Համաշխարհային զբոսաշրջային ներդրումային ֆորումը Հայաստանում
Ս․թ․ սեպտեմբերի 6-ից 8-ը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի, ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության և «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ջանքերով Հայաստանում անցկացվել է Համաշխարհային զբոսաշրջային ներդրումային ֆորումը։
Ֆորումի նպատակն էր վեր հանել ժամանակակից աշխարհում զբոսաշրջային ոլորտի միտումները՝ շեշտադրելով ներդրումային գործընթացները և Հայաստանի դիրքավորումն իբրև ներդրումային գրավիչ ուղղություն։ Միջազգային ֆորումի մասնակիցների թվում էին թիրախային երկրների ներկայացուցիչները, որոնց հետ Հայաստանը նախատեսում է համագործակցել զբոսաշրջության և ներդրումային գործունեության շրջանակներում։
Այդ նպատակով, ի լրումն պանելային քննարկումների և բանախոսությունների, կազմակերպվել են նաև ճանաչողական այցեր, որոնց շնորհիվ մասնակիցները ծանոթացել են Հայաստանում մշակութային զբոսաշրջության, գաստրոտուրիզմի և էնոտուրիզմի հնարավորություններին։ Հատկանշական է, որ Հայաստանում ֆորումն անցկացվել է առաջին անգամ։
Ֆորումի շրջանակներում կազմակերպվել է նաև «Հայաստանի ներդրումային շրջանակները և հնարավորությունները» խորագրով պանելային քննարկումը, որին մասնակցել է «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը։ Վերջինս ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային դաշտի բարելավմանն ուղղված միջոցառումները և այս համատեքստում «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի կողմից իրականացվող աշխատանքները։ Հիմնադրամի տնօրենն առանձնահատուկ շեշտել է, որ ՀՀ կառավարության «բաց դռների» քաղաքականության շնորհիվ բացակայում են ներդրումային գործունեությանն առնչվող սահմանափակումները: Անդրադառնալով ներդրումային գործընթացներում «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի դերակատարությանը՝ Լևոն Օհանեսյանը նշել է, որ հիմնադրամը «մեկ պատուհան» սկզբունքով շարունակաբար համապարփակ օժանդակություն է տրամադրում տեղացի և օտարերկրյա ներդրողներին։

World Tourism Investment Forum in Armenia
With the efforts of the Tourism Committee of the RA Ministry of Economy, the United Nations World Tourism Organization (UNWTO) and Enterprise Armenia, the World Tourism Investment Forum was held in Armenia from September 6 to 8.
The forum aimed at highlighting the trends of the tourism sector in the modern world, emphasizing the investment processes and positioning Armenia as an alluring investment destination. Among the participants of the international forum were the representatives of the target countries, which are Armenia’s potential partners in the framework of tourism and investment activities. For this purpose, in addition to panel discussions and speeches, tours were also organized leading to the introduction of cultural tourism, gastro-tourism and enotourism opportunities in Armenia to the guests. Notably, the forum was held in Armenia for the first time.
Within the framework of the panel discussion on "Armenia Investment Frameworks and Opportunities", Levon Ohanesyan, the CEO at Enterprise Armenia, presented the measures aimed at improving the investment climate of Armenia and the steps undertaken by Enterprise Armenia in this context. He particularly emphasized that due to the "open door" policy of the RA government, there are no restrictions on the investment activities. Touching on the role of Enterprise Armenia in the investment processes, Levon Ohanesyan noted that the agency continuously provides comprehensive support to domestic and foreign investors, acting as a "one-stop shop".