ՎԶԵԲ 33-րդ տարեկան համաժողովը և բիզնես ֆորումը Երևանում
Ս․թ․ մայիսի 14-16-ը կայացել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) «Ազդեցության համատեղ գործադրում» խորագրով 33-րդ տարեկան համաժողովը և բիզնես ֆորումը, որն առաջին անգամ հյուրընկալվել էր Երևանում։
Ֆինանսական ոլորտի այս կարևորագույն միջոցառումը մեկ հարկի տակ էր համախմբել շուրջ 2000 մասնակիցների, այդ թվում՝ 74 երկրի բարձրաստիճան պաշտոնական պատվիրակությունների, միջազգային կազմակերպությունների և մասնավոր հատվածի կազմակերպությունների ներկայացուցիչների:
Համաժողովի շրջանակում մայիսի 15-ին կայացել է Հայաստանի ներդրումային հեռանկարների նիստը, որտեղ բացման խոսքով ելույթ է ունեցել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՎԶԵԲ-ի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասոն, որին հաջորդել է «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի Հանրային կապերի և մարքեթինգի վարչության պետ Էդիկ Հարությունյանի՝ Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններին նվիրված շնորհանդեսի ներկայացումը:
Պանելային քննարկմանը որպես մոդերատոր իր խոսքով հանդես է եկել Երևանի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի զարգացման գլխավոր տնօրեն Պեգոր Փափազյանը, իսկ որպես բանախոսներ քննարկմանը ներկայացել են Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար  Ժաննա Անդրեասյանը, «Flagship Pioneering» ընկերության հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն, «Moderna» կենսատեխնոլոգիական ընկերության համահիմնադիր դոկտոր Նուբար Աֆեյանը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախագահ Երվանդ Զորյանը։
Նիստի ընթացքում, մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու Հայաստանի ներդրումային միջավայրին և գործարար հնարավորություններին։

33-я ежегодная встреча и бизнес форум Европейского банка реконструкции и развития в Ереване
С 14 по 16 мая 2024 года в Ереване впервые прошла 33-я ежегодная встреча и бизнес форум Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) под общей темой "Delivering Impact Together".
Это значимое событие объединило около 2000 участников, включая представителей высокопоставленных официальных делегаций 74 стран, международных организаций и частных компаний.
В рамках мероприятия состоялась Сессия прогноза инвестиций в Армении, в ходе которой выступили президент Армении Ваагн Хачатурян и президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо, а затем была представлена презентация Инвестиционных возможностей в Армении Эдиком Арутюняном, Руководитель департамента по связям с общественностью и маркетингу в Enterprise Armenia.
В качестве модератора выступил Пегор Папазян, главный управляющий по развитию Центра креативных технологий TUMO. Среди участников панельной дискуссии были Акоб Аршакян, вице-президент Национального собрания РА, Мхитар Айрапетян, министр высоких технологий, Жанна Андреасян, министр образования, науки, культуры и спорта, Нубар Афеян, основатель венчурной фирмы Flagship Pioneering и председатель совета директоров Moderna, и Ерванд Зорян, главный архитектор в Synopsys.
В ходе сессии участники имели возможность ознакомиться с инвестиционным климатом Армении и изучить деловые возможности в стране.