«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրենը` «Yerevan International Hospitality Forum 2024»-ի խոսնակ
«Yerevan International Hospitality Forum 2024»-ը շարունակվում է՝ հանդես գալով որպես Հայաստանի հյուրընկալության ոլորտի աճող ներուժի շուրջ կարևոր քննարկումների հարթակ։
Համաժողովի շրջանակում «Հայաստանի հյուրանոցային շուկան. հիմնական մարտահրավերներն ու զարգացման ուղիները» պանելային քննարկման ընթացքում որպես խոսնակ հանդես եկավ «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը։ Նա ներկայացրեց ներդրումների աջակցման կենտրոնի` «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի կողմից մատուցվող ծառայությունները՝ նշելով վիճակագրական տվյալներ. «Մեր գործունեության ընթացքում մենք սերտորեն համագործակցել ենք հյուրընկալության ոլորտի տեղական և օտարերկրյա բազմաթիվ ընկերությունների հետ, իսկ հետներդրումային սպասարկման շրջանակում աշխատել 14 օտարերկրյա կապիտալով և միջազգային բրենդ հանդիսացող ընկերությունների հետ` նպաստելով Հայաստանում նրանց սահուն գործունեությանը։ Նշված 14 ընկերությունները Հայաստանում ստեղծել են շուրջ 1000 աշխատատեղ։ Մեր գործունեության արդյունքում զբոսաշրջության ոլորտում մեկնարկել է 10 ներդրումային ծրագիր, որի նախատեսվող ներդրման ծավալը կազմում է մոտ 520 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Ներկայումս մենք ուղեկցում ենք ոլորտի շուրջ 20 ներդրումային ծրագիր»:
Պանելային քննարկումից առաջ «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ներդումների խթանման մենեջեր Աննա Հովհաննիսյանը հանդես է եկել Հայաստանի ներդրումային գրավչության մասին շնորհանդեսով` ընդգծելով Հայաստանի եզակի հնարավորությունները՝ ռազմավարական դիրքից և հարուստ մշակութային ժառանգությունից մինչև պետական աջակցություն և դինամիկ բիզնես էկոհամակարգ։

Enterprise_News_Cover – 24
The Yerevan International Hospitality Forum 2024 continues to serve as a vital platform for discussions on the untapped potential and development opportunities within Armenia's hospitality industry.
During the forum, Levon Ohanesyan, CEO of Enterprise Armenia, participated as a speaker in the panel discussion titled "Armenia’s Hotel Market: Key Challenges and Development Paths." He highlighted the essential role of Enterprise Armenia as the country’s national investment promotion agency and presented key achievements:
"Throughout our operations, we have collaborated closely with numerous local and international companies in the hospitality sector. Within our aftercare services, we have supported 14 foreign-capital and internationally branded companies, ensuring their smooth operations in Armenia. These 14 companies have created around 1,000 jobs in the country. As a result of our efforts, 10 investment projects in the tourism sector have been launched, with a total projected investment volume of approximately $520 million. Currently, we are facilitating around 20 investment projects in this sector."
Prior to the panel discussion, Anna Hovhannisyan, Investment Promotion Manager at Enterprise Armenia, delivered a presentation on Armenia’s investment appeal. She emphasized the country’s unique strengths, including its strategic location, rich cultural heritage, strong government support, and dynamic business ecosystem.
The forum underlines Armenia's growing prominence as a compelling destination for hospitality investments and a hub for innovative tourism development.