Հայաստանը առաջին անգամ մասնակցել է Ներդրումային կառավարման ցուցահանդեսին (IME2023)
Ս․թ․ սեպտեմբերի 14-ից 15-ը Հայաստանը առաջին անգամ ազգային տաղավարով մասնակցել է Գերմանիայի Ֆրանկֆուրտ քաղաքում տեղի ունեցած Ներդրումային կառավարման ցուցահանդեսին (IME2023): Ցուցահանդեսի նպատակն է համախմբել տարբեր երկրների և ոլորտների շահագրգիռ կողմերին՝ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ընթացիկ մարտահրավերները և միտումները քննարկելու նպատակով:
Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը՝ համառոտ ներկայացնելով ՀՀ տնտեսական աճի ցուցանիշները և շեշտելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության և այլ ոլորտների զարգացումը:
Ներդրումների կառավարման ցուցահանդեսի շրջանակում Հայաստանին նվիրված «Anticiparing trends - an accelerator for FDI in Armenia» սեսիայի ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հանդես է եկել ելույթով, որի ընթացքում ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության գրանցած հաջողություններն ու ձեռքբերումները, իսկ «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի Ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի մենեջեր Տաթևիկ Ներսիսյանը հանդես է եկել Հայաստանի ներդրումային շնորհանդեսով:
Ցուցահանդեսի օրերին հայկական տաղավարում հանդիպումներ և քննարկումներ են կայացել մի շարք գործարարների և ներդրումային գործակալությունների հետ, քննարկվել են ՀՀ տնտեսության առկա ներուժը, պետական օժանդակության գործիքները, երկու երկրների միջև համագործակցության, արդյունաբերության և այլ ոլորտներում ներդրումների իրականացման հնարավորությունները։
Մասնավորապես, հանդիպումներ են տեղի ունեցել Փոքր ու միջին բիզնեսի գերմանական ասոցիացիայի գործարար ոլորտի մենեջեր Ռեյնոլդ Ունգերն-Շտերնբերգի, Invest in Sharjah գործակալության ղեկավար Մոհամմադ Ջումա Ալ Մուշարախի, NEURA Robotics ընկերության գործառնությունների ղեկավար Ալեքսանդր Բլասսի, Ռայֆայզեն բանկի Ֆրանկֆուրտի մասնաճյուղի կառավարիչ Ստեֆան Բոլզի, Wingcopter ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Թոմ Պլումմերի, CryptoLaw Partners ընկերության հիմնադիր Գորդոն Էյնշտեյնի, Germany Trade and Invest ընկերության գործադիր տնօրեն Աչիմ Հարթիգի և այլոց հետ:

Armenia's Participation in IME2023 in Frankfurt: Promoting FDI and Global Partnerships
On September 14-15, 2023, the Republic of Armenia made its inaugural participation with a national pavilion at the Investment Management Exhibition (IME2023) in Frankfurt, Germany. This event served as a platform for stakeholders from various countries and sectors to convene and engage in discussions about the prevailing challenges and trends in Foreign Direct Investment.
During the event, Narek Teryan, the Deputy Minister of Economy for the RA, delivered a welcoming speech in which he briefly highlighted the RA's economic growth indicators and underscored the progress in fields such as information technology and education.
As part of the IME2023 program, a session titled "Anticipating Trends - An Accelerator for FDI in Armenia" took place. Vahan Kerobyan, the Minister of Economy for the RA, delivered a presentation outlining Armenia's economic achievements. Additionally, Tatevik Nersisyan, the Investment Promotion and Foreign Relations Manager at Enterprise Armenia, provided insights into the investment climate in Armenia.
Throughout the exhibition, the Armenian pavilion hosted meetings and discussions with numerous business leaders and investment agencies. These interactions covered a wide range of topics, including the economic potential of the RA, government support mechanisms, bilateral cooperation opportunities, and investment prospects in various industries and sectors.
Notably, meetings were held with Reinhold Ungern-Sternberg, Manager of the Business Sector at the German Association of Small and Medium Businesses, Mohammed Juma'a Al Musharrakh, Head of Invest in Sharjah Agency, Dr. Alexander Blass, Head of Operations at NEURA Robotics, Stefan Bolz, Manager of the Frankfurt branch of Raiffeisen Bank, Tom Plümmer, Co-founder and CEO of Wingcopter, Gordon Einstein, Founder of CryptoLaw Partners, Achim Hartig, CEO of Germany Trade and Invest and others.