Իրանի գործընկերները հետաքրքրված են Հայաստանի ոսկերչության ոլորտով
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը վերջերս հյուրընկալել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Սպահան քաղաքի ոսկու և ոսկերչական իրերի արտահանման կոնսորցիումի գործադիր տնօրեն, ինչպես նաև Սպահան նահանգի ոսկու, ոսկերչական իրերի, արծաթի և թանկարժեք քարերի արտահանողների ասոցիացիայի տնօրենների խորհրդի նախագահ պարոն Մոհսեն Թալայ Մինայիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ներդրումների խթանման մենեջեր Էլինա Կարապետյանը ներկայացրել է Հայաստանի գործարար հնարավորությունները և ոսկերչության ոլորտի ներդրումային միջավայրի առանձնահատկությունները։
Շեշտելով երկրի աճող ներուժը ոսկերչության ոլորտում՝ Լևոն Օհանեսյանն ընդգծել է․ «Հայաստանի զարգացող ենթակառուցվածքները մեր երկիրը դարձնում են միջազգային համագործակցության բնական գործընկեր՝ հատկապես ոսկերչության ոլորտում։ Իրանի պես գործընկերների հետ կապերի ամրապնդման միջոցով մենք նպատակ ունենք ստեղծել կամուրջներ, որոնք կնպաստեն փոխադարձ աճին և նորարարությանը»։
Նման համագործակցությունները խոստումնալից քայլեր են Հայաստան-Իրան գործարար կապերի ամրապնդման ուղղությամբ։

19.12.20241 min read
Levon Ohanesyan, CEO of Enterprise Armenia, recently hosted a delegation led by Mr. Mohsen Talai Minaei, Executive Director of the Gold and Jewelry Export Consortium of Isfahan, and Chairman of the Board of the Gold, Jewelry, Silver, and Precious Stones Exporters Association of Isfahan Province, Islamic Republic of Iran.
During the meeting, Elina Karapetyan, Investment Promotion Manager at Enterprise Armenia, presented Armenia's business opportunities and highlighted the unique investment environment in the jewelry sector.
Underlining the country’s growing potential in the industry, Levon Ohanesyan stated:
“Armenia’s developing infrastructure positions our country as a natural partner for international collaborations, particularly in the jewelry sector. Strengthening ties with partners like Iran allows us to build bridges that foster mutual growth and innovation.”
Such collaborations mark promising steps toward enhancing Armenia-Iran business relations and unlocking the full potential of the jewelry industry.