ՎԶԵԲ 33-րդ տարեկան համաժողովը և բիզնես ֆորումը Երևանում
Ս․թ․ մայիսի 14-16-ը կայացել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) «Ազդեցության համատեղ գործադրում» խորագրով 33-րդ տարեկան համաժողովը և բիզնես ֆորումը, որն առաջին անգամ հյուրընկալվել էր Երևանում։
Ֆինանսական ոլորտի այս կարևորագույն միջոցառումը մեկ հարկի տակ էր համախմբել շուրջ 2000 մասնակիցների, այդ թվում՝ 74 երկրի բարձրաստիճան պաշտոնական պատվիրակությունների, միջազգային կազմակերպությունների և մասնավոր հատվածի կազմակերպությունների ներկայացուցիչների:
Համաժողովի շրջանակում մայիսի 15-ին կայացել է Հայաստանի ներդրումային հեռանկարների նիստը, որտեղ բացման խոսքով ելույթ է ունեցել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՎԶԵԲ-ի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասոն, որին հաջորդել է «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի Հանրային կապերի և մարքեթինգի վարչության պետ Էդիկ Հարությունյանի՝ Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններին նվիրված շնորհանդեսի ներկայացումը:
Պանելային քննարկմանը որպես մոդերատոր իր խոսքով հանդես է եկել Երևանի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի զարգացման գլխավոր տնօրեն Պեգոր Փափազյանը, իսկ որպես բանախոսներ քննարկմանը ներկայացել են Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար  Ժաննա Անդրեասյանը, «Flagship Pioneering» ընկերության հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն, «Moderna» կենսատեխնոլոգիական ընկերության համահիմնադիր դոկտոր Նուբար Աֆեյանը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախագահ Երվանդ Զորյանը։
Նիստի ընթացքում, մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու Հայաստանի ներդրումային միջավայրին և գործարար հնարավորություններին։

The 33rd EBRD Annual Meeting and Business Forum in Yerevan
On May 14-16, 2024, the 33rd Annual Meeting and Business Forum of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) was held in Yerevan for the first time under the broad theme of "Delivering Impact Together".
This significant event brought together approximately 2,000 attendees, encompassing representatives from high-ranking official delegations of 74 countries, international organizations, and private sector entities.
Within the framework of the event Armenia’s Investment Outlook Session took place, featuring speeches by the President of Armenia, Vahagn Khachaturyan, and Odile Renaud-Basso, the President of the EBRD, followed by a presentation of the Investment Opportunities in Armenia by Edik Harutyunyan, the Head of the Public Relations and Marketing Department at Enterprise Armenia.
As a moderator, Pegor Papazyan, the Chief Development Officer of TUMO Center for Creative Technologies, facilitated the panel discussion. The panellists featured Hakob Arshakyan, the Vice President of the National Assembly of RA, Mkhitar Hayrapetyan, the Minister of High-Tech Industry,  Zhanna Andreasyan, the Minister of Education, Science, Culture, and Sports, Noubar Afeyan, the Founder and CEO of Flagship Pioneering, and also the Co-founder and Board Chairman of Moderna, and Yervand Zoryan, the Chief Architect at Synopsys.
During the session, attendees had the chance to acquaint themselves with Armenia's investment climate and explore business opportunities within the country.