Հայաստանը առաջին անգամ մասնակցել է Ներդրումային կառավարման ցուցահանդեսին (IME2023)
Ս․թ․ սեպտեմբերի 14-ից 15-ը Հայաստանը առաջին անգամ ազգային տաղավարով մասնակցել է Գերմանիայի Ֆրանկֆուրտ քաղաքում տեղի ունեցած Ներդրումային կառավարման ցուցահանդեսին (IME2023): Ցուցահանդեսի նպատակն է համախմբել տարբեր երկրների և ոլորտների շահագրգիռ կողմերին՝ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ընթացիկ մարտահրավերները և միտումները քննարկելու նպատակով:
Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը՝ համառոտ ներկայացնելով ՀՀ տնտեսական աճի ցուցանիշները և շեշտելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության և այլ ոլորտների զարգացումը:
Ներդրումների կառավարման ցուցահանդեսի շրջանակում Հայաստանին նվիրված «Anticiparing trends - an accelerator for FDI in Armenia» սեսիայի ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հանդես է եկել ելույթով, որի ընթացքում ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության գրանցած հաջողություններն ու ձեռքբերումները, իսկ «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի Ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի մենեջեր Տաթևիկ Ներսիսյանը հանդես է եկել Հայաստանի ներդրումային շնորհանդեսով:
Ցուցահանդեսի օրերին հայկական տաղավարում հանդիպումներ և քննարկումներ են կայացել մի շարք գործարարների և ներդրումային գործակալությունների հետ, քննարկվել են ՀՀ տնտեսության առկա ներուժը, պետական օժանդակության գործիքները, երկու երկրների միջև համագործակցության, արդյունաբերության և այլ ոլորտներում ներդրումների իրականացման հնարավորությունները։
Մասնավորապես, հանդիպումներ են տեղի ունեցել Փոքր ու միջին բիզնեսի գերմանական ասոցիացիայի գործարար ոլորտի մենեջեր Ռեյնոլդ Ունգերն-Շտերնբերգի, Invest in Sharjah գործակալության ղեկավար Մոհամմադ Ջումա Ալ Մուշարախի, NEURA Robotics ընկերության գործառնությունների ղեկավար Ալեքսանդր Բլասսի, Ռայֆայզեն բանկի Ֆրանկֆուրտի մասնաճյուղի կառավարիչ Ստեֆան Բոլզի, Wingcopter ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Թոմ Պլումմերի, CryptoLaw Partners ընկերության հիմնադիր Գորդոն Էյնշտեյնի, Germany Trade and Invest ընկերության գործադիր տնօրեն Աչիմ Հարթիգի և այլոց հետ:

Участие Армении в IME2023 во Франкфурте: продвижение прямых иностранных инвестиций
С 14 по 15 сентября 2023 года Армения впервые представила национальный павильон на выставке инвестиционного менеджмента (IME2023) во Франкфурте, Германия. Мероприятие послужило платформой для заинтересованных сторон из разных стран и секторов для обсуждения преобладающих проблем и тенденций в области прямых иностранных инвестиций.
В ходе мероприятия заместитель министра экономики РА Нарек Терян выступил с приветственной речью, в которой кратко осветил показатели экономического роста РА и подчеркнул прогресс в таких областях, как информационные технологии и образование.
В рамках IME2023 состоялась сессия на тему «Тенденции будущего – акселератор для прямых иностранных инвестиций в Армению». Министр экономики РА Ваан Керобян выступил с презентацией, в которой представил экономические достижения Армении. Кроме того, Татевик Нерсисян, менеджер по привлечению инвестиций и внешним связям в Enterprise Armenia, представила информацию об инвестиционном климате в Армении.
На протяжении всей выставки в армянском павильоне проходили встречи и дискуссии с многочисленными бизнес-лидерами и инвестиционными агентствами. Обсуждения охватили широкий спектр тем, включая экономический потенциал РА, механизмы государственной поддержки, возможности двустороннего сотрудничества, а также перспективы инвестиций в различные отрасли.
В частности, состоялись встречи с Рейнольдом Унгерн-Штернбергом, менеджером бизнес-сектора Ассоциации малого и среднего бизнеса Германии, Мохаммедом Джумой Аль Мушарахом, главой агентства Invest in Sharjah, Александром Блассом, руководителем отдела операций NEURA Robotics, Стефаном Больцом, менеджером Франкфуртского филиала Райффайзен Банка, Томом Плуммером, соучредителем и генеральным директором Wingcopter, Гордоном Эйнштейном, основателем CryptoLaw Partners, Ахимом Хартигом, генеральным директором Germany Trade and Invest, и другими.