VDA Diamonds. Enterprise Armenia-ն շարունակում է նպաստել Հայաստանում բիզնեսի զարգացմանը
Վերջերս Enterprise Armenia-ի հետներդրումային սպասարկման թիմն այցելեց «Վի-Դի-Էյ Դայմոնդս» ընկերություն՝ գնահատելու ներդրումային ծրագրի ընթացքն ու քննարկելու հետագա հնարավորությունները։
Շուրջ 15 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումով «Վի-Դի-Էյ Դայմոնդս» գործարանի կառուցումը սկսվել է 2023 թվականին` «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի աջակցությամբ: Գործարանը կենտրոնացած է խոշոր ադամանդների մշակման վրա և տեղակայված լինելով Աբովյան քաղաքում, ունի 200-ից ավել աշխատակիցներ ինչպես Հնդկաստանից, այնպես էլ Հայաստանից:
Այցի ընթացքում Հիմնադրամի ներկայացուցիչները հանդիպեցին ընկերության ֆինանսական տնօրեն Սունիլ Ջայնի և իրավաբանական վարչության ղեկավար Զարինե Ոսկանյանի հետ։ Քննարկվեցին ընկերության գործունեության ընթացիկ հարցերը, ինչպես նաև նոր ներդրումային ծրագրերի հնարավորություններն այլ ոլորտներում։
«Գործարանի գործարկման առաջին օրվանից սկսած Enterprise Armenia-ն համակարգում է գործարանի և պետական մարմինների հետ սահուն ու անխոչընդոտ համագործակցությունները: Մենք այստեղ ենք, որ հաղթահարենք ցանկացած մարտահրավեր, առաջարկենք արագ և ռազմավարական լուծումներ, որոնք ցանկացած բիզնեսի համար ստեղծում են կանխատեսելի ու ապահով միջավայր: Մենք շարունակելու ենք աջակցել «Վի-Դի-Էյ Դայմոնդս»-ին, տրամադրելով անհրաժեշտ խորհրդատվությունը և ուղեկցող ծառայությունները», իր խոսքում նշեց «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի Ներդրողների աջակցության և հետներդրումային սպասարկման բաժնի ղեկավար Վահագ Մուղնեցյանը:
Հայաստանը շարունակում է զարգանալ որպես բարձրարժեք արտադրության և մշակման կենտրոն, իսկ «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն պատրաստ է ուղեկցել յուրաքանչյուր ներդրում ամբողջական ցիկլով։

VDA Diamonds: Supporting the growth of businesses in Armenia
Enterprise Armenia’s aftercare service team visited VDA Diamonds to assess the progress of the investment project and discuss future opportunities.
With an investment of approximately $15 million, the construction of the VDA Diamonds factory began in 2023 with the support of Enterprise Armenia. The factory specializes in processing large diamonds. Today, located in Abovyan, the factory employs over 200 professionals, both from India and Armenia.
During the visit, representatives of Enterprise Armenia met with the company’s Chief Financial Officer, Sunil Jain, and Head of the Legal Department, Zarine Voskanyan. The discussions covered current operational matters and explored potential new investment projects in other sectors.
"Since the very first day of the factory’s operations, Enterprise Armenia has been facilitating seamless and efficient collaboration between the factory and state institutions. We are here to overcome any challenges, provide swift and strategic solutions, and create a predictable and secure environment for businesses. We will continue to support VDA Diamonds, offering essential consultations and aftercare services," stated Vahagn Mughnetsyan, Head of Enterprise Armenia’s Investor Support & Aftercare Services Department.
Armenia continues to strengthen its position as a hub for high-value manufacturing and processing, while Enterprise Armenia remains committed to guiding every investment through its full lifecycle.