Համաշխարհային զբոսաշրջային ներդրումային ֆորումը Հայաստանում
Ս․թ․ սեպտեմբերի 6-ից 8-ը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի, ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության և «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ջանքերով Հայաստանում անցկացվել է Համաշխարհային զբոսաշրջային ներդրումային ֆորումը։
Ֆորումի նպատակն էր վեր հանել ժամանակակից աշխարհում զբոսաշրջային ոլորտի միտումները՝ շեշտադրելով ներդրումային գործընթացները և Հայաստանի դիրքավորումն իբրև ներդրումային գրավիչ ուղղություն։ Միջազգային ֆորումի մասնակիցների թվում էին թիրախային երկրների ներկայացուցիչները, որոնց հետ Հայաստանը նախատեսում է համագործակցել զբոսաշրջության և ներդրումային գործունեության շրջանակներում։
Այդ նպատակով, ի լրումն պանելային քննարկումների և բանախոսությունների, կազմակերպվել են նաև ճանաչողական այցեր, որոնց շնորհիվ մասնակիցները ծանոթացել են Հայաստանում մշակութային զբոսաշրջության, գաստրոտուրիզմի և էնոտուրիզմի հնարավորություններին։ Հատկանշական է, որ Հայաստանում ֆորումն անցկացվել է առաջին անգամ։
Ֆորումի շրջանակներում կազմակերպվել է նաև «Հայաստանի ներդրումային շրջանակները և հնարավորությունները» խորագրով պանելային քննարկումը, որին մասնակցել է «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը։ Վերջինս ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային դաշտի բարելավմանն ուղղված միջոցառումները և այս համատեքստում «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի կողմից իրականացվող աշխատանքները։ Հիմնադրամի տնօրենն առանձնահատուկ շեշտել է, որ ՀՀ կառավարության «բաց դռների» քաղաքականության շնորհիվ բացակայում են ներդրումային գործունեությանն առնչվող սահմանափակումները: Անդրադառնալով ներդրումային գործընթացներում «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի դերակատարությանը՝ Լևոն Օհանեսյանը նշել է, որ հիմնադրամը «մեկ պատուհան» սկզբունքով շարունակաբար համապարփակ օժանդակություն է տրամադրում տեղացի և օտարերկրյա ներդրողներին։

Всемирный туристический инвестиционный форум в Армении
Совместными усилиями Комитета по туризму Министерства экономики РА, Всемирной туристской организации ООН (ЮНВТО) и Enterprise Армения с 6 по 8 сентября в Армении был проведен Всемирный туристический инвестиционный форум.
Целью форума было выявление тенденций развития мирового туризма, подчеркивая важность инвестиционных процессов и позиционируя Армению как привлекательное направление для инвестиций. Среди участников международного форума были представители целевых стран, которые являются потенциальными партнерами Армении в рамках туристической и инвестиционной деятельности.
С этой целью, помимо панельных обсуждений и выступлений, были также организованы туры, благодаря которым гости смогли ознакомиться с возможностями культурного туризма, гастротуризма и энотуризма в Армении. Примечательно, что форум впервые проводился в Армении.
В рамках панельных обсуждений на тему «Инвестиционные структуры и возможности Армении» генеральный директор Enterprise Armenia Левон Оганесян представил меры, направленные на улучшение инвестиционного климата Армении, и шаги, предпринимаемые агентством в этом направлении. Он особо подчеркнул, что благодаря политике «открытых дверей» правительства РА отсутствуют ограничения на инвестиционную деятельность. Обращаясь к роли Enterprise Armenia в инвестиционных процессах, Левон Оганесян отметил, что агентство на постоянной основе оказывает комплексные услуги отечественным и иностранным инвесторам, работая по принципу «единого окна».