов. В настоящее время мы сопровождаем около 20 инвестиционных проектов в этой сфере».
До начала панельной дискуссии Анна Ованнисян, менеджер по продвижению инвестиций в Enterprise Armenia, представила презентацию, посвящённую инвестиционной привлекательности Армении. Она подчеркнула уникальные преимущества страны, включая её стратегическое расположение, богатое культурное наследие, сильную государственную поддержку и динамичную бизнес-среду.
Форум ещё раз подтвердил растущее значение Армении как привлекательного направления для инвестиций в сферу гостеприимства и центра инновационного туризма.